Tuz Mağarası

Hayatınızın en farklı mağara gezisi deneyimine hazır olun. Çankırı’da bulunan Tuz Mağarası bu deneyiminizi size yaşatacak yer. Ülkemiz için oldukça önemli bir tuz rezervi olan mağara aynı zamanda yavaş yavaş mağara ve sağlık turizmindeki yerini almaya başladı. Biz de bu gelişmelere karşı ilgisiz kalmadık ve sizler için bu mağara hakkında bilgileri araştırdık. Bu yazımızda Çankırı Tuz Mağarası içerisinde bulunanları, ülkemiz için önemi ve burası nerede?, nasıl gidilir? giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir bir göz atacağız.

Çankırı Tuz Mağarası Turistik Gezisi

Ülkemizde bulunan en ilginç mağaralardan birisini bu yazımda sizler için inceledik. Ülkemizin önemli tuz rezervi olan Çankırı Tuz Mağarası aynı zamanda turistik olarak da pek çok yerli ve yabancı ziyaretçi tarafından ziyaret edilmektedir. Turistik amaçlı yapılan gezilerde neler ile karşılaşacaksınız gelin birlikte göz atalım.

Galeriler: Tuz Mağarasının içerisinde oda şeklinde pek çok galeri bulunmaktadır. Bu galerilerde çeşitli etkinlikler de düzenlenmektedir. Devasa boyuttaki galeriler biraz ürkütücü olsa da büyüleyici görüntüleri ile bambaşka bir deneyim yaşamanızı sağlayacaklar.

Ölü Eşek Fosili Çankırı Tuz MağarasıÖlü Eşek Fosili: Ne alaka dediğinizi duyar gibiyim. Ben de ilk duyduğumda şaşırmıştım ama hikaye çok başka. Mağara içerisinde ölen bu eşek burada çürümeden duruyormuş. Daha sonra eşeği alıp müzeye götürmüşler. Orada çürümeye başlayınca da tekrar eski yerine getirip cam içerisinde sergilemeye başlamışlar. Aynı zamanda üzerinde küçük bir tavşan ölüsü de sergilenmekte.

Kaya Tuzu Heykelleri: İçeride kaya tuzundan yapılmış 5 – 6 tane farklı heykel bulunmaktadır. 1 metre civarında olan heykeller oldukça ilgi çekici.

Eski Araçlar Çankırı Tuz Mağarası

Sarkık ve Dikitler: Mağara içerisinde zamanla oluşan sarkık ve dikitler görünüşleri itibari ile diğer mağaralardan farklı. Bunun nedeni ise buradaki sarkık ve dikitler tuzdan. Görülmesi gereken doğal oluşumlar.

Eski Araçlar: Çok uzun süreden beri aktif halde çalışılan Mağarada eski zamanlardan kullanılan araçlar ve malzemeler kenarda sergilenmektedir.

Çankırı Tuz Mağarası Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

İçeriden hala tuz çıkarıldığı için belirli bir saati yok ama tavsiye edilen,

Ziyaret Saati: 10:00 – 16:30 arasıdır.

Giriş Ücreti: Şuanda giriş için her hangi bir ücret alınmamaktadır. İlerleyen zamanlarda bir ücret tarifesi uygulanırsa buraya eklemesi yapılacaktır.

Çankırı Tuz Mağarası Önemi

Ülkemizin sofra tuzu konusunda en önemli rezervlerinin başında gelir. Mağara içerisindeki kilometrelerce uzunluktaki galeriler sayesinde günlük üretim kapasitesi 500 ton, yıllık üretim kapasitesi ise 150.000 tondur.

Mağara ayrıca sağlık turizmi içinde oldukça önemlidir aslında. Astım ve üst solunum yolu hastalıklarının tedavileri için ziyaret edilebilir. Bu konuda çeşitli çalışmalar başlatılmış olup aşağıda daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Çankırı Tuz Mağarası Fotoğrafları

Çankırı Tuz Mağarası Tarihi

800 dönümlük bir alana ve 8 kilometre uzunluğa sahip olan mağaranın yaklaşık olarak 5.000 yıldır kullanıldığı tahmin edilmektedir. İçerisinde bulunan kilometrelerce galerileri gezerken adeta bir yeraltı şehrini gezmiş hissine kapılabilirsiniz.

Çankırı Tuz Mağarası Sağlık Turizmi Çalışmaları

Sağlık turizmi için önemi anlaşılan mağarada sağlık odaları kurulması için 2014 yılında proje başlatılmış. Bu proje kapsamında özel sektör elinde olan mağarada üretimi tamamlanmış galerilerin bir bölümü Çankırı Valiliğine devredilmiştir.

Çalışmalar tamamlandığında;

Heykel ve Rölyeflerin yer alacağı galeriler, Yaran Kültürü Tanıtım Galerisi,

Restoran ve Kafeterya, Çok Amaçlı Toplantı Salonu,

Çocuk Oyun Alanı, Fosil Müzesi, Mescit, Mağara içi ışık efekt sistemleri,

Dekoratif Tuz Havuzu, Spor Aktivite Alanı, Tuz Terapi Odaları (Astım, bronşit vb. akciğer rahatsızlıklarının tedavisine yönelik) yapılması planlanmaktadır.

Ayrıca, Karayolları Genel Müdürlüğünce “Turistik Yol Ağı”na dahil edilen ve proje çalışmaları sürdürülen Tuz Mağarası yolu tamamlandığında ziyaretçiler daha nitelikli bir yol ile mağaraya ulaşacaklardır.

ÖNEMLİ: 2018 Yılı itibari ile hala bu çalışmalar hizmete girmemiştir!

Çankırı Tuz Mağarası Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Balıbağ Köyü, 18000 – Merkez / Çankırı

Nasıl Gidilir: Mağara, Çankırı’ya 20 kilometre uzaklıkta yer alan Balıbağ Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Çankırı’ya varmadan önce anayolda bulunan Çan-Kaya işletmesinin tabelasını takip ederek yaklaşık 25 kilometre süren bir yoldan Tuz Mağarası’na ulaşabilirsiniz. Konum bilgisi için tıklayın.