Adile Sultan Sarayı - 01

Adile Sultan Sarayı | Tarihi, Nerede ve Nasıl Gidilir?

Adile Sultan Sarayı, muhteşem bir boğaz manzarasına sahiptir. 2007 yılı itibariyle yeniden hizmet vermeye başlayan saray; düğün, mezuniyet, konferans, seminer, çeşitli yemek organizasyonları gibi etkinliklere ev sahipliği yapmaya başlamıştır. Sarayda bulunan Oval Salon, 500 kişilik kapasiteye sahiptir.

Ayrıca sarayda; 200 kişi kapasiteli toplantı salonu, 17 adet seminer salonu (ortalama 40 kişi kapasiteli), sergi ve kokteyl alanları (1.300 metrekarelik bir alan), 1.000 kişilik bahçe kapasitesi ile çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle düğün organizasyonlarının sıklıkla yapıldığı mekanda eşsiz boğaz manzarasına karşı evlenmek, ayrı bir keyif verse gerek.

Adile Sultan Sarayı Tarihçe

Adile Sultan Sarayı, Üsküdar ilçesinin Kandilli Mahallesi’nde bulunmaktadır. 1858 senesinde Sarkis Balkan tarafından inşa edilen saray, Sultan Abdulmecid’in kız kardeşi Adile Sultan’a hediye olarak inşa edilmiştir. Sultan Abdulmecit vefat ettikten sonra tahta, kardeşi Sultan Abdulaziz geçti ve kardeşi Abdulmecit’in vasiyetini yerine getirmek için çalışmalara kaldığı yerdeb devam etti. 1861 yılında harabeye dönmüş olan konağı yıktıran Abdulaziz, bu alana günümüze kadar gelmeyi başaran sarayı inşa ettirmiştir.

Adına saraylar yapılan Adile Sultan, şair olarak bilinmektedir. Osmanlı Hanedanlığı’ndaki divan sahibi tek kadın şair olarak bilinen Adile Sultan, eğitime fazlasıyla önem gösteren biri olarak tanınmıştır. Yine bunun dışında Adile Sultan’ın yardımsever yanını da döneminde bilmeyen yoktur. Genç yaşta eşini ve 4 çocuğunu kaybeden Adile Sultan, hayatına acılar katan bu saraydan ayrılmaya karar verir. 1868 yılı itibariyle saraydan ayrılan Sultan, sarayını Milli Eğitim’e bağışlar.  1916 senesinde Adile Sultan Sarayı, Kandilli Kız Lisesi adını alır.

Bu Tarihi Yapı Hakkında Genel Bilgiler

Adile Sultan Sarayı, muhteşem bir boğaz manzarasına sahiptir. 2007 yılı itibariyle yeniden hizmet vermeye başlayan saray; düğün, mezuniyet, konferans, seminer, çeşitli yemek organizasyonları gibi etkinliklere ev sahipliği yapmaya başlamıştır.

Sarayda bulunan Oval Salon, 500 kişilik kapasiteye sahiptir. Ayrıca sarayda; 200 kişi kapasiteli toplantı salonu, 17 adet seminer salonu (ortalama 40 kişi kapasiteli), sergi ve kokteyl alanları (1.300 metrekarelik bir alan), 1.000 kişilik bahçe kapasitesi ile çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle düğün organizasyonlarının sıklıkla yapıldığı mekanda eşsiz boğaz manzarasına karşı evlenmek, ayrı bir keyif verse gerek.

Adile Sultan Sarayı Nerede Nasıl Gidilir?

Adres: Tophanelioğlu Caddesi No:39, Koşuyolu – Üsküdar – İSTANBUL

Telefon: 0216 339 29 03

Nasıl gidilir?: Adile Sultan Sarayı’na gitmek için çeşitli alternatifler mevcuttur.

  • Saraya İETT Otobüsleri’ni kullanarak gitmek için Kandilli Otobüs Durağı’nda inmeniz gerekmektedir. İndikten sonra yürümeniz gereken mesafe ortalama 250 metre.

15Y – Yenimahalle – Üsküdar

15P – Soğuksu Mahallesi – Üsküdar

15N – Arkboyu – Üsküdar

15M – Yeni Camii – Kavacık – Üsküdar

15H – Hekimbaşı – Üsküdar

15F – Beykoz – Kadıköy

15 – Beykoz – Üsküdar

14M – Kadıköy – Kavacık – Yeni Camii

15T – Tokatköy – Üsküdar

15KÇ – Çavuşbaşı – Üsküdar

15ŞN – Şenevler – Üsküdar

  • Saraya metro kullanarak gitmek için Boğaziçi Üniversitesi İstasyonu Metro Durağı’nda inmeniz gerekmektedir. İndikten sonra yürümeniz gereken ortalama mesafe ise 1,8 km.

M6 – Levent – Boğaziçi Üniversitesi – Hisarüstü Metro

Konum Bilgisi

İlginizi çekebilecek benzer makaleler