Çinili Köşk 02

Çinili Köşk İstanbul’ un Fethi sonrasında Fatih Sultan Mehmet tarafından Topkapı Sarayı’ nın sınırları içerisine yaptırılan ve en önemli Osmanlı sivil mimarlık örneklerinden biri olan Çinili Köşkü, Arkeoloji Müzesi’ nin karşısında yer almaktadır. Giriş kapısında yer alan Farsça yazılar 1472 yılında yapıldığını göstermektedir. Girişinde 14 kolon bulunan ve ön cepheden bakıldığında tek kat, arka cephesinden bakıldığında ise iki kat görünen bu köşkte 6 oda 1 salondan bulunmaktadır. Bu köşkte yapılan ince işçilik ziyaretçilerini kendine hayran bırakmakta ve tarihimiz açısından büyük bir önem taşımaktadır.

Not: 2019 tarihinde yazdığımız ayrıntılı Çinili Köşk Müzesi gezi yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Çinili Köşkü, cirit ve diğer müsabakalarının seyredilebilmesi için yaptırıldığı söylense de tarihimizde Fatih Sultan Mehmet’ in yazlık olarak kullanıldığı bilinmektedir. Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait çeşitli rengarenk çini ve seramikler görsel güzelliğin yanı sıra farklı bir gizem yüklemektedir.

Çinili Köşkü 1953 yılında Fatih Müzesi olarak hizmete açılmış ve konumu nedeni ile 1981 yılında Arkeoloji Müzesi’ nin bünyesine alınmıştır. Çinili Köşkü’ nde, Arkeoloji Müdürlü tarafından yapılan kazılar sonucunda bulunan eserler, armağan edilen eserlerle birlikte günümüzde toplam 2000’ i aşkın tarihi eser barındırmaktadır.

Tarihimizi seviyor ve tarihte yaşananları merak ediyorsanız bu ve bunun gibi önemli yapıtları ziyaret etmenizin faydalı olacağını söyleyebilirim. Sivil mimari yapıtlarından bir tanesi olan Çinili Köşk’ e gittiğinizde özenle yapılmış olan Ab-ı Hayat Çeşmesi bir o kadar daha dikkatinizi çekecektir. Bu devasa eserler karşısında; stresten uzaklaşacak, sessiz, sakin, sadece kuş sesleri ile birlikte kendinizi adeta tarihimizin ortasında bulacaksınız.

Çalışma Saatleri: Pazartesi Günleri hariç 09:00 – 17:00  Saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

 

Çinili Köşk Giriş Ücreti – 2022

Giriş ücreti : 30 TL

Müze Kartı olanlara Ve 18 Yaş altı ziyaretçilerine ücretsizdir.

 

Çinili Köşk Nerede Nasıl Gidilir ?

Adres: İstanbul Arkeoloji Müzeleri Alemdar Cd. Osman Hamdi Bey Yokuşu Sk. Pk. 34122, Gülhane – Fatih / İSTANBUL

Telefon: 0(212) 520 77 40 – 41

Nasıl Gidilir?: Bu köşke Bağcılar-Kabataş Tramvay hattını kullanarak Gülhane parkında indikten sonra yürüme mesafesindedir. Anadolu yakasından gelecekseniz Kadıköy- Eminönü, Kadıköy-Kabataş vapurları ile Tramvay hattına ulaşabilirsiniz. Bunların yanı sıra İstanbul Halk Otobüsleri ile Eminönü’ ne oradan da Tramvay hattına ulaşabilirsiniz. Şahsi aracınızla gitmenizi tavsiye etmem çünkü park alanı bulma açısından sıkıntı yaşayabilirsiniz bu yüzden toplu taşıma araçlarını kullanmanızı önerebilirim.

 

Çinili Köşk Resimleri

 

Çinili Köşk Google Maps