Bolu’da Gezilecek Yerler Listesi | En İyi 20 Yeri Keşfet!

Bolu Gezilecek Yerler
Bolu'da Gezilecek Yerler Listesi

Türkiye’nin oksijen kaynağı Bolu, eşsiz tabiatı, ormanları, yaylaları ve milli parkları ile gezilecek yerler arasında ilk sırayı alması gereken bir bölge.

Bolu, Türkiye’nin en güzel illerinden bir tanesi olup pek çok gezilecek yere sahiptir. Doğa ile iç içe ve romantik dakikalar için Bolu’nun birbirinden güzel yerlerini ziyaret edebilirsiniz.

Yazımıza başlamadan önce belirtmeliyim ki; eminim bir bu kadar daha keşfedilmemiş yer vardır Bolu’da. Sokakları, şehir merkezi, doğal oluşumları ile görülmesi gereken bir çok yaşayan tarihe ev sahipliği yapıyor. Lütfen bu yerleri koruyalım ve çocuklarımıza, geleceğimize miras bırakalım.

Bolu’da Gezilecek Yerler Listesi

Huzur verecek manzaralar ile buluşmanızı sağlayacak Bolu’da gezebileceğiniz yerleri sizler için derledik. Şimdi gelin, Bolu’da en güzel 20 yeri hep birlikte inceleyelim.

1. Abant Gölü Tabiat Parkı

Abant Gölü Tabiat Parkı
Abant Gölü Tabiat Parkı

Köknar ve çam ağaçları ile çevrili heyelan set gölü olan Abant Gölü Tabiat Parkı, Bolu’da görülecek en güzel yerler arasındadır. Son derece turistik bir noktada olan bu göl hafta sonu çok yoğundur. Doğa ile buluşmak isteyenler için mükemmel bir deneyim ve harika manzaralar sunan Abant Gölü’ne girişler ücretlidir.

2. Yedigöller Milli Parkı

Yedigöller Milli Parkı
Yedigöller Milli Parkı – Bolu Gezilecek Yerler

Meşe, karaçam, kayın ormanları arasında bulunan bu mükemmel göl, zengin bitki örtüsü ile Türkiye’de ki en güzel doğa manzaralarından bir tanesine sahiptir. Büyüleyici bir atmosfere sahip olan Yedigöller Milli Parkı’nın içerisinde Büyükgöl, Deringöl, Seringöl, Küçükgöl, Nazlıgöl, Sazlıgöl ve İncegöl bulunmaktadır. Göllerin manzarasını ve doğanın harikalığını izlemek için Kapankaya Seyir Terası’na çıkabilirsiniz. Bolu gezilecek yerler denildiğinde ilk aklımıza gelen ve her sene mutlaka gittiğimiz bir yer.

3. Gölcük Tabiat Parkı

Gölcük Tabiat Parkı
Gölcük Tabiat Parkı – Bolu

Bolu’da gezilecek yerler konusunda araştırma yapan kişilerin karşısına mükemmel bir park olan Gölcük Tabiat Parkı gelmektedir. Kartpostal tadındaki görüntüsü ile göz kamaştıran Gölcük Tabiat Parkı, muhteşem göl manzarası ile şehir yaşantısından uzaklaşarak doğada huzur bulmak isteyenlerin sık sık ziyaret ettiği bir yerdir. Gölcük Tabiat Parkı’nda bulunan kafelerde keyifli dakikalara geçirebilir ve mangal yapabilirsiniz.

4. Sülüklü Göl

Sülüklü Göl - Bolu Gezilmesi Gereken Yerler
Sülüklü Göl – Bolu Gezilmesi Gereken Yerler

Bolu’nun Mudurnu ilçesinde yer alan Sülüklü Göl günübirlik turlar ya da kişisel araçlarınız ile gidilebilecek bir konumdadır. Depremden sonra çöken göl muhteşem bir doğa ve orman ile çevrilidir. Gölün içerisinde bulunduğıu köyde yer alan şelaleyi de görebilirsiniz.

5. Akkaya Travertenleri

Akkaya Travertenleri
Akkaya Travertenleri – Bolu

Bolu’nun Pamukkalesi olarak bilinen Akkaya Travertenleri yemyeşil doğası ve pamuk rengi ile görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Son derece güzel manzara fotoğraflarının çekilebileceği bu muhteşem yerde eşsiz doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.

6. Kartalkaya Kayak Merkezi

Kartalkaya Kayak Merkezi
Kartalkaya Kayak Merkezi

Kış tatili dendiğinde akla ilk gelen yer olan Kartalkaya Kayak Merkezi, spor severlerin en çok tercih ettiği yerlerden bir tanesidir. Türkiye’de tatil için tercih edilen en güzel kayak merkezi olan Kartalkaya, özellikle kısa bir haftasonu tatili için son derece eşsiz bir atmosfer sunmaktadır.

7. Karacasu Kaplıcaları

Karacasu Kaplıcaları - Bolu
Karacasu Kaplıcaları – Bolu

Termal turizm açısından da son derece gelişmiş olan Karacasu Kaplıcaları merkeze 5 km uzaklıkta yer almaktadır. Seben Dağları’nın eteklerinde bulunan Karacasu Kaplıcaları eşsiz bir atmosfer sunmaktadır. Su sıcaklığının 42 ile 44 derece arasında yer aldığı Karacasu son derece yoğun bir şekilde talep görmektedir.

8. Babas Kaplıcası

Babas Kaplıcası
Babas Kaplıcası

Bolu’nun Mudurnu ilçesinde yer alan Babas Kaplıcası, Gürçam Köyü’nün yakınlarında yer almaktadır. Travertenlerden çıkan su 40 derece sıcaklığa sahiptir.

9. Sarot Kaplıcası

Sarot Kaplıcası
Sarot Kaplıcası – Bolu

1500 yıldan fazla zamandır tercih edilen Sarot Kaplıcası, termal olanakları ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Acı sular grubunda yer alan bu kaplıcanın suları 66 derecedir. Hem içme hem de banyo kürü olarak tercih edilmektedir.

10. Pavlu Kaplıcası

Pavlu Kaplıcası
Pavlu Kaplıcası

Kesenözü Köyü’nde bulunan Pavlu Kaplıcası köyü ismi ile de anılmaktadır. Çevredeki tesislerde konaklayarak Pavlu Kaplıcası’nadn faydalanmak mümkündür. Banyo kürü olarak kullanılmakta olan suyun sıcaklığı 78 derecedir.

11. Aladağ Yaylaları ve Göleti

Aladağ Göleti - Bolu
Aladağ Yaylaları ve Göleti – Bolu

Aladağ Yaylaları; Bolu’dan yaklaşık 30 km uzaklıkta bulunmaktadır. İnsanların piknik yapmak ve doğal bir ortamda zaman geçirmek adına tercih ettiği bu yaylalar dağın hemen yamacında bulunan düzlüklerdir. Buraya gelen hemen herkesin Aladağ Göleti’ni ziyaret etmesi oldukça özeldir. Bu nedenle de kamp imkanlarını da elde edebileceğiniz Aladağ Yaylaları konusunda seçiminizi mutlaka yapmalısınız. Aladağ Yaylaları arasında kamp imkanları sunan yaylalar şu şekildedir; Değirmenözü, Gölcük, Sarıalan, Ardıçtepe ve Üstyaka.

12. Kızık Yaylası

Kızık Yaylası - Bolu
Kızık Yaylası – Bolu’da Gezilecek Yerler

Seben Yolu üzerinde bulunan ve Bolu’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındaki Kızık Yaylası’nın mimari anlamda da oldukça ilgi çekici olduğundan söz etmek gerekmektedir. Ev mimarisinde çivi kullanılmaması ve görselliğin de ön plana çıkması buradaki mimari noktasında ilgi çekiciliği ön plana çıkarmaktadır. Mimarisinin yanı sıra havası ve doğallığı da oldukça özel olan Kızık Yaylası’nda siz de mutlaka zaman geçirmelisiniz.

13. At Yaylası

At Yaylası - Bolu Gezisi
At Yaylası – Bolu Gezisi

At Yaylası, bulunduğu bölgenin en özel yaylalarından bir tanesi olarak dikkatleri toplamayı başarmaktadır. Bolu’dan 12 km uzaklıkta bulunması insanların burayı tercih etmesinde oldukça özel bir duruma katkı sağlıyor. Yılkı atlarının bulunduğu bir yayla olması bu yaylanın At Yaylası olarak ifade edilmesini sağlar. Gerek doğası gerekse de atların bu yaylaya kattıkları bölgenin özel olmasına kapı aralar.

14. Sarıalan Yaylaları

Sarıalan Yaylaları - Bolu
Sarıalan Yaylaları

Bolu’da gezilmesi gereken yerler konusunda en başarılı alternatiflerden bir tanesi de Sarıalan Yaylaları olur. Bu yaylanın Bolu merkezine yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunması önemlidir. Zira Bolu merkezden dahi yaylaya gezmek ve zaman geçirmek için gelen pek çok insandan söz etmek muhtemel olacaktır. Sarıalan Yaylaları toplamda 14 farklı yayladan oluşmaktadır ve bu yaylaların her biri çok özel niteliklere sahiptir.

15. Gerede Yaylaları

Gerede Yaylaları - Bolu
Gerede Yaylaları – Bolu Gezilecek Yerler

Bolu’nun Gerede ilçesinde bulunan yaylalar, bölgeye gelen ziyaretçi sayısının da artış göstermesini sağlar. Özellikle doğallığa hasret kalan ve daha çok doğa ile iç içe yaşamayı arzu eden kimseler için Gerede Yaylaları oldukça dikkat çekicidir. Arkut Dağları havzasında yer alan bu yaylalar arasında en dikkat çekenler Seviller, Hasbeyler, Rumşah ve Hacıveli Yaylasıdır. Bolu’nun Gerede ilçesine bağlı bu birbirinden özel yaylalarda zaman geçirmek istiyorsanız kesinlikle rotanızı oluşturmalı ve yola çıkmalısınız.

16. Bolu Müzesi

Bolu Müzesi
Bolu Müzesi

Bolu Müzesi, Bolu’yu ziyaret etmek isteyenler için en önemli noktalardan bir tanesi olmayı başarır. 1975 yılından bu yana bölgeden elde edilen eserlerin sergilendiği bu müzede sadece arkeolojik değil aynı zamanda etnografik eserlerin de bulunduğundan söz etmek gerekir. Pek çok medeniyete ait eserlerin bulunduğu Bolu Müzesi’ni ziyaret ederek size özel bir gezi gerçekleştirebilirsiniz. Bu kapsamda gezi sürecinizi

17. Mudurnu Evleri

Mudurnu Evleri
Mudurnu Evleri

Türk kültürünü daha iyi tanımak isteyen kimseler için Mudurnu Evleri oldukça özel alternatiflerden bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Mudurnu’da yer alan ve her noktası bir film setine benzeyen evleri görmenizi öneriyoruz. Bölgenin tarihi ve kültürel zenginliklerini gözlemleyebileceğiniz Mudurnu Evleri; sit alanı içerisinde yer alması dokunun korunması noktasında özeldir.

18. Göynük Evleri

Göynük Evleri - Bolu
Göynük Evleri

Bolu’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesi de Göynük Evleri olarak kabul edilmektedir. Geçmişi 1900lü yılların başına kadar uzanan Göynük Evleri’nin Bolu’da gezilecek yerler arasında olduğundan bahsetmek gerekmektedir. Tıpkı Mudurnu Evleri’nin bulunduğu bölge gibi Göynük Evleri’nin olduğu alan da sit alanı olarak kabul edilmiştir. Bu noktada dokusunun korunması sağlanmaktadır.

19. Akşemsettin Türbesi

Akşemsettin Türbesi - Bolu
Akşemsettin Türbesi – Bolu’da Gezilecek Yerler

İstanbul’un Fatihi Sultan II. Mehmed’in hocası olan Akşemseddin’in türbesi Bolu sınırları içerisinde yer almaktadır. Bu kapsamda hem dini hem de tarihi anlamda çok özel bir mekan olan Akşemseddin Türbesi’ni ziyaret etmenizi öneriyoruz. Özellikle de Osmanlı tarihine ilgili olan kimselerin Akşemseddin Türbesi’ni görmeleri gerekmektedir.

20. Gerede Keçi Kalesi

Gerede Keçi Kalesi - Bolu
Gerede Keçi Kalesi

Bolu’da görülmesi gereken yerler arasında olan Gerede Keçi Kalesi, Bizans dönemine ait eserlerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Hakim bir tepe üzerinde inşa edilmiş olması ve mimari açıdan oldukça özel olması Gerede Keçi Kalesi’nin dikkat çekmesini sağlar.

Bir gezi yazımızın daha sonuna geldik. Biraz uzun oldu ama Bolu’da gezilecek yerler neresi denildiğinde artık örnek göstereceğiniz bir gezi yazısı var elinizin altında. Bu listemize eklemek istediğiniz yerler varsa bize mutlaka yorum olarak yazın.