Girne Kalesi Ziyaret Saatleri – Giriş Ücreti – Girne / Kıbrıs

Girne Kalesi Kıbrıs
Girne Kalesi

Girne Kalesi, Yavru Vatanın Girne şehrinde bulunan, 7.yy’da, Arap-İslam akınlarına karşı kentin korunması için Bizanslılar tarafından yapılmış kaledir. Kıbrıs’a gidecekseniz, planlarınız arasına mutlaka Girne Kalesini de katmalısınız.  Akdeniz ılıman rüzgarları arasında gününüze Girne Kalesi’ni gezerek başlayabilirsiniz. Yaklaşık 800 yıldır tarih sahnesinde olan kalede bir çok bölüm bulunuyor. Tarihte savunma amaçlı kullanılan Girne Kalesi günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Müzenin içinde St.George Klisesi, Kırnı Mezar canlandırmalarıi Venedik Kulesi, Luzinyan Kulesi ve Batık Gemi Müzesi bulunmaktadır. Kaleyi dolaşırken aslında küçük bir yer olan Kıbrıs’a insanların neden bu kadar çok önem verdiklerini anlayacak ve unutulmaz dakikalar yaşayacaksınız.

Girne kalesi şehir merkezinde bulunuyor. Marinayı gezerken Girne Kalesi’ni de göreceksiniz.  Kaleyi baştan sona kadar gezmek isterseniz bir saatinizi ayırmanız gerekiyor. Kalenin içini gezerken levhaları takip etmeniz gerekmektedir. Yılların verdiği yorgunluğa dayanamayan duvarların çökme riski olduğu bölümler geziye kapatılmıştır. Girne kalesini gezerken marinada balıkçı teknelerini izlemek, Kıbrıs kahvesini yudumlarken güneşin batışını izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz.

 

Kale İçinde Bulunan Yapıtlar

Luzinyan Kulesi
Erken Bizans dönemi tahkimat kalıntılarının üzerine Kıbrıs Kralı John D’İbelin tarafından 1208-1211 yılları arasında yaptırılmıştır.

St. George kilisesi
12. yüzyılda Bizans yapımı bir kilisedir. Bizans ve Lüzinyan zamanlarında kalenin dışında bir yapıydı. Venedik döneminde bazı değişiklikler yapılarak kalenin içine dahil edilmiştir.

Sarnıç
Kalenin su ihtiyacını karşılamak amacıyla Lüzinyan döneminde yapıldığı düşünülmektedir.

Zindanlar
Lüzinyan dönemine ait olan bu zindanlarda Kral I. Peter zamanında birçok işkence olayı yaşanmıştır.

Batık Gemi Müzesi
M.Ö. 300 yıllarına ait bir ticari gemi batığı ve buluntuları sergilenmekte olduğu bu bölüm 1976 yılında açılmıştır. Devamını Oku >

Venedik Kulesi
Kule erken XVI. yüzyıl Venedik dönemi mimarisi özelliklerini yansıtır.

Kırnı Mezarları
Bu kısımda, Erken ve Orta Tunç dönemlerine ait, Kırnı köyünde bulunmuş bir mezar ve bu mezarda ele geçen çeşitli buluntular sergilenmektedir.

Akdeniz Mezar Kazısı
Kalenin bu kısmında, Helenistik dönemden erken Bizans dönemine kadar kullanımda olan mezarın maketi ve buluntuları sergilenmektedir.

 

Girne Kalasi Ziyaret Saatleri

Kışın: 09:00-13:00/14:00-16:45

Yazın: 09:00-14:00/17:00/19:00

Müze Kapalı Zamanları

Müzeler resmi tatillerde kapalıdır.

 

Girne Kalesi Giriş Ücreti – 2022

Kişi Başı : 20 TL

 

Girne Kalesi Nerede Nasıl Gidilir ?

Adres: Girne Kalesi, Küpdemir Sokak. – Girne / Kıbrıs

Nasıl Gidilir ?: Lekoşa ve Gazimagusa’dan uygun ücretlerle kamu ulaşım servisleri bunulmaktadır. Bağımsız seyahat edenler için yollara yeterli işaret tabelaları yerleştirilmiştir. Girne’ye ulaşıltıktan sonra kale kolaylıkla bulunabilir.

Yaklaşık Uzaklık: Lefkoşa’dan 26 km. — Gazimağusa’dan 80 km.

 

Girne Kalesi Resimleri

 

Girne Kalesi Krokisi