Fethiye Kelebekler Vadisine Nasıl Gidilir – Fethiye Kelebekler Vadisi Nerede – Konaklama – Turları Ve Fiyatları / Muğla


Fethiye Kelebekler Vadisi sahip olduğu endemik türleri nedeniyle dünya mirası olarak korunması önerilmiş 100 dağ dan biridir. Babadağ’ın eteklerinde bulunan Kelebekler Vadisi 8 Şubat 1995 ‘de birinci derecede doğal Sit alanı ilan edilmiş ve her türlü yapılaşmaya kapatılmıştır. Eğer böyle bir karar alınmasaydı bu gün böyle bir doğa güzelliğimiz olmayacaktı.  350 metreye ulaşan sarp kayalık duvarlarla çevrili olan Vadi ismini, barındırdığı 70 ‘den fazla kelebek türünden ve özellikle kaplan kelebeğinden almıştır. Kaynağı Faralya köyünde bulunan ve 50 metre yükseklikten dökülen küçük bir şelale ile Vadi’nin ortasından geçerek bir dere ile Akdeniz’e ulaşır. Fethiye Kelebekler Vadisine nasıl gidilir, fiyatlar nelerdir bir göz atalım.

Kelebekler Vadisi’nin Tarihçesi:

Kelebek Vadisi’nin geçmişi MÖ IV. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Likya’nın “Perdicia” isimli yerleşim yerinin bazı kalıntıları Kelebek Vadisi Kanyonu’nun hemen üstünde yer alır Ve buradaki köy “Faralya” ismiyle anılmaktadır. Köyün günümüzdeki adıysa Uzunyurt’dur. Bizans ve Yunan uygarlığından Osmanlı’nın son zamanlarına kadar sürdürülen, yamaçların teraslanmasıyla oluşturulan bahçecilik kültürü bugüne kadar gelmiştir.

 

⇓Fethiye Kelebekler Vadisinde Konaklama Ve Oteller⇓

Kelebekler Vadisinde Konaklama: Doğa turizminin Türkiye ve dünyadaki en iyi yerlerden biri olarak gösterilen Kelebekler Vadisi’nde, her yıl 1 Mart ila 1 Kasım tarihleri arasında hizmet veren işletmenin bilgisi dışında konaklamak maalesef mümkün değildir. Doğan güzelliğin korunması amacı ile su ve elektrik enerjisi devlet tarafından değil, işletme tarafından sağlanmaktadır ve kelebekler Vadisi’ne günde 3 kere elektrik verilmektedir. Sıcak su güneş panelleri aracılığıyla sağlanmaktadır.

Fethiye Kelebekler Vadisine Yakın Oteller:

Onur Motel: Faralya Koyu, Hisar Mahallesi Faralya, Turkey / Tel: +90 252 642 1162
Montenegro Motel: Faralya koyu, Hisar Mahallesi Faralya, Turkey / Tel: +90 536 390 1297
Veya kelebekler vadisi Ölüdenize çok yakın olduğu için Konaklama için Ölüdenize yakın otelleri de tercih edebilirsiniz.

 

⇓Fethiye Kelebekler Vadisine Nasıl Gidilir?⇓

Kelebekler Vadisi’ne, Fethiye üzerinden Ölüdeniz’e gelerek ulaşılır. Tekne veya Araç ile ulaşılabilir ama Arabayla bir yere kadar gidebilirsiniz daha sonra yaya olarak devam etmeniz gerekmektedir.

Tekne veya Turla Gitmek İçin: Fethiye Ölüdeniz’den tekne ile gidebilirsiniz eğer tekneniz yok ise bir çok Tur şirketi bu yerlere her gün tekne turları düzenlemektedir. Fethiye Kelebek Vadisi Tur Fiyatları Ortalama: 30 ila 60TL. Arasındadır.

Araç ile Gitmek için: Fethiye merkezden gitmek isteyenler için ilk olarak Hisarönü’ne daha sonra ise Ölüdenize gitmeleri gerekmektedir, oradan da faralya köyüne gitmeniz lazımdır.

 

 

⇓Fethiye Kelebekler Vadisi Resimleri⇓

 

⇓Fethiye Kelebekler Vadisi Krokisi⇓


Daha Büyük Görüntüle

Yorumlar

Cevap bırakın

8 Yorumlar Açık "Fethiye Kelebekler Vadisine Nasıl Gidilir – Fethiye Kelebekler Vadisi Nerede – Konaklama – Turları Ve Fiyatları / Muğla"

Notify of
avatar
Sort by:   newest | oldest | most voted
DENİZ
Ziyaretçi

17 temmuz 25 temmuz arası yer ayırtmak istiyoruz yardımcı olur musunuz.

Yücel
Üye

twitterde gördüm fotografını abime gösterdim nişanlısıyla gitmek istiyor evlilik cüzdanı muhabbetı varmı öğrenmek istiyor bende yazmak zoruda kaldım :)

Emrin Sever
Ziyaretçi

kelebekler vadisi diyolar,5 lira para topluyolar kelle basi selale var diyorlar 2 km yol yuruyosun sicakta daglari taslari tirmaniyosun karsina cesme gibi bi yer cikiyor …eziyet resmen kimseye tavsiye etmiyorum,,sadece denizi guzel vadiyle alakasi yok

wpDiscuz