Selimiye Camii – St. Sophia Katedrali – Lefkoşa / Kıbrıs

Sophia Katedrali
Selimiye Camii 01

Kıbrıs Lefkoşa’da yer alan Selimiye Camii, Kıbrıs’ın en gösterişli ibadethanesidir. Lüzinyan döneminde (1209-1326) gotik formunda inşa edilen ve katedral olarak kullanılan St. Sophia , Selimiye Camisi adı verilerek Osmanlılar tarafından camiye çevrilmiş, yapıya iki minare, bir minber ile bir mihrap ilave edilmiştir.

Lefkoşa Selimiye Camii’nin yapımına 1209’da Ayasofya kilisesi olarak başlanmıştır. İlk olarak katedral olarak kullanılmaya başlanılan Selimiye Camii Kıbrıs adasını Türklerin almasıyla camiye döndürülerek camii olarak kullanılmaya başlanmıştır. Camii yapısında üç koridor ve altı yan bölüm yer almaktadır. Selimiye Camii’nin önemli özelliklerinden biride içinde mezarların yer almasıdır.

Kıbrısın bu gösterişli yapısı 1373 yılında Cenevizliler, 1426 yılında Memlükler tarafından yağmalanmış ve birkaç deprem sonucunda zarar görmüştür. 1491 yılındaki yer sarsıntıları sonucu, Katedralin doğu bölümü yıkılmış ve Venedikliler tarafından onarılırken, eski bir Lüzinyan kralının mezarı ortaya çıkmıştır. Bozulmamış durumda olan cesedin başında altın bir taç, üzerinde de altından eşya ve belgeler bulunmuştur. Fransız mimar ve ustaları tarafından inşa edilen katedral Orta Çağ Fransız mimarisinin çok güzel bir örneğidir. Katedral, anıtsal bir kapıyla başlar. Kapının üzerindeki taş oyma pencereler, eşsiz bir Gotik sanatı örneğidir. Girişin iki yanında bitirilememiş olan çan kulelerinin üzerine, Osmanlılar tarafından cami minareleri oturtulmuştur.

Selimiye Camii, mimarisi ve tarihiyle günümüze kadar gelmiş görülmesi gereken yerler arasındadır.

 

Selimiye Camii St. Sophia Katedrali Nerede, Nasıl Gidilir ?

Adres: Selimiye Sokak. – Lefkoşa / Kıbrıs

Nerede:  Surlariçi Sehir Merkezinde.

Nasıl Gidilir ?: Kıbrıs’ın içinde barınan bu güzide eseri görmek  isteyenler, hafta sonları dahil her gün Gazimağusa ve Girne’den Lefkoşa da yer alan terminallere uygun ücretlerle otobüs ve minibüs seferleri yapılmaktadır.

Terminallerin şehir merkezine uzaklığı yaklaşık iki kilometredir.  Kiralık araba ve taksi ile seyahat etmek isteyenler Selimiye Camii’ne bağımsız ulaşabilirler.

Selimiye Camii Resimleri

 

 

Selimiye Camii Krokisi