Bademli Kilik Koyu Dikili İzmir
Bademli Kilik Koyu Dikili İzmir

Ege’nin incisi İzmir’in Dikili ilçesine bağlı bir koy olan Bademli Killik Koyu, onu ziyarete gelen kişiler tarafından “Türkiye’nin Maldivleri” olarak adlandırılmıştır. Ege Denizi kıyılarında yer alan koy, Dikili Plajları ve Koyları arasında oldukça rağbet gören bir yer. Plaj zeytinlikler içerisinde ve temiz turkuaz renkli deniz suyuyla insanları büyülüyor.

Tatil destinasyonunuzda Bademli bulunuyorsa, içerisinde bulunan birçok koyun Türkiye’nin popülaritesi yüksek plajlarını açık ara farkla geride bıraktığını bilmeniz gerekmektedir. Bademli Killik Koyu dışında Kalem Adası, Hayıtlı Koyu gibi sakin ve turkuaz renkli deniz suyunun rengiyle etkileyen başka koylar da bulunmaktadır.

Not: Buralara kadar gelip denizin keyfini sürmeyi planladıysanız akşam gezmelerini de unutmayın! Dikili Gezilecek Yerler için oluşturduğumuz listemize bir göz atmanızı öneririm.

Önemli Bilgi: İzmir’in keşfedilmemiş yerlerini keşfetmek, tarihi sokaklarında gezmek ve en güzel koylarında yüzmek istiyorsanız İzmir’de gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize mutlaka bir göz atın, pişman olmayacaksınız. :)

Bademli Köyü konaklama açısından daha doğaseverlere hitap etmektedir. Kamp alanları, bungalov, pansiyonlar gibi konaklama alanları bulunan köyde büyük oteller yer almamaktadır.

Bademli Killik Koyu Genel Özellikleri

Bademli Koyu üzerinde yer alan özel işletmeli birkaç özel plaj ya da belediyeye ait olan Bademli Halk Plajı yönünden tercihinizi yaparak bu eşsiz denizin tadını yaşabilirsiniz. Bademli merkezine 1 kilometre, Dikili ilçe merkezineyse 7 kilometre uzaklıkta olan plaj el değmemiş yerler arasında yer almaktadır.  Şemsiye ve şezlong kiralayabileceğiniz plajın çevresinde bulunan market, kafe ya da büfelerden alışveriş yapmanız da mümkündür. Bu koy huzuru ve sakinliğinden dolayı daha çok kafa dinlemeye gelenler tarafından tercih edilmektedir. Aynı zamanda kişi sayısının günübirlikçiler tarafından arttırıldığı, bölgedeki en çok bilinen koy niteliğindedir. Bademli Köyü içinden devam ettiğinizde ulaşım sağlayabileceğiniz koy, bulunduğu bölgedeki en büyük koy olarak da biliniyor.

Bademli Killik Koyu İzmir
Bademli Killik Koyu

Dikili ilçe sınırları içerisinde yer alan Bademli Köyü, bazı zamanlarda Çanakkale Gökçeada içerisinde yer alan Bademli Köyü’yle karıştırılabilmektedir. Dikili Bademli Köyü içerisinde bulunan doğal güzellikler ve tarihi hikayeler, koruk suyu içerken manzara eşliğinde sizin dinlemenizi beklemektedir.

Bademli Köyü Tarihi

Bademli Köyü tarihi çok eski dönemlere dayanmaktadır. Eski bir yerleşim yeri olan Bademli Köyü, Helenler tarafından kurulan 12 kentten bir tanesidir. Killa olarak bilinen kent, bugün Killik Koyu olarak ziyaret edilen yerdir. Killik Koyu’nun adının koydaki toprağın killi olmasıyla ilgisi olduğu düşünülse de; aslında eski dönemdeki Killa adından geliyor. Kanai’ye bağlı olan kentin tarihi M.Ö. 190 yılına kadar ilerliyor.

Bademli Köyü’nün eski adı Angelos’tur. Köyün yakın tarihine bakıldığında 1923 değişimi olana kadar Rum Köyü olduğu görülmektedir. Köyde bulunan zeytinlik alanlarından da belli olduğu üzere, zeytinyağı üretimi meşhur haldeymiş. Kalıntıları hala belirgin olan 3 tane de Bademli zeytinyağı fabrikası bulunmaktadır.

Bademli Killik Koyu Giriş Ücreti Şezlong Fiyatı
Bademli Killik Koyu Giriş Ücreti Şezlong Fiyatı

Mübadele sonrası Bademli Köyü, Türk köyü olmuştur. Rum’lardan kalma taş evin büyük bir kısmı dokusunu korumuş durumdadır. Dışarıdan bakıldığı zaman duvarın ardındaki minik ev gibi gözüken yerlerin büyük bir kısmında avlu vardır. Fırsatını bulduğunuz zaman ziyaret etmenizi tavsiye ettiğimiz bu evlere girdiğinizde, iç avlunun yaz aylarında bile keyifli bir serinlik verdiğini hissedeceksiniz.

Bademli Killik Koyu Giriş Ücreti

Giriş ücreti: Girişte her hangi bir ücret ödemenize gerek yok. Şezlong fiyatı kişi başı: 40 TL. dir.

Kişi sayısının az, denizin düz ve kumsalın sakin olduğu sabah erken saatleri ya da günbatımında güzelliğiyle başınızı döndürecek. Türkiye’nin en iyi denizleri arasında yer alan koy suyunun sıcaklığı ideal aralıklardadır.

Bademli Koyu’nun bu civardaki diğer koylardan tek farkı sarı kuma sahip olmasıdır. Diğer tüm plajlarda ince beyaz kum bulunmaktadır. Bademli Killik Koyunda deniz suyu çok derin değildir, yüzmek için bir süre suda yürümeniz gerekmektedir. Koy civarlarında kamp yerleri bulunmaktadır. Dilerseniz sahile yakın bölgelerde kamp yapabilirsiniz.

Bademli Killik Koyu Nerede, Nasıl Gidilir?
Bademli Killik Koyu Nerede, Nasıl Gidilir?

Bademli Killik Koyu Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Bademli Mh, Bademli 1. Sk No:214, Pk: 35980 – Dikili / İzmir

Nasıl gidilir?: Sakin ve henüz keşfedilmemiş yerlere gidebilmek için kişisel aracınızla seyahate çıkmanız daha iyi bir tercih olacaktır. Ankara’dan 8 saat, İstanbul’dan 6 saat, İzmir’den de 2 saat sürüyor. İzmir’den giderken Bursa, Balıkesir ya da Soma yollarını takip ederek Dikili tabelalarından dönüş yapabilirsiniz. Dikili’ye 7 kilometre uzaklıkta olan Bademli Köyü’ne tabelaları takip ederek ulaşabilirsiniz.

Uçakla geldiğinizde; İzmir Adnan Menderes Havalimanı içerisinde yer alan, 15 dakikada bir seferi olan İZBAN (İzmir Banliyö) aracılığıyla Aliağa durağına gidebilirsiniz. Yaklaşık 1,5 saat sürecek yolculuk sonrası Aliağa Dikili arası midibüs ya da otobüslerden birini seçerek, Dikili Otogarı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Buradan da her 30 dakikada bir Bademli dolmuşu seferleri bulunmaktadır. Dolmuşa bindikten 15-20 dakika sonrasında koya ulaşım sağlayabilirsiniz. Dikili’ye direkt şehirlerarası otobüs seferi olan illerden geldiğinizde, otogardan Bademli dolmuşuna binmeniz yeterli olacaktır. Konum bilgisi için tıklayın.