Ana sayfa Muğla Fethiye

Kelebekler Vadisi (Nerede, Nasıl Gidilir?) | Kamp ve Tur Fiyatları

Fethiye Kelebekler Vadisi sahip olduğu endemik türleri nedeniyle dünya mirası olarak korunması önerilmiş 100 dağ dan biridir. Babadağ’ın eteklerinde bulunan Kelebekler Vadisi 8 Şubat 1995 ‘de birinci derecede doğal sit alanı ilan edilmiş ve her türlü yapılaşmaya kapatılmıştır.

Eğer böyle bir karar alınmasaydı bu gün böyle bir doğa güzelliğimiz olmayacaktı.  350 metreye ulaşan sarp kayalık duvarlarla çevrili olan Vadi ismini, barındırdığı 70 ‘den fazla kelebek türünden ve özellikle kaplan kelebeğinden almıştır.

Kaynağı Faralya köyünde bulunan ve 50 metre yükseklikten dökülen küçük bir şelale ile Vadi’nin ortasından geçerek bir dere ile Akdeniz’e ulaşır. Fethiye Kelebekler Vadisine nasıl gidilir, fiyatlar nelerdir bir göz atalım.

DipNot: Fethiye’ye gitmeden önce Fethiye’de gezilecek yerler adlı makalemize göz atmanızı öneririz.

Ayrıca Fethiye’deki plajlar ve koylara buradan ulaşabilirsiniz.

Fethiye Kelebekler Vadisi Tarihçesi

Fethiye Kelebek Vadisi’nin geçmişi MÖ IV. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Likya’nın “Perdicia” isimli yerleşim yerinin bazı kalıntıları Kelebek Vadisi Kanyonu’nun hemen üstünde yer alır Ve buradaki köy “Faralya” ismiyle anılmaktadır. Köyün günümüzdeki adıysa Uzunyurt’dur.

Bizans ve Yunan uygarlığından Osmanlı’nın son zamanlarına kadar sürdürülen, yamaçların teraslanmasıyla oluşturulan bahçecilik kültürü bugüne kadar gelmiştir.

Kelebekler Vadisi Videomuz

Bu vadiyi daha yakından görmek isteyenleri şöyle alalım.. Daha çok video gelmesi için lütfen bizi takip etmeyi unutmayın. Youtube Kanalımıza Abone olun. :)

Fethiye Kelebekler Vadisinde Konaklama Ve Oteller

Konaklama: Doğa turizminin Türkiye ve dünyadaki en iyi yerlerden biri olarak gösterilen Kelebekler Vadisi’nde, her yıl 1 Mart ila 1 Kasım tarihleri arasında hizmet veren işletmenin bilgisi dışında konaklamak maalesef mümkün değildir.

Doğan güzelliğin korunması amacı ile su ve elektrik enerjisi devlet tarafından değil, işletme tarafından sağlanmaktadır ve kelebekler Vadisi’ne günde 3 kere elektrik verilmektedir. Sıcak su güneş panelleri aracılığıyla sağlanmaktadır.

Fethiye Kelebekler Vadisine Yakın Oteller:

Onur Motel: Faralya Koyu, Hisar Mahallesi Faralya, Turkey / Tel: +90 252 642 1162
Montenegro Motel: Faralya koyu, Hisar Mahallesi Faralya, Turkey / Tel: +90 536 390 1297. 
Veya kelebekler vadisi Ölüdenize çok yakın olduğu için Konaklama için Ölüdenize yakın otelleri de tercih edebilirsiniz.

Kelebekler Vadisi Kamp Alanı

Kamp olmazsa olmazımız hele ki Söz konusu Fethiye Kelebekler Vadisi olunca kampın tadı bir başka oluyor. Burada Kendi kamp çadırınızı kurabilir veya Bungalov Evler‘de kalabilirsiniz.

Ayrıca Küçük bir işletmesi bulunan bu yerde sabah kahvaltısı ve akşam yemeğinizi de buradan karşılayabilirsiniz.

Kamp ve Çadır Fiyatları

Büyük Çadır: 170 TL.
Normal Çadır: 150 TL.
Kendi Çadırınız: 120 TL. dir.

Ücretlerin çadır başına değil kişi başına alındığını hatırlatalım. Ayrıca öğrencilere %50 fiyat politikası uygulanmaktadır.

Fethiye Kelebekler Vadisine Nasıl Gidilir?

Nasıl gidilir?: Fethiye üzerinden Ölüdeniz’e gelerek ulaşılır. Tekne veya Araç ile ulaşılabilir ama Arabayla bir yere kadar gidebilirsiniz daha sonra yaya olarak devam etmeniz gerekmektedir.

Tekne veya Turla Gitmek İçin: Fethiye Ölüdeniz’den tekne ile gidebilirsiniz eğer tekneniz yok ise bir çok Tur şirketi bu yerlere her gün tekne turları düzenlemektedir. Fethiye Kelebek Vadisi Tur Fiyatları Ortalama: 50 ila 80 TL. Arasındadır.

Araç ile Gitmek için: Fethiye merkezden gitmek isteyenler için ilk olarak Hisarönü’ne daha sonra ise Ölüdenize gitmeleri gerekmektedir, oradan da faralya köyüne gitmeniz lazımdır.

19 YORUMLAR

  • Büşra Hn, Buraya sadece Deniz yolu ile ulaşım sağlanabiliyor. Seçtiğiniz her hangi bir tur şirketi ile Kelebekler vadisine gidebilirsiniz.

 1. İlla bi işletmeden izin almak zorunda olduğumuzu nereden çıkardınız? Gidip çadırımızı kuramıyor muyuz?

  • Merhabalar, bize verilen bilgi bu şekilde. Özel bir bölge olduğu için izin almadan çadır kurmakta sıkıntı yaşayabilirsiniz ama tercih size kalmış.

 2. Peki dolmuşla/minibüsle gitmeyi öneriyor musunuz? Yoksa tekne turuyla gitmek daha mı mantıklı? Sadece bir saat kalıyormuş tekneler yeterli olur mu.. Şimdiden çok teşekkürler

 3. Arabayla giderseniz bi yerden sonra yürümeniz gerekecek. Sakın bu yolu denemeyin. Biz denemeye kalktık yarısında geri döndük.

 4. twitterde gördüm fotografını abime gösterdim nişanlısıyla gitmek istiyor evlilik cüzdanı muhabbetı varmı öğrenmek istiyor bende yazmak zoruda kaldım :)

 5. kelebekler vadisi diyolar,5 lira para topluyolar kelle basi selale var diyorlar 2 km yol yuruyosun sicakta daglari taslari tirmaniyosun karsina cesme gibi bi yer cikiyor …eziyet resmen kimseye tavsiye etmiyorum,,sadece denizi guzel vadiyle alakasi yok

 6. BEN VE KIZIM 2 GECE KELEBEKLER VADİSİNDE KONAKLAMAK İSTİYORUZ. NELER ALMALIYIZ YANIMIZA. 2 KİŞİLİK ÇADIRIMIZ VE 2 ADET UYKU TULUMUMUZ VE BİRAZDA MACERACI RUHUMUZ VAR.. DAHA NELER LAZIM

 7. Pelin Hn,
  Yazımızda konaklama mevcut değildir yazmıyor; "hizmet veren işletmenin bilgisi dışında konaklamak maalesef mümkün değildir", yazıyor bilginize.

  • Çiğdem hn, Kelebekler Vadisine deniz ulaşım ile gittikten sonra uzunca bir yol yürümeniz gerekiyor. Bu yol sonunda tepeye çıkabiliyorsunuz.

Comments are closed.