Gökçetepe Tabiat Parkı Ve Sahili – Saros / Edirne

Gökçetepe Tabiat Parkı Ve Sahili - 01
Gökçetepe Tabiat Parkı Ve Sahili - 01

Havaların iyiden iyiye ısındığı bugünlerde özellikle İstanbul’da ve çevre illerde yaşayanlardan tatile çıkamayanlar için günü birlik olarak gidebilecekleri  İstanbul’a yakın tatil yöreleriyle ilgili yazılara ağırlık vermek istedik. Bununla ilgili olarak daha önceki yazılarımızda sizlere AğvaŞuayipli Köyü, Acarlar Longozu – Karasu gibi yerlerden bahsetmiştik. Bugünkü yazımızda ise yine günü birlik olarak gidebileceğiniz mekanlardan biri olan Gökçetepe Tabiat Parkı’ndan bahsetmek istiyoruz. Kayıp cennet olarak adlandırılan bu yerle ilgili sizlere bazı bilgiler vermek istiyoruz.

Saros Bölgesi’nde bulunan bu yer hafta sonu için değerlendirebileceğiniz tatil mekanlarından biri. İstanbul’dan yaklaşık 3 saat süren bu yere ulaştığınızda kendinizi Ege’nin serin sularına bırakabilir, tüm haftanın yorgunluğunu atabilirsiniz. Eğer bir gece konaklamak için vaktiniz varsa hafta sonunuzun iki gününü kesinlikle buraya ayırmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Gökçetepe Tabiat Parkı

Kamp için oldukça ideal bir yer olan Gökçetepe Tabiat Parkı’nın işletme hakkını 40 yıllığına alan Kartur, mekanı güzelleştirmek için gerekli çalışmalarını yapmaya devam ediyor. Eski dönemlerine oranla oldukça ilerleme kat eden mekanın çalışanları, ziyaretçilerini memnun etmek için elinden gelenin en iyisini yapmak için gayret gösteriyor.

Bunları bir kenara bırakacak olursak Gökçetepe Tabiat Parkı, muhteşem koyları, çok geniş alanlara yayılmış çam ağaçlarıyla dolu ormanı ile sessiz ve huzur dolu bir tatil alanıdır. Ayrıca yapılan araştırmalar sonucunda, havadaki gaz oranındaki uyum sayesinde astım, alerjik rahatsızlıklar gibi pek çok hastalık için de iyi geldiği açıklanmıştır. Bol oksijen ve temiz hava, kısa tatiliniz için size fazlasıyla iyi gelecek ve haftanın tüm yorgunluğunu üzerinizden alacaktır.

Doğanın göbeğindeki bu tatil cennetinde çadır, paravan kampı, restoranlar, cafeler, duş alabileceğiniz alanlar, tertemiz plajlar ve tamamen organik ürünlerin satıldığı pazarlar yer alıyor. Ayrıca bunların dışında dalgıçların ve dalış kulüplerinin de uğrak mekanı olan bu yerde dalış yaparak Saros Körfezi’nde yaşayan deniz canlılarını keşfedebilir ve farklı bir heyecana ortak olabilirsiniz. Yine çeşitli doğa sporlarının da yapıldığı bu yerde, yamaç paraşütü, offroad gibi etkinliklere de katılabilirsiniz.

 

Gökçetepe’de Nerede Kalınır?

Eğer tatilinizi bir gece kalarak iki güne çıkarmak istiyorsanız bu alanda tek alternatif çadır. Eğer daha önce hiç kamp hayatı yaşamadıysanız denemenizi tavsiye ediyoruz. Belki şimdiye kadar mesafeli yaklaştığınız kamp hayatı aslında tam size göredir. Eğer kendi çadırınız yoksa burada kurulmuş olan hazır çadırlardan kiralayabilirsiniz.

Araç giriş ücret 90 TL , Günübirlik giriş ücreti 90 TL, Kendi çadırınız ile gecelik konaklama ücreti 160 TL, Ranzalı kıl çadırların gecelik konaklama ücreti 400 TL , 2 odalı kıl çadırların gecelik konaklama ücreti 600 TL (1 çift kişilik yatak, 2 tek kişilik yatak mevcut), Karavan ile gecelik konaklama ücreti ise 200 TL’ dir.

Alanın çok geniş olmasından dolayı bir çok farklı yerde çadır alanları bulunuyor. Elektrik, tuvalet ve bulaşıkhane gibi alanlar da mevcut.

 

Gökçetepe’ye Gittiğinizde Neler Yapmalı, Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  • Gökçetepe’ye sadece denize girmek için gelmeyin. Fırsat buldukça orman içinde bulunan yürüyüş rotaları ile doğa yürüyüşüne de çıkabilirsiniz.
  • Eğer hafta sonunu burada kamp yaparak geçirmek istiyorsanız erken saatte gelmenizi tavsiye ediyoruz. Böylelikle en güzel çadırı kapma şansını yakalamış olursunuz.
  • Mekanda bulunan markette satılan ürünler tamamen organik olduğu için buraya gelirken bagajınızı doldurmanıza gerek yok.
  • 6 kişilik çadırlarda mini buzdolabı ve elektrik de bulunuyor. Eğer rahatınıza düşkün biriyseniz bu seçenek aklınızda bulunsun.
  • Pazar günü geri dönüş için yola çıktığınızda trafik sorunu olabiliyor. Buna göre hareket etmenizi tavsiye ediyoruz.

 

Gökçetepe Tabiat Parkı ve Sahili Nerede, Nasıl Gidilir?

Kararınızı verdiniz ve Gökçetepe Tabiat Parkı’na gitmek için hazırsınız. Ancak yolu bilmiyorsunuz. Dilerseniz yolu sizler için tarif edelim..

İstanbul’dan Tekirdağ istikametine doğru hareket ediyorsunuz. Tekirdağ’ı geçtikten sonra Malkara ve Keşan istikametine doğru ilerlemeye devam edin. Keşan’da trafik ışıklarından Gelibolu ve Çanakkale tabelalarının bulunduğu sol tarafa dönerek yaklaşık 10 km gittikten sonra Moil benzin istasyonunun oraya varacaksınız. Burayı geçer geçmez Gökçetepe tabelasını göreceksiniz ve sağa dönerek yolunuza devam edeceksiniz. Yaklaşık yarım saatlik bir yolculuğun ardından Gökçetepe’ye ulaşmış olacaksınız. İstanbul’dan yaklaşık 250 km uzakta olan Gökçetepe’ye ortalama 2,5 – 3 saatte ulaşmış olacaksınız.

 

Gökçetepe Tabiat Parkı Resimleri

 

 

Gökçetepe Tabiat Parkı Krokisi