Burgazada’da Denize Girilebilecek 4 Plaj

Yolunuz Burgazada’ya düşerde burada denize girebileceğiniz en temiz plajları, giriş ücretlerini ve ulaşım bilgilerini sizler için derledik.

1- Burgazada Halk Plaj ( 6 Numara Plajı )

Denizi yosunlu ve kumsalı yok. Taşlık plajı olmasına rağmen ilk tercih edilen plajlardan biri. Bunun nedeni ise deniz suyunun temizliği ve denizin ortasnda bulunan atlama rampası.

Adres: Barbaros Hayrettin Cd. No:3, Burgazada/İSTANBUL

Telefon: 444 0 444

Giriş Ücreti: Plaja Giriş Ücretsizdir. Ancak şezlong ve şemsiye kullanmak isterseniz ikisi için 40 TL ödemeniz gerekmektedir.

Nasıl Gidilir: Burgazadaya gidebilmeniz için ilk olarak Kabataş, Bostancı, Kadıköy’e geldikten sonra Vapur ve deniz motorları ile karşıya geçebilirsiniz. Ayrıca isteğe göre deniz takside kullanabilirseniz. Neredeyse yarım saatte bir Burgazadaya hareket eden motorlar ile gidebilirsiniz. Bunun dışında isteğinize göre deniz taksi kullanarak da adaya gidebilirsiniz. İDO seferleri olduğu gibi diğer özel firmalar ile de Burgazadaya gidebilirsiniz. Buradan ister yürüyerek isterseniz fayton ile ya da bisiklet kiralayarak 1.5 kilometrelik sahil yolunu takp ederek plaja ulaşabilirsiniz.

2- Kalpazankaya Plajı

Kalpazankaya aslında bir mesire yeri. İçerisinde güzel bir restoran ve hemen aşağısında kayalık bir koy ve plaj yer alıyor. Plaja giriş için bilet karşılığı 10 TL ücret ödeniyor. Plajda şezlong ve şemsiye kiralanabiliyor ve duş almak istiyorsanız 3 TL ücret ödüyorsunuz. Açık denize bakan koy, bir kayanın himayesinde, nispeten dalga almıyor. Denizi taşlık ama temiz olması sizi kendine çekiyor.

Adres: Kalpazankaya Mevkisi, Burgazada/İSTANBUL

Giriş Ücreti: 30 TL ( Duş için ayrıca 5 TL talep ediliyor)

Nasıl Gidilir: İskeleden indikten sonra Kalpazankaya Mesire Alanı’na 30 dakikalık yürüyüş ile ulaşmak mümkün. Dilerseniz faytona binerek 8-10 dakikada da buraya varabilirsiniz.

3- Çamakya Aile Plajı

Adada en çok tercih edilen plaj diyebiliriz. Nedeni ise aile plajı olmasının yanı sıra, diğer plajlara göre (yosun ve çakıl bakımından ) daha bakımlı olması diyebiliriz.

Adres: Burgazadası Mahallesi, Gezinti Yolu Cd. No:49, 34975 Adalar/İstanbul

Giriş Ücreti: Plaja Giriş Ücretsizdir. Ancak şezlong ve şemsiye kullanmak isterseniz ikisi için 40 lira ödemeniz gerekmektedir.

Nasıl Gidilir: Çamakya Plajı Adananın arka tarafında kalmadktadır. Ama endişenmenize gerek yok çünkü ada toplam 1.5 saatte turlanabilecek küçüklükte olduğu için yaklaşık 45 dakika yürüme ile ya da 10 dakikalık faydon yolculuğu ile buraya ulaşabilirsiniz.

4- Madam Marta Koyu

Aslında bir kamp alanı. Hatta kamp alanı bile denilmez çünkü kamo yapmak yasak. Ancak buradaki yaşayanların iyi niyetleri sonucu kamp yapılmasına izin veriliyor. Son zamanlarda yaşanan tartışmalar haberlere bile konu oldu aslında. Tartışmanın en büyük nedeni kamp yapanların burayı kirletmesi diyebiliriz. Burada da denize girmek mümkün olduğu için listemize ekledik.

Adres: Burgazadası Mahallesi, 34975 Adalar/İstanbul

Telefon: 444 0 444

Nasıl Gidilir: Burgazada İskelesi’nden indikten sonra, sağa dönerek yol boyunca devam etmek gerekiyor. Toplam mesafe yaklaşık 2 km. Sonlara doğru yokuş çıkılan yerler var. Tempoya göre değişmekle birlikte, 20-25 dakikalık bir yolun sonunda ulaşılabiliyor. Koya girişi gösteren bir tabela olmadığı için, fazla ileriye gidilebiliyor. Basit yoldan anlatmak gerekirse, Cennet Yolu Sokağı’nın bitiminde, Köknar Sokağı’nın başlangıcından sapılmalı. Köknar Sokak tabelasını gördükten sonra, yaklaşık 20 metre ileride tam olarak bu yoldan sapmak gerekiyor. Bu sapaktan sonra, aşağıya doğru inen patika bir yol var. Sonrasında merdivenli bir bölümden geçmek gerekiyor. Daha sonra yeniden ufak bir patika yol var. Toplamda 3-4 dakika içinde koya ulaşılıyor.