Fenerbahçe Feneri Kadıköy’de siz değerli gezginleri bekliyor. Fenerbahçe Feneri tarihi, genel özellikleri, adres bilgileri ile bu yazımızın konuğu oluyor. Gelişen teknoloji ile Deniz Fenerleri artık yavaş yavaş emekliliğe ayrılıyor. Tarihi yapılar da biz meraklılar için güzel görüntüler ortaya çıkarıyor.

Fenerbahçe Feneri Tarihi

Kanuni Sultan Süleyman’ın Mart 1562 tarihli Üsküdar Kadısına verdiği fermanı ile bu fenerin yaptırıldığı bilinmektedir. Osmanlı Devleti’nin kaynaklarında bu fener; “Bağçe-i Fener“ adı ile geçer.

Osmanlı Devletinin inşa ettiği ilk fener olma özelliğini taşıyan fener günümüzde oldukça fazla kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Fenerbahçe Feneri Mimari Özellikleri

Fener Dikdörtgen planlı bir yapıdır. Avludan tek katlı fenerci gardiyan binası ve fener kulesine girilmektedir.  Fenerin bir parçası olan Süs Düdük Binası ise 1932 yılında yaptırılmış.

Fenerin Denizden yüksekliği 25 metre, Fener Kulesinin yerden yüksekliği ise 20 metredir. Feneri menzili ise 15 mil’dir. Işıklandırma için şu anda 1000 W’lık elektrik lambası kullanılmaktadır.

Fener ve gardiyan binası ulusal miras olarak Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğünce koruma altındadır.

Fenerbahçe Feneri Tanıtımı

Gelişen teknoloji ile Deniz Fenerleri artık yavaş yavaş emekliliğe ayrılıyor. Tarihi yapılar da biz meraklılar için güzel görüntüler ortaya çıkarıyor.

Fenerbahçe Feneri de bu güzellikte bir tarihi yapı. Eski güzelliğini halen koruyan tarihi yapı pek çok kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Fenerbahçe burnunda bulunan fener bulunduğu bölgeye de adını vermektedir.

İstanbul’un en meşhur ve en görkemli Fenerleri arasında ilk akla gelen fenerlerden biri olmasa da tarihimizde ilk fener olma özelliğini taşır. Şile Feneri, Anadolu Feneri ya da Rumeli Feneri kadar popüler olamamasının başlıca nedeni büyük ve yüksek kayalıklara konuşlandırılmamış olması.

Fenerbahçe Feneri Fotoğrafları

Fenerbahçe Feneri Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Fenerbahçe Mahallesi, Fener Kalamış Cd., 34726 – Kadıköy / İstanbul

Nasıl Gidilir: Fenerbahçe Yat Marinası’nın içerisinde bulunuyor.

Dolmuş İle; Kadıköy – Bostancı dolmuşunu kullanarak Marinaya gelebilirsiniz. Aynı zamanda Taksim – Bostancı dolmuşu ile Avrupa yakasından buraya gelme şansınız var.

Otobüs İle; Pendik’ten, 16 ve 16D İETT Hat’lı otobüsü,

Kadıköy – Fenerbahçe Arası FB1 ve FB2 İETT Hatlı Otobüsleri,

Göztepe’den GZ1 İETT Hatlı Otobüsü İle  buraya ulaşabilirsiniz.

Özel Araç İle; 15 Temmuz şehitler köprüsünü geçerek Kadıköy’e geldikten sonra, Bağdat caddesi üzerinden devam etmeniz gerekiyor. Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadını geçtikten yaklaşık 1 km geçtikten sonra tabelalar ile buraya ulaşabilirsiniz.