Dikili Plajları ve Koyları Listesi İzmir
Dikili Plajları ve Koyları

Kuzey Ege’de yer alan İzmir ilçesi Dikili, her yıl binlerce turist ağırlıyor. Bünyesinde barındırdığı tarihi ve doğa güzellikleriyle ziyaretçilerine görsel şölen yaşatan beldeye gelenler aynı zamanda denizin de tadını çıkartabilmektedir. Dikili plajları ve koyları, mavi bayrağı hak etmiş alanlarıyla tatilcilerin uğrak bölgesi arasında yerini alıyor. Dikili gezilecek yerler yanı sıra koyları, denizi, doğası, kilometrelerce uzunlukta olan sahil şeridiyle ziyaretçilerini ferahlatıyor.

Mavi bayraklı Dikili plajları denize girmek için kişilerin tercih ettiği öncelikli alanlar olmaktadır. Plaj ve çevre temizliği konusunda belediyenin geniş ve dikkatli bir çalışma yürütmektedir. Dikili otelleri bünyesinde yer alan plajlar dışında halk plajları da yoğun talep görmektedir. Dikili Plajları ve Koyları, giriş ücretleri, nerede? ve nasıl gidilir? Bilgileri ve daha fazlasına bu listemizde ulaşabilirsiniz.

Önemli Bilgi: İzmir’in keşfedilmemiş yerlerini keşfetmek, tarihi sokaklarında gezmek ve en güzel koylarında yüzmek istiyorsanız İzmir’de gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize mutlaka bir göz atın, pişman olmayacaksınız. :)

Dikili Plajları ve Koyları

Dikili’nin en güzel yanı, denizin olduğu her alanda denize girebilme serbestliği olmasıdır. Deniz suyunun temizliği ve ekolojik bakımdan korunması sayesinde her yerde güvenle denize girebilirsiniz. Dikili’de denize girilecek yerler arasından seçim yaptıktan sonra güneşin tadını çıkartabilir, arkadaşlarınızla plaj keyfi yaşayabilirsiniz. Sağlık, güvenlik ve temizlik açısından denetimi sıkı tutulan Dikili sahilleri mavi bayraklarla donatılmıştır.

1- Dikili Halk Plajı

Dikili Halk Plajı
Dikili Halk Plajı

Bölgede yer alan plajlar arasında en popüler olanı Dikili Halk Plajı olmaktadır. Mavi bayrağa sahip olan plajın yer aldığı sahil şeridinde birçok yerleşim alanı, otel, restoran ve eğlence merkezleri bulunmaktadır. Kilometrelerce uzunluğa sahip olan alanda birçok kişi tatil sırasında keyifli dakikalar geçiriyor.

2- Kayra Plajı

Kayra Plajı - Dikili Plajları ve Koyları
Kayra Plajı – Dikili Plajları ve Koyları

Kayra Plajı, Bademli Köyü ve Dikili merkez arasında konumlandırılmıştır. Mavi bayraklı oluşunun yanı sıra bölgesindeki en nezih plajdır. İşletme içinde bulunan aktivite alanları, bu fiyatı göz ardı etmenize sebep olacak kadar çeşitlidir. Yıllardır hizmet veren plaj içerisinde çim alanı, duş alanları, şezlong, satranç, voleybol, restoran, pinpon ve arka fonda çalan müzikler sayesinde kaliteli bir sahil günü geçireceksiniz. Durgun ve sessiz bir gün geçirmek istiyorsanız, daha küçük halde ayrılmış sessiz bir alanda dalga seslerini dinleyebilirsiniz.

Kayra Plajı giriş ücreti kişi başı 100 TL olarak belirlenmiştir ve muhteşem manzarasıyla ve aktiviteleriyle buraya gelen ziyaretçiler güzel vakit geçirmektedirler. Temiz denizi ve samimi tesis ortamıyla tatilcileri müdavimleri yapmaya devam etmektedir.

3- Fame Beach

Fame Beach
Fame Beach

Birkaç yıl önce keşfedilmiş olan koyların birinde yer alan Fame Beach giriş ücreti kişi başı 100 TL olarak belirlenmiştir. Özel localarda gününüzü geçirmek istiyorsanız, loca ücreti 300 TL’dir. Tesis içine bu sene eklenen bungalovlarda konaklama imkanı bulabilirsiniz. Servis konusunda müşterilerin memnun kaldığı işletmeye giden yolun zemini biraz bozuk olduğu için giderken aracı dikkatli kullanmanız önerilmektedir. Bademli Köyü’nü geçtiğinizde karşınıza çıkacak olan tabelaları takip edip kısa bir süre sonra buraya ulaşabilirsiniz.

Bağımsız kuruluşlar tarafından mavi bayrak verilen Dikili denize girilecek yerler arasında birçok koy bulunmaktadır. Buradaki koylar genellikle son yıllarda bulunmuş ve fazla el değmemiş yerlerden oluşmaktadır. Suyunun dalgasız ve berrak oluşu, ince kumlu yapısıyla doğayla iç içe bir tatil için, özellikle arabası olan kişiler tarafından halk plajlarından daha çok tercih edilmektedir. Dikili’nin suyu genel olarak soğuktur, gitmeden önce bunu mutlaka bilmeniz gerekmektedir.

4- Hayıtlı Koyu

Hayıtlı Koyu - Dikili Koyları
Hayıtlı Koyu – Dikili Koyları

Dikili güney bölgesinde yer alan Hayıtlı, Dikili koyları içinde sessiz sakin bir konuma sahiptir. En çok tercih edilen sahil bölgesi olan Hayıtlı Koyu diğer plajlara göre daha küçüktür. Bu koyun çevresinde bulunan birkaç tane otelin dışında hiçbir yerleşim alanı bulunmamaktadır. Bademli Denizköy yol hattında yer alan koy, şehrin keşmekeşliğinden sıkılmış olan kişiler için birebirdir. Denizköy’e giderken sağ tarafta görebileceğiniz tabeladan toprak yola saparsanız 5 dakikalık mesafe uzağınızda kalacaktır. Suyu berrak ve serin, plajı ince kumdur.

Aracınızla koya giriş yapabilir, burada kamp yapabilirsiniz. Sahildeki şemsiye ve şezlonglar burada yer alan tatil köyü müşterilerine aittir. Koy içerisinde duş, tuvalet ya da market gibi ihtiyacınızı karşılayacak herhangi bir yer bulunmamaktadır.

Jeotermal kaynak açısından da Ege Bölgesi’nin en zengin yeri olan Hayıtlı Koyu termal suyunda yüksek miktarda mineral bulunmaktadır. Bu termal su dermatolojik, romatizmal ve ortopedik hastalıklar konusunda etkilidir.

5- Küçük Zindancık Koyu

Küçük Zindancık Koyu
Küçük Zindancık Koyu – Dikili Plajları ve Koyları

Gece olduğunda ay ışığından yararlanamadığı için bu isme sahip olan Küçük Zindancık Koyu, Dikili merkezine 10 km kadar uzaklıkta yer alan Bademli Köyü mevkisindedir. Kalabalık olan sahillerden kaçmak için uygun bir seçimdir ve çevrede sadece birkaç tane özel mülk bulunmaktadır. Büyük bir sahil şeridine sahip olmadığı için bu koyda bol bol yüzerek vakit geçirebilirsiniz. Killik Koyu üzerinden gelecekseniz 5 dakikalık yürüme mesafesiyle buraya geçiş yapabilirsiniz.

Koy girişinde ziyaretçilerin kitap bırakmaları için minik bir kitaplık bulunmaktadır. Koyun karşısında kayalıklardan oluşmuş bir ada bulunmaktadır. Kayalar uzaktan bakıldığında at başına benzediği için buraya “At Adası” ismi verilmiş. 15 dakika boyunca yüzerek buraya ulaşım sağlayabilir, kalabalık gittiğiniz tatilinizde burada sportif yarışlar yapabilirsiniz.

6- Killik Koyu

Killik Koyu
Killik Koyu

Dikili’ye bağlı olan Bademli Köyü’nde yer alan Killik Koyu çok güzel bir görüntüye sahiptir. Kilden oluşan kayaçlarla kaplı koyda, beyaz kum ve turkuaz renkli deniziyle tropik adalara benzemektedir. Denizden doğal kil çıkmaktadır. Cilde çok iyi geldiği bilinen kili vücutlarına süren insanlardan dolayı etrafta yeşil insan görmeniz çok normal bir durumdur.

Sığ bir denizi bulunan Killik Koyu, çocuklu aileler ve yüzmeyi çok iyi bilmeyenler için oldukça uygun bir alandır. Plaj içerisinde bulunan birkaç tane işletmede fiyatlar uygundur. Otopark fiyatları biraz daha yüksektir.

7- Bademli Koyu

Bademli Koyu - Dikili Plajları ve Koyları
Bademli Koyu – Dikili Plajları ve Koyları

Bademli Köyü’nün içinden geçip ulaşabileceğiniz Bademli Koyu, bölgedeki en büyük koy olarak bilinmektedir. Dikili plajları ve Koyları arasında göz mekanımız burası diyebiliriz. Büyük bir sahili olan bu koy sarı kumludur ve diğer koylara göre popülaritesi yüksektir, daha fazla insanı ağırlamaktadır. Bu yüzden sabahın erken saatlerinde buraya gelmeniz, denizin tadını tam olarak çıkartabilmeniz için daha iyi olacaktır. Sahil boyu halk plajı ya da özel plajlı olan bazı işletmelere denk gelebilirsiniz. Buralarda değişen fiyatlarla şezlong ve şemsiye kiralamanız mümkündür. Çevrede market ve küçük cafeler bulunmaktadır.

8- Pisa Koyu

Pisa Koyu
Pisa Koyu

Bademli Köyü’nü geçtikten sonra sizi Pisa Koyu karşılıyor olacak. Şezlong ve şemsiye kiralamak isterseniz ödeme yapıyorsunuz. Aracınızla geldiğinizde otopark ücreti alınıyor, bu yıl bu ücret 30 TL’ydi. Arabayı kapıya kadar getirmezseniz, biraz dışarıda arabayı park edip yürüyerek otopark ücreti ödemezsiniz. Temiz, berrak suyu ve beyaz kumu sayesinde çok fazla kişiyi ağırlamaktadır. Dikili plajları ve koyları listelediğimiz yazımızın sona geldik. Umarım sizi biraz olsun aydınlata bilmişizdir. Başka bir gezide görüşmek üzere hoş çakalın.