Ana sayfa Türkiye Bolu

Sülüklü Göl / Bolu

Batı Karadeniz Bölgesi’nde Bolu, Mudurnu, Kuşkavağı köyü sınırları içerisinde yer alan Sülüklü Göl tabiat severler için keyifli zamanlar yaşatıyor.  Sülüklü göl, büyük bir deprem sonucunda gerçekleşen çökme ile oluşmuş tektonik bir göldür.

Göçme ile birlikte ağaçlar sular altında kalmıştır ve günümüzde hala göl içerisinde dikili ağaç gövdeleri vardır. Sülüklü Göl’e yaklaşık bir kilometre mesafede iki adet göl daha vardır. Sülüklü göl ismi gölde yer alan sülüklerden dolayı verilmiştir. Göl çevresinde her hangi bir tesis yoktur. Dokurcun’da ihtiyaçlarınızı temin edebilirsiniz.  Eşsiz manzarası, tertemiz havası ve sessiz ortamıyla keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

Sülüklü Göl’e gittiğinizde; su değirmenlerini gezin,  köy içerisinde yer alan şelalenin sesiyle bir bardak çay için. Tavşansuyu deresinde yer alan balıklardan yiyebilirsiniz. Göynük ve Mudurnu ilçelerinde ki, Türk evlerini görmenizi tavsiye ederiz. Kartalkaya’da kayak, Abant’ta yamaç paraşütü macera severler için harika bir fırsat. Doğa severler Yedigöller’de kamp yapabilir.  Lezzetli Bolu yemeklerinin tatlarına bakabilirsiniz. Bolu çikolatası ve Bolu’nun fındık şekerini yemeden dönmeyiniz. Dönerken sevdiklerinize Çam kolonyası, Bolu Tereyağı ve Mudurnu Saray helvası götürebilirsiniz. Bolu gitmişken gezilebilecek yerler; Açelle yaylası, Kırca yaylası, Çilekli yaylası, Kartalkaya Kayak Merkezi.

Kara Hayvan olarak anılan sülüğün kelime anlamı ‘tabip’ tir.Alman Sağlık Enstitüsüne göre sülük hazır bir ilaç olarak kabul edilmiş ve pek çok hastalığın tedavisinde aktif olarak kullanılmaktadır. Sülük kan emen bir canlı değil,  ürettiğin salgıyı vücuda enjekte eden bir canlıdır. Salgıladığı sıvıda ilaç olarak tanımlanan yüz beş adet biyoaktif madde bulunmaktadır.

Sülüklü Göl Turları

Seyahat acentaları tarafından günübirlik turlar düzenliyor. Tur ücretleri kahvaltı, öğle yemeği dahil 150-200 TL arası olabiliyor.

Sülüklü Göl Resimleri

Sülüklü Göl Nerede ? Nasıl Gidilir ?

Adres: Tavşansuyu Köyü, 14800 – Mudurnu / Bolu

Yol Tarifi: Sülüklü Göle İstanbul Adapazarı istikametinden gelenler yaklaşık iki yüz kilometrelik bir yol kat edecekler. Ortalama 3 saatin sonunda İstanbul’dan Sakarya’nın Akyazı ilçesine ulaşarak, yönlerini Dokurcun Beldesi’ne çevirmeleri gerekiyor. Hiçbir tarafa sapmadan üç kilometrelik asfalt yolu geçtikten sonra Tavşansuyu  köy merkezindeki Sülüklü Göl tabelası belirecektir. Bu noktadan sülüklü göl dokuz kilometre uzaklıktadır. Otuz dakika sonra sülüklü gölde olacaksınız. Konum için tıklayın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.