İstanbul’un En Meşhur Meydanları

İstanbul’un meşhur caddelerinden sonra sıra geldi İstanbul’un meşhur meydanlarına. Yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettikleri İstanbul’un en meşhur meydanları sizler için araştırıp inceledik ve  kalem aldık.

1-Ortaköy Meydanı

Boğaz köprüsü, Ortaköy Cami ve İstanbul Boğazı. Ortaköy denilince ilk akla gelen görüntülerin başındalar. Meydan içerisinde ayrıca Waffle ve Kumpirciler de bu meydana renk katmaktadır. İstanbul’un sembol meydanlarından olan Ortaköy Meydanı yerli ve yabancı pek çok turist tarafından her gün ziyaret edilmektedir.

2-Taksim Meydanı

Taksim Meydanı 05

Eski haline göre artık daha gerçekçi bir meydan diyebiliriz. Araç yolunun meydan kısmının altına alınmasından sonra gezi parkını da içerisine alan Taksim Meydanı, içerisinde çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir yer haline gelmiştir. Meydanda bulunan Atatürk Heykeli buranın sembolüdür.

3-Sultanahmet Meydanı

Özellikle yabancı turistlerin ülkemizde en çok ziyaret ettiği meydanların başında gelmektedir. Sultanahmet Cami ile birlikte bir bütün halinde gelen meydanda bulunan park ve banklarda oturup kuşları beslemek ve burada çay içmek apayrı bir zevk.

4-Salacak Meydanı

Salacak Sahili Gezilecek Yerler

Tam karşınızda eşsiz İstanbul Boğazı ve Boğazın incisi Kız Kulesi. Sadece bu kadar da değil. Merdivenlerde oturup çayınızı içerken gelip geçen teknelerde akan farklı yaşamlar. Yaz aylarında sokak sanatçıları ve seyyar satıcılar meydanın neşe ve eğlence kaynakları.

5-Eminönü Meydanı

Meydanın en çok bilinen yeri Kapalı Çarşı. Tabi bir de Milli Piyango bayimiz olan Nimet Abla Gişesi. Meydanda bulunan tarihi Yeni Cami buranın en meşhur simgesi. Tabi Eminönü Köprüsü ve Balık Ekmek teknelerini de unutmamak gerekir.

6-Beşiktaş Meydanı

Belki de en çok yoğun olan meydan diyebiliriz. Buranın diğer meydanlar kadar ziyaret edilmemesi veya bilinmemesi hem oturacak yerin olmaması hem de araç trafiğinin meydan içerisinden geçmesi. Üstelik şimdi Metro çalışmasının da olması ile ne yazık ki meydan, Sembol Heykeli İle sadece buluşma noktası konumuna düşmüş durumda.

7-Bakırköy Meydanı

İçerisinde pek çok mağazanın yanı sıra parkın da bulunduğu bir meydan. Alışverişinizi yaptıktan sonra parkta dinlenmek için oturup soluklanabilirsiniz. Parkın girişinde yer alan sembolik giriş kapısı ve üzerinde bulunan Atatürk portresi ile Türk Bayrağı meydana ayrı bir güzellik katmaktadır.

8-Beyazıt Meydanı

Sultanahmet’ten Beyazıt istikametinde Divan Yolu’nun sona erdiği yerde bulunan meydan yerli ve yabancıların uğrak noktasıdır. Kapalı çarşı ve Sahaflar çarşısı en çok ziyaret edilen yerlerdir.

Ve son olarak İstanbul’da gezilecek yerler‘in tam listesine göz atmak isterseniz sizi şöyle alalım. :)