İstanbul’da En Meşhur 12 Cadde ve Meydan

İstanbul’u karış karış gezmeye ve gezdikçe de yazmaya kararlıyız. Müzeler, Tarihi yapılar, Sokaklar kısacası aklımıza neresi gelirse gezmeye ve yazmaya kararlıyız. Bugün de gerek tarihi yapıları gerekse havalı mağazaları ile yerli / yabancı binlerce turistin ziyaret ettiği “En Meşhur 12 Cadde ve Meydan”ı kaleme almaya karar verdik.

1- İstiklal Caddesi

Avrupa yakasının en meşhur caddesi. Kültür ve Eğlencenin kalbi. En meşhur ve ziaret edilen sokakları Nevizade ve Asmalımescit.  Galatasaray Lisesi, Saint Antoine Kilisesi, Galata Mevlevihanesi, Galatasaray Hamamı ve Çiçek Pasajı gibi tarihi binalar caddeye ayrı bir hava katıyor. Burası Galatasaray taraftarının kalesi.

2- Bağdat Caddesi

Siz kısaca Cadde de diyebilirsiniz. Kızıltoprak’tan Maltepe’ye kadar uzanan bu cadde lüks alışveriş mağazaları, seçkin restorantları ve eğlence mekanları ile meşhur. Her 29 Ekim Tarihinde Cumhuriye Bayramı dolayısı ile kutlamalar düzenleniyor. Fenerbahçe taraftarının kalesi.

3- Nispetiye Caddesi

Yine lüks mağazaları, cafe ve restoranlarında eğlenceli yaşamıyla dikkati çeken bir cadde. Sosyetenin uğrak mekanı. Gece hayatı burada bambaşka.

4- Abdi İpekçi Caddesi

Maçka’dan Nişantaşı’na uzanan cadde adını, 1979’da burada öldürülen gazeteci Abdi İpekçi’den alıyor. Lüks alışverişin ve markaların ilk tercih ettikleri nokta. Milli Reasürans Çarşısı, Maçka Oteli gibi mekanlar en bilinen yerleri Her yaş grubundan insan için buluşma noktası. Harbiye, Beşiktaş ve Şişli gibi semtlere yakınlığı ve metro bağlantısı sayesinde kolay ulaşıma sahip.

5- Cevdet Paşa Caddesi

Aşiyan ve Akıntıburnu arasındaki denize paralel cadde. Gece gündüz sürekli hareketli bir hayat sunan cadde üzerindeki mekanlarda kahvaltıdan akşam yemeğine kadar farklı seçenekler mevcut. Ünlülerin uğrak yeri. Hemen yanındaki Bebek Parkı da Boğaz manzarasıyla şehrin başlıca aktivite mekanları arasında.

6- Maçka Caddesi

Beşiktaş’tan Nişantaşı’na doğru çıkarken dik ve Arnavut kaldırımı yokuş Maçka Caddesi’nin büyük bir bölümünü oluşturur. Tarih kokan binaların arasından Maçka Parkı ve İTÜ Maçka Kampüsü’ne doğru çıkıyor. Park gençlerin uğrak noktası. İster spor, ister açıkhava yogası, ister piknik yapın, Maçka parkı hepsi için en doğru adreslerden biri.

7- Taksim Meydanı

Her ne kadar kötü anılar ile aklımızda kalsa da Taksim Meyda’nı bu listede olmazsa olmaz. Taraftarların şampiyonluk kutlamalarında, İşci ve Emekçilerin Bayramı Şenliklerinde ve daha pek çok kutalamada ekranlardaki yerine alır. Meydan hemen yanında İstiklal Caddesini de barındırdığı için ayrı bir öneme sahip.

8- Beşiktaş Meydanı

İstanbul boğazına hazır ve nazır bir meydan. İster çayınızı alıp boğaz manzarasını seyre dalın ister kendinizi bir eğlence mekanına atıp kafa dağıtın. Bir tarafı sessiz sakin, diğer tarafı kalabalık ve eğnceli bir meydan. En bilindik yeri kartal heykelinin de olduğu balıkçılar pazarı. Burası da Beşiktaş taraftarının kalesi.

9- Eminönü Meydanı

Tarihi yarımadanın tarihi meydanı. Buraya gelipte Simik ayran ya da Balık Ekmek yemeden dönmeyin. Nimet Abla’dan bilet almadan da olmaz tabi. En bilindik yerleri Mısır Çarşı’sı ve Yeni Cami’dir.

10- Beyazıt Meydanı

Sultanahmet’ten Beyazıt istikametinde Divan Yulu’nun sona erdiği yerde bulunan meydan yerli ve yabancıların uğrak noktasıdır. Kapalı çarşı ve Sahaflar çarşısı en çok ziyaret edilen yerlerdir.

11- Ortaköy Meydanı

Eminim sizin de aklınıza şu üçlü geldi. Kumpir – Köprü ve Boğaz. Emin olun bu meydan bunlardan daha fazlası. Manzarası ve yaz akşamları esen serin rüzgarları eşliğinde bir bardak çay içerken ne demek istediğimi anlayacaksınız. Buraya kadar gelmişken Kumbir yemeden dönmeyin.

12- Sultanahmet Meydanı

Sultanahmet Meydanı, tarihi yarımadanın en popüler yeridir. En çok bilinen ve ziyaret edilen yerleri; Sultanahmet Camii, Ayasofya Müzesi, Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı eserleridir. Yerli ve yabancı tursitelerin uğrak noktası olan mekanda Sultanahmet köftecisinde köfte yemeden olmaz.