Ana sayfa Gezilecek Yerler

Yerebatan Sarnıcı – Fatih / İstanbul

Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı Bizans İmparatoru Justinyen tarafından 542 yılında yaptırılmıştır. Suyun içerisinden yükselen sutunların ihtişamı görünleri büyülemektedir. 9800 metrekare üzerine kurulu olan sarnıç pek çok ulusal etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Sarnıçta 9 metre yüksekliğinde 336 adet sütun bulunmaktadır. İstanbulun su ihtiyacını karşılamak için yaptırılmış olan sarnıç, yüz bin ton su depolama kapasitesine sahiptir.  Sarnıç o kadar ihtişamlıdır ki dönem halkı tarafından saray olarak anılmıştır. İki sütunun altında Medusa adı verilen eski yunan canavarlarının ters başları bulunmaktadır.

Medusa Yer altı Canavarı anlamına gelmektedir. Medusa kendisine bakanları taşa çevirebilme yeteneğine sahiptir bu nedenle başlar ters çevrilmiştir. Sarnıç yıllarca kullanılmıştır taki Osmanlı durgun su yerine akan suyu tercih ettiği zamana kadar. Osmanlı kendi su tesislerini kurduktan sonra kullanıma kapatılmıştır.

Sarnıca merdivenler aracılığıyla iniyorsunuz. Kapalı alanda kalma korkusu olanlara pek tavsiye etmiyoruz. Yukarıdan damlayan su damlaları bazı yerlerde akıntıya dönüşüyor. Zemin ıslak bu nedenle kayabilecek nitelikte ayakkabılarla gitmenizi önermiyoruz. İçeride sizleri bir kafe karşılıyor. Bu muazzam eseri izlerken çayınızı yudumlayıp müzik dinleyebilirsiniz. Sarnıçta karnınız acıktığında çevrede yer alan her bütçeye hitap eden restaurantlardan yemek yiyebilirsiniz.

Burayı şiddetle tavsiye ediyoruz, bize göre burası müze gezi listenizin en başında yer almalı.

Fotoğrafları

Yerebatan Sarnıcı Giriş Ücreti

Yerebatan sarnıcı hergün ziyaretçi kabul etmektedir.

Sarnıcı ziyaret saatleri; Sabah 10:00 ile akşam 18:00 arasında.

Giriş ücreti ; T.C. Vatandaşına: 15 TL. Yabancı turistler için: 30 TL. — Öğrenci, Öğretmen ve emekliye: 5 TL dir.
Restorasyon sebebiyle geçici bir süre kapalıdır.

Yerebatan Sarnıcı Nerede ?

Adres: Alemdar Mh., Şeftali Sk No:6, Sultanahmet – Fatih / İstanbul
Telefon: (0212) 522 12 59

Yerebatan Sarnıcı Nasıl Gidilir ?

Adres: Alemdar Mh.,Yerebatan Cd. 1/3,34410 – Fatih /İstanbul

Telefon: (0212) 512 15 70

Nasıl gidilir?: Sarnıc, Ayasofya Müzesi’nin hemen yanında bulunuyor. Ulaşmak isteyenler Eminönü’nden tramvaya binerek Sarnıca ulaşabilirler. Sultanahmet durağında inmeniz gerekmektedir, Sarnıç Yerebatan Caddesi’nde yer alıyor.

Eminönü’ne Anadolu Yakası’ndan ulaşmak isterseniz, vapurla gitmeniz daha hızlı olacaktır. Taksim’den Eminönü’ne geçecek olanlar isterlerse otobüse binebilirler, ancak yürümek, denizi ve balıkçıları seyrederek gitmek istiyorsanız yürüyerek de yirmi dakikada Eminönü’ne ulaşabilirsiniz. Konum bilgisi için tıklayın.

Hazır Fatih’e kadar gelmişken, Fatih gezilecek yerler için oluşturduğumuz gezi listemize göz atmak isterseniz sizi şöyle alalım. :)

4 YORUMLAR

Comments are closed.