Ata Ekmeği ve Armola Şenliği | 2023 Etkinlik Takvimi Ne Zaman?

Ata Ekmeği ve Armola Şenliği | 2022 Etkinlik Takvimi Ne Zaman?
Ata Ekmeği ve Armola Şenliği Etkinlik Takvimi

Ata Ekmeği ve Armola Şenliği, İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı Ulamış mahallesinde düzenlenmektedir. Bu Etkinlik ilk defa 2017 yılında düzenlenen ve her yıl düzenli olarak Ulamış mahallesinde bir festival havasında geçen şenlik, 2019 yılında COVID-19 nedeniyle düzenlenememiştir.

Ata Ekmeği, yörenin en ünlü besinlerinden bir tanesidir. Karakılçık buğdayından üretilmesi bu ekmeğin çok özel olmasına kapı aralamıştır. Elde hazırlanan hamurun kara fırında pişirilmesiyle lezzet dolu bir şenlik ortaya çıkar.

Belki siz adını ilk defa duyuyorsunuz ama bu şenlik yurdun dört bir yanından insanın tercih ettiği festivallerdendir. Daha önce Haziran ve Temmuz aylarında düzenlenen şenlik son 2019’da Ağustos ayına alınmıştır. Bu çerçevede festivalin her yıl Ağustos ayında düzenlenmesi amaçlanmıştır.

Kısa Bilgi: İzmir‘in keşfedilmemiş yerlerini keşfetmek, tarihi sokaklarında gezmek ve en güzel koylarında yüzmek istiyorsanız; İzmir’de gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize mutlaka bir göz atın, pişman olmayacaksınız. :)

Ata Ekmeği ve Armola Şenliğine Kimler Katılmaktadır?

Ata Ekmeği ve Armola Şenliği
Ata Ekmeği ve Armola Şenliği

Seferihisar ilçesinin Ulamış mahallesinde düzenlenen bu şenlik bölge halkının katılımıyla gerçekleşen kusursuz bir festivaldir. Bölge halkının hazırladığı lezzetlerle bir kermes havasında geçmektedir.

Bölge halkıyla bir arada olmak ve yöresel lezzetleri tatmak isteyenler için bu şenliğe katılmak oldukça keyifli bir eğlence olarak kabul edilecektir. Bu nedenle siz de harika bir deneyim yaşamak istiyorsanız mutlaka bölgenin güzelliklerini değerlendirme fırsatlarına kapı aralamalısınız.

İzmir’in kendine has bölgelerinden bir tanesi olan Seferihisar’de hem doğallık hem de eğlenceyi yaşamak sizin için çok özel olacak! O halde vakit kaybetmeden size en uygun deneyimi yaşamaya başlayabilirsiniz.

Ulamış Şenliğine Katılmak Ücretli mi?

Ulamış Şenliği
Ulamış Şenliği – İzmir

Ulamış mahallesi ile adı özdeşleşmeye başlayan bu şenlik için herhangi bir katılım şartı bulunmamaktadır. Seferihisar Belediyesi tarafından desteklenen Ata Ekmeği ve Armola Şenliği, Ulamış Köy Meydanı’nda düzenlenmektedir. Ancak bölge halkının düzenlediği bir organizasyon olduğundan dışarıdan satıcı olarak katılmak pek mümkün olmayacaktır.

Şenliğe bir müşteri yani bölgesel lezzetleri değerlendirmek isteyen kimseler arasında bulunmak adına katılma amacınız varsa bu durumda herhangi bir sınırlama yok. Aracınızla köye ulaşarak buradaki kusursuz lezzetleri tatmayı deneyebilirsiniz. Ata Ekmeği ön planda olsa da şenlik kapsamında çok değerli yiyeceklere de kapı aralayabileceksiniz.

Ata Ekmeği Şenliği Kaç Gün Sürer?

Ata Ekmeği Şenliği Kaç Gün Sürer?
Ata Ekmeği Şenliği Kaç Gün Sürer?

Ulamış Köy Meydanı’na kurulan Ata Ekmeği ve Armola Şenliği 1 gün devam eder. Seferihisar Belediyesi tarafından önceden ilan edilen tarihlerde düzenlenen şenlik 1 gün sürdüğünden günler öncesinden planlamanızı yaparak katılmanız gereken bir organizasyondur.

Organizasyona katılmak için herhangi bir ücret ödemeyeceğinizi de bilmelisiniz. Bu harika etkinliğe katılmak için Seferihisar Belediyesi internet sitesini takip etmeyi unutmayın! 27 Ağustos 2023’de düzenlenecek etkinliğe davetli olduğunuzu unutmayın!

Dipnot: Festivaller ve Etkinlik Takvimi hakkında daha fazla bilgi için Seyahat Bilgileri sayfamızı mutlaka ziyaret edin.