Balık Gölü Artvin

Artvin yazılarımız devam ediyor. Bu yazımızda Balık Gölü hakkında merak edilenleri kaleme aldık. Balık Gölü hakkında genel bilgilerin yanı sıra giriş ücreti, nerede? ve nasıl gidilir? bilgilerine ve tavsiyelere ulaşabileceksiniz.

Bilgi: Güzel memleketimizin güzel şehri olan Artvin’de gezilecek yerler için bir liste oluşturduk. Bu eşsiz yerleri keşfetmek istiyorsanız gezi yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Balık Gölü Hakkında Genel Bilgiler

Balık Gölü, 2000 metre rakımda bulunur. Buraya gelmeye karar verdiyseniz yanınızda uzun kollu bir kıyafet getirmenizi tavsiye ederiz. Pınarlı Köyde bulunan Balık Gölü’ne Artvin Merkez’den yaklaşık 2 saatte gelebilirsiniz. Tabi durup dinlenmeler ile bu süre daha da uzayabilir.

Gölün etrafında pek çok oturak yapılmış. Bu oturaklara oturup, sırtınızı ağaca yaslayıp manzara karşı çay içmenin tadı bir başka. Ayrıca burada açan birbirinden güzel çiçekleri izlemek ve kokusunu almakta insana enerji veriyor.

Manzara demişken, önünüzde göl, karşınızda dağ, ardınızda güneş öyle bir manzara yani. Hafif esen rüzgâr kulağınıza şarkılar söylerken çiçekler ahenkle dans ediyordu. Böylesine büyüleyici bir manzara işte.

Göl oval bir şekilde oluşmuş ve uzun bir göl. Göl’ün hemen ardında yükselen sıra dağlar sanki masmavi gökyüzü ile bir bütün gibi. Bu görüntü sizi zirvedeymişsiniz hissine düşürüyor.

Balık Gölü’ne Gelmek İsteyenlere Tavsiyeler

-Yanınızda uzun kollu bir kıyafetiniz mutlaka olsun.

-Yiyecek konusunda hazırlıklı olun temiz hava ve yol çok acıktırıyor.

-Yanınıza bir kitap alıp sessiz ve bir o kadar da güzel olan bu ortamda rüzgârın sesi eşliğinden 10 dakika da olsa sayfalarda kaybolun.

-Bu eşsiz güzellik içerisinde 1 bardak sıcak çay için.

Kamp: Burada göl kenarında istediğiniz gibi kamp yapabilir ve herhangi bir ücret ödemezsiniz.

Balık Gölü Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Pınarlı Köyü – Şavşat / Artvin

Nerede: Balıklı Göl Artvin’in Pınarlı köyünde bulunur.

Nasıl Gidilir: Artvin’den çıkıp, Şavşat yol ayırımından sola sapıyorsunuz. Artvin Şavşat arası 70 kilometre. Yol İlk 20-25 kilometre düzgün sonra eski toprak yola dönüyor ve daralıyor. Yolun yaklaşık 50. Kilometresinde Karagöl tabelasını göreceksiniz.

Bu tabelayı gördükten sonra yol tekrar düzeliyor. Bu yol Veliköy’e gidiyor. Veliköy’ü biraz geçtikten sonra sola doğru Pınarlı Köy tabelasını sapmanız gerekiyor. Bu yol boyunca devam ettikten sonra Demirkapı, Balık Gölü tabelalarını göreceksiniz. Bu tabeladan sola sapıp Balık Gölüne ulaşabilirsiniz.

Konum Bilgisi