Vizesiz Arnavutluk – Gezilecek Yerleri – Gezi Rehberi

Balkan yarımadasında, Adriyatik Denizi’nin kıyısında bulunan, Osmanlı kültürünün eserlerine rastlayabileceğiniz bir Avrupa ülkesidir. Adriyatik Denizi’ndeki kıyısı yaklaşık 470 kilometreyi bulan ülke, 3,2 milyon nüfusa sahiptir. Geneli dağlık bir alanda kurulu olan ülkenin %76,6’sı dağlık bölgelerden oluşmaktadır.

Vizesiz Arnavutluk – Gezilecek Yerleri – Gezi Rehberi

Ülke halkının geliri ortalamanın altında ve yakın gelecekte de önemli bir iyileşme yaşaması ön görülmüyor. Başkenti Tiran olan bu ucuz ülkede yollar da biraz sorunlu kötü sayılabilir.

Vizesiz Arnavutluk / Ethem Bey Camii

Edhem Bey Cami, 18. Yüzyılda Osmanlı Devleti tarafından, bugünkü Arnavutluk Cumhuriyetinin başkenti olan Tiran’da inşa edilmiştir. Tek kubbeli ve kara tasarımlı olan cami, komünist uygulama sonucu 1966’da ibadete kapatıldı ve müze haline getirildi. 1990’larda ise komünist rejimin ortadan kaldırılıp demokrasiye geçilmesiyle tekrar ibadete açıldı.

Vizesiz Arnavutluk / İşkodra Gölü

Arnavutluk ve Karadağ devletlerinin arasında yer alan İşkodra Gölü, Balkan yarımadasındaki en büyük göl olma özelliğini taşıyor. Deniz seviyesinden 6 metre yüksekte bulunan bu göl, adını kıyısında kurulmuş olan İşkodra şehrinden alır. Bu göldeki en çok tutulan balıklar ise sazan, sardalya ve yılan balığıdır.

Vizesiz Arnavutluk / Rozafa Kalesi

Bojana ve Drin nehirleri tarafından çevrili, Arnavutluk’un kuzeybatısında bulunan Rozafa Kalesi’nin rakımı 130 metredir. Bulunduğu konum nedeniyle eski zamanlardan günümüze kadar yerleşim yeri olmuştur. Kale, Romalıların kontrolüne geçmeden önce İliryalıların kalesiydi.

Arnavutluk’ta gezilmesi gereken diğer yerler: Muzeu Historik Kombetar, Dajti Dağı, Berat Kalesi, Butrint National Park