Beykoz Kasrı | Nerede, Nasıl Gidilir? ve Kahvaltı Fiyatları

Osmanlı dönemine ait mimari eserler arasında önemli bir konuma sahip bulunan Beykoz Kasrı,  batılı mimari detayların Osmanlı geleneksel sanatlarıyla harmanlandığı eserler arasında yer alır. Bunun bir diğer güzel örneği de, Üsküdar’da yer alan Adile Sultan Sarayıdır.

Beykoz Kasrı Sultan için yapılmış olsa da, devlet erkanının ikamet ettiği mekan olarak kullanılmamıştır. Elçilerin kabul edilmesine yönelik kullanılan mekan daha sonra Darul Eytam, yani yetimler yurdu olarak kullanılmaya başlanmıştır. Cumhuriyetin ilanıyla beraber burası, sağlık ocağı olarak kullanılmıştır.

Beykoz Kasrı, Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa tarafından 1845’te verilen talimatla yapılmaya başlanmıştır. Dönemin Sultanı Abdulmecid Han için düşünülen kasır,  yapımı tamamlanmadan vefat etmesi sebebiyle ondan sonra tahta geçen Sultan Abdülaziz Hana teslim edilmiştir. 11 senede yapılan kasrın mimarları, Nigoğos Bey ve Sarkis Balyan adındaki Ermeni mimardır.

Beykoz Kasrı Mimari Özellikleri

Yapı iki katlıdır ve simetrik detaylara hakimdir. Ahşap sanatının önemli incelikleri kullanılmıştır. Dış cephesindeki gösterişli varak ve taşların İtalya’dan temin edildiği kayıtlarda yer almaktadır. Bunlarla beraber iç döşemelerde altın kaplamalar kullanılmıştır.

Beykoz Kasrı, önemli özellikleri sebebiyle TBMM Milli Saraylar idaresine verilmiştir. Kısa zamanda restore edilerek, neo-klasik mimari detayların korunması sağlanmıştır.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti 2023

Ziyaret saatleri: Beykoz Kasrı cumartesi hariç haftanı her günü ziyarete açıktır. Pazar günleri ise açık büfe kahvaltı programı yapılmaktadır.

Kahvaltı ve Giriş ücreti: Açık büfe kahvaltının fiyatı 225 liradır. Kasra girmek için ödenen ücret 40 liradır. Müze kartı bulunanlar için bedavadır. Kasrın bulunduğu alanda büyük ormanlık alan yer alır. Burada koşu yolu ve spor yapılabilecek mekanlar var. Kasır bahçesi içerisinde temiz hava ve iyi bir yürüyüş yapılabilir.

Beykoz Kasrı Ulaşım Bilgileri

Adres: Yalıköy, 34825 – Beykoz / İstanbul

Telefon: (0216) 424 1942

Nasıl gidilir?: Beykoz Kavacık’ta yer alan kasır ulaşım oldukça rahattır. Avrupa yakasından gelecek kişiler Mecidiyeköy 121A veya 121B numaralı otobüslere binerek, Kavacık merkeze ulaşabilirler. Buradan 15A numaralı otobüslere binmeleri ve Servi Burnu durağında inmeleri Beykoz Kasrı’na ulaşmak için yeterlidir.

Bununla beraber Avrupa yakasından arabasıyla gelmek isteyenler Fatih Köprüsü üzerinde Kavacık tarafına ulaştıklarında Beykoz Kasrı yönüne sapmaları yeterli olacaktır.

Anadolu yakası Üsküdar, Ümraniye veya Kadıköy gibi yerlerden Beykoz’a direk otobüs hattı vardır. Kadıköy üzerinden 15BK, Üsküdar üzerinden 15, Ümraniye üzerinden de 11H numaralı otobüslerle Beykoz’a ulaşmak mümkündür. Beykoz durağında inildikten sonra 15A ile Servi Burnu durağına gidilmesi gerekir.

Konum Bilgisi