Fethiye Gezilmesi Gereken Yerler

Akdeniz’in güneybatısında yer alan Fethiye, Muğla’ya bağlı ilçelerden birisidir. Fethiye gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen plajları ve koyları ama aslında görülmesi gereken o kadar güzel yerler var ki.. Bu gezimizde bu yerleri kaleme almak istiyoruz.

Doğası ve tarihi dokusu ile yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olan Fethiye, Akdeniz ve Ege bölgesini ayıran çizgide yer almaktadır. İlçenin eski ismi “Telmessos” tur. Daha sonra Meğri ismini almış ve 1913 tarihinde uçağı Fethiye’ye düşerek şehit olan Fethi Bey’in anısına ilçenin adı Fethiye konulmuştur. İlçenin birçok güzel beldesi vardır; Çamköy, Karadere ve Ölüdeniz görülmesi gereken yerler arasındadır.

Kısa bilgi: Bu yazımızda gezi yerleri ağırlıklı olmakla beraber sadece Fethiye Plajları ve Koylarına göz atmak isterseniz bu makalemizi mutlaka okumanızı öneririm. Yada Fethiye ile sınırlı kalmayıp Muğla’yı baştan sona keşfetmek isteyenler için oluşturduğumuz Muğla gezilecek yerler listemiz de göz atabilirsiniz.

Fethiye’ye geldiğinizde mutlaka görmek isteyeceğiniz güzel bir liste hazırladık. Bu yerler hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz aşağıda tanıttığımız yerlere linklerde ekledik. Lafı daha fazla uzatmadan Fetiye’de gezilecek yerler nelermiş hızlıca bir göz atalım.

1. Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi
Kelebekler Vadisi – Fethiye Gezilecek Yerler

Kelebekler Vadisi : kaplan cinsindeki kelebeklere merhaba diyebilirsiniz. Sadece Özel ve Tur tekneleriyle gidilen bu bölgeye hayran kalacaksınız. Dip not olarak belirtmek gerekirse denizi çok temiz ama biraz çakıllıdır. Fethiye Kelebekler Vadisi sahip olduğu endemik türleri nedeniyle dünya mirası olarak korunması önerilmiş 100 dağ dan biridir. Babadağ’ın eteklerinde bulunan Kelebekler Vadisi 8 Şubat 1995 ‘de birinci derecede doğal Sit alanı ilan edilmiş ve her türlü yapılaşmaya kapatılmıştır. Eğer böyle bir karar alınmasaydı bu gün böyle bir doğa güzelliğimiz olmayacaktı.

2. Kayaköy

Kayaköy : Milattan öncelere dayanan, taştan inşaa edilmiş bir şehir. İlçenin en çok gezilen bölgelerinde biridir. Yakın tarihte kapsamlı bir restorasyon söz konusu. Ancak şimdi kimsenin yaşamadığı ve hayalet şehir olarak anılan bu yapıtı mutlaka gezmelisiniz.

3. Antik Kentler

Antikkentler -
Antikkentler – Fethiye Gezilecek Yerler

Antik Kentler : Fethiye’nin yüzlerce yıllık bir tarihi var. Birçok farklı medeniyetlerin kalıntılarının bulunabileceği ilçede kesinlikle görmeniz gereken antik şehirler arasında Letoon Antik Kenti, Patara Antik Kenti, Telmessos Antik Kenti var. Tarih severseniz ve biraz da arkeolojiyle ilgileniyorsanız dünyaca ünlü bu kalıntıları gezmeden dönmemelisiniz.

4. Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu : İlçenin sembollerinden biri olan Saklıkent Kanyonu her yıl onbinlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Yaklaşık on sekiz kilometrelik uzunluğuyla Eşen Çayı bölüyor. Doğa harikasında yürüyüş ve doğa turları yapabileceğiniz gibi, kanyonun sonunda yer alan restoranlarda da mola verip soğuk bir şeyler içebilirsiniz.

5. Çubucak Tabiat Parkı

İnbükü Orman Kampı

Çubucak Tabiat Parkı : Kamp severler için mükemmel bir yer olan Çubukçu Tabiat Parkı (Orman Kampı), Muğla Marmaris tarafında bulunuyor. (Burası İnbükü Orman Kampı olarak da bilinmektedir) Daha önce kamp deneyimi yaşamamış ancak en kısa zamanda bu farklı deneyimi yaşamak isteyenler için öncelikli adres burası olabilir. Doğanın cömertçe varlığını hissettirdiği alanda yeşilin ve mavinin iç içe olması tatilciler için büyük bir fırsattır.

6. Fethiye Günlüklü Koyu

Günlüklü Koyu 01

Fethiye Günlüklü Koyu : Fethiye Gölcek karayolunda yer almakta. İlçenin merkezine yaklaşık on yedi kilometre uzaklıkta bulunan koy, beldedeki Göcek kasabasına ise hemen hemen on kilometrede uzaklığında. Günlüklü, tatilini hem doğa hemde denizle birlikte geçirmek isteyenlerin uğrak noktaları arasında yer alıyor. Koy, günlük ağaçlarının ışık geçirmeyen doğasında yakıcı güneşin altında serinleten bir gölge ile ziyaretçilerini ağırlamakta.

7. Ölüdeniz

Ölüdeniz
Ölüdeniz – Fethiye Gezilecek Yerler

Plajlar : İlçenin muhteşem doğa güzellikleri var, dünyaca ünlü plajlardan biri olan Ölüdeniz Plajı eşsiz ve dingin güzelleri ile siz değerli konuklarını bekliyor. Tatil beldesinde plaj denince akla ilk gelen yer şüphesiz ki Çalış Plajı. Plaj bembeyaz kumları, masmavi ve berrak bir denizi görenlerin gönlünde taht kuruyor.

8. Belceğiz Plajı

Belcekız Plajı Fethiye 02

Belceğiz Plajı : Belceğiz olarak anılan belde, genellikle yamaç paraşütü tutkunlarının iniş pisti olarak kullanılır, uzun ve altın sarısı kumların yer aldığı sahilde şezlonglarda güneşlenilir, masmavi berrak sularında denizin tadı çıkartılır. Belcekız sahilinin arka tarafında otel, restoran, alışveriş merkezleri, cafe, bar vs. yerli ve yabancı turistlerin ihtiyaçlarını karşılayabileceği harika bir tesis kuruludur.

9. Çalış Plajı

Çalış Plajı 01

Çalış PlajıBeldenin misafirleri, doğadan o denli etkilenirler ki, “Çalış’a sadece gün batımını izlemeye bile gidilebilir.” diyenler vardır. Beldede yer alan plajda son dönemlerde soyu tükenme riskiyle karşı karşıya kalınan Caretta Caretta cinsi deniz kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktığı nadir plajlardandır. Bunun yanısıra Şat Burnu’nda bulunan doğa parkı 214 çeşit kuş türüne ev sahipliği yapar.

10. Toparlar Şelalesi

Toparlar Şelalesi
Toparlar Şelalesi

Toparlar Şelalesi’nde ki su hacmi mevsim şartlarına göre yıl içerisinde devamlı değişkenlik göstermektedir. Ancak yıl içerisinde şelale içerisinde ki su hacminde değişiklik olsa da hiçbir şekilde kuruma meydana gelmediğini ifade edebiliriz. Toparlar Şelalesi’nin döküldüğü yerin altında doğal oluşumlu bir göl yer alır. Göl, şelalenin sularından beslenmektedir. Ayrıca yüzmek içinde uygundur. Gölün kıyıları sığ iken ortası ise son derece derindir.

11. İztuzu Plajı

iztuzu-plaji-04
İztuzu Plaji – Fethiye Gezilecek Yerler

İztuzu Plajı : Deniz kaplumbağalarının evi İztuzu Plajı; Ülkemizde doğal haliyle kalmış nadir plajlardan olan İztuzu’na her yıl binlerce yetişkin deniz kaplumbağası gelerek yumurtlamaktadırlar. Bölge halkı tarafından yıllardır korunan Plaj Dünya üzerinde nadir doğal kalmış sayılı plajlar arasında yer almaktadır. Caretta Carettalar sadece temiz ve doğal kalmış plajlara yumurtalarını bırakmaktadırlar. Deniz kaplumbağları’nın bu özelliklerinden İztuzu Plajı’nın temiz ve doğal olduğunun anlayabiliriz.

12. Adalar

İlçeden kalkan günlük tur tekneleri ile keşfedebileceğiniz Fethiye On İki Adalar, tatil sırasında görülmeden dönülmemesi gereken yerlerden biridir. Masmavi bir deniz ve muazzam güzellikteki koylar kesinlikle görülmeye değer.

Fethiye’de Hava

İlçe tipik Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. Sıcaklık yaz mevsimi boyunca otuz derece civarında seyreder. Kış mevsimlerinde ise ortalama on derecedir. Yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları ise ılık ve yağışlı bir şekilde geçer.

Fethiye’ye Ne Zaman Gidilmeli

Sıcaklıkların artmasıyla Fethiye’de sezon hareketlenmeye başlar. Özellikle mayıs ve eylül ayları arasında hareketlilik doruk noktasına ulaşır. Hareketlilik ve gece hayatından keyif alan birisiyseniz Haziran ve Temmuz aylarında gitmenizi öneriyoruz. Bu ayları da yerli ve yabancı turistler adeta beldeye akın akın yağar.

Fethiye’de Nerede Kalınır?

Fethiye ilçesinde her kesim ve bütçeye hitap edecek konaklama yerleri mevcut. Otel, kamping yerleri, moteller ve apart oteller gibi birçok farklı seçenek mevcut. Dilerseniz beldenin yerli halkından evlerini pansiyona çevirenler de mevcut, oda kiralayabilirsiniz.

Fethiye’de Ne Yenilir?

Gerek yöresel gerekse dünya mutfağından birçok farklı lezzet bulabilmeniz mümkün. Tercihinizi yöresel lezzetlerden yana kullanmak isterseniz sizleri bir çok farklı restoran bekliyor olacaktır. Özellikle sahil kesimlerinde yer alan restoranlarda keyifli bir şekilde yemek yiyebilirsiniz.

Bunların yanı sıra restoranlarda daha çok Muğla mutfağının izlerine rastlayacaksınız. Muğla mutfağında zeytinyağı ile sebze yemekleri ön planda yer alır. Birçok çeşit bitki örtüsünü üzerinde barındırmasından dolayı, sebze yemeklerine ağırlık verilmiş. Ege yemek tarzının izlerini de üzerinde barındırıyor.

Fethiye’nin kesiminin önemli bir kısmını oluşturan yörük kesiminin en önemli beslenme öğeleri et ve süttür. Fethiye’ye gitmişken yöresel ekşili biberi yemeden dönmemelisiniz. Ayrıca gelingülü salatası, çıtırmak, sirken otlaşı ve ballı kabak tatmaya değer lezzetler arasında yer alıyor.

Şelale Yaka Park Restaurant : Fethiye Saklıkent ve Tlos üçgenin son uğrak noktası olan Yaka Köyü’nde faaliyet gösteren Şelale Yaka Park Restaurant’ta bulunan ve dağdan gelen doğal kaynak suyunun doldurduğu buz gibi suda 15 dakika durana yemek ve içecek bedava. :) Yaka Köyü’nde uzun yıllardan buyana hizmet veren ve yerli ve yabancı tatilcilerinin adeta uğrak yeri haline gelen Yaka Köyü Şelale Yakapark Restaurant’ın bahçesinde bulunan ve dağdan gelen doğal kaynak suyunun doldurduğu buz gibi su dolu havuza müşteriler serinlemek için giriyorlar.

Fethiye’de Ne Yapılır?

Fethiye denilince aklımıza ilk olarak Ölüdeniz gelir. Her zaman dingin ve sakin olmasından dolayı Ölüdeniz adı verilmiştir. Bölge halkı denize Tanrının Dünya’ya bağışladığı cennet der. Yaklaşık üç kilometre uzunluğundaki plajında denizin ve güneşin tadını çıkarabilir denizin dingin sularından suyun tadına doyasıya varabilirsiniz. Fethiye’nin en çok ziyaret edilen bölgelerinden biride Gemiler koyudur.

Fethiye’deki bir diğer doğa harikası da Saklıkent’tir. Akdağ’da kayaların içerisinde yer alan Saklıkent uzun bir kanyondur. Görülmeye değer nitelikte olan doğa yapıtında yürüyüşler düzenleyebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz Saklıkent’e yakın mesafede bulunan Kelebekler Vadisi ’ne gidebilir, kaplan cinsindeki kelebeklere merhaba diyebilirsiniz.

En çok yapılan aktivitelerden biriside Yamaç paraşütüdür. Dört farklı yerde oluşturulan kalkış pistlerinin birisi ile gökyüzüne uçabilir, Fethiye’yi yukarıdan seyredebilirsiniz. Sadece Türkiye’den değil Dünyanın birçok farklı yerinden profesyonel yamaç paraşütü sporcularının akınına uğrar. Dilerseniz safari yapabilir, denizin derinliklerini keşfetmek için dalabilir veya binicilik aktivitelerine katılabilirsiniz. Fethiye’nin çarşı ve pazarlarında gezebilir, yöresel birçok ürün alabilirsiniz. Pazarlarda alışveriş etmek size birçok farklı seçenekte ürün yelpazesi sunacaktır.

Fethiye Nerede ve Nasıl Gidilir?

Tatil beldesi Fethiye;

İstanbul’a 800 kilometre,
Ankara’ya 630 kilometre,
İzmir’e 360 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Otobüs ile Ulaşım;
Birçok şehirden Fethiye’ye direk olarak otobüs seferleri bulunmaktadır. Fethiye’ye gittikten sonra Ölüdeniz ile Fethiye arasında aktif birçok minibüs bulabilirsiniz.

Havayolu İle Ulaşım;
Muğla Damalan Havaalanı beldeye 55 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Ankara’dan Ulaşım;
Ankara’dan ulaşmak isterseniz; Afyon-Denizli-Muğla karayolları üzerinden ulaşabilirsiniz. Yolculuğunuz yaklaşık on iki saat sürecektir.

İstanbul’dan Ulaşım;
Fethiye’ye İstanbul’dan ulaşmak isterseniz; Yalova-Bursa-Susurluk-Nazilli-Muğla karayolları üzerinden ulaşabilirsiniz. Yolculuğunuz yaklaşık on üç saat sürecektir.