Hidiv İsmail Paşa Korusu – Beykoz / İstanbul

İstanbul, Beykoz’da bulunan Çubuklu Hidiv İsmail Paşa Korusu nerede ve koruya nasıl gidilir? ve kahvaltı yerleri hakkında bilgilere bu yazımızda ulaşabilirsiniz. Ülkemizde bilhassa İstanbul’da birçok koru bulunmaktadır.

Bu koruların İstanbul’da bulunmasının sebebi ise Osmanlı döneminde ülkenin başkenti olmasından dolayıdır. İsmail Paşa Korusu İstanbul’da Beykoz semtinde Çubuklu mevkiinde bulunmaktadır.  Hidiv İsmail Paşa korusu 19.y.y.  Mısır Hidivi Abbas Hilmi Paşa tarafından yapılmıştır.

Burası Hakkında Genel Bilgiler

İsmail Paşa Korusu çeşitli ağaçları güzel  bahçeleri ve çiçekleri ile İstanbul’un nadide mekânlarından birisidir. Ayrıca Korunun yanındaki Hidiv Kasrı güzel mimarisi ile yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri haline gelmiştir.

Koru İstanbulluların hafta sonlarında bilhassa yaz aylarında uğrak yerlerinden bir tanesidir. Bu korunun içinde boğaz manzaralı yürüyüş parkurları mevcuttur. Bu parkurlarda İstanbullular şehrin stresini atmaktadırlar.

Buraya gelenler için yürüyüş yaptıktan sonra çay, kahve, ve gözleme yapan Yörük çadırları mevcut olup buralarda insanlarımız eski  günleri yadedebilirler.

İsmail Paşa Korusu’nun iç kısmında  ise çok çeşitli köşk ve saraylar mevcuttur. Bu korular genelde padişahların avlak alanları yada özel orman arazileri olmuştur.

Hidiv İsmail Paşa Korusu Kahvaltı

Bu yapı Hidiv kasrı ile aynı yerdedir. Açık büfe kahvaltı ücretleri 20-30 lira arasında değişmektedir. Ayrıca serpme kahvaltı türü de mevut olup bu kahvaltının fiyatı diğerine göre biraz daha makul seviyededir. Bunun da ücreti  15-20 lira arasındadır.

Sonuç olarak İsmail Paşa Korusu yerli ve yabancı turistlerin İstanbul’da cami ve müzelerden sonra mutlaka görülmesi tavsiye edilen harika bir yerdir. Tarih ve doğanın birbiriyle eşsiz uyumuna şahit olabileceğimiz nadide mekânlardan birisidir.

Hidiv İsmail Paşa Korusu Fotoğrafları

İsmail Paşa Korusu’na Nasıl Gidilir?

Adres: Çubuklu Korusu Çubuklu Yolu No:32 Beykoz / İSTANBUL

Telefon: 0216 413 92 53 – 0216 413 96 64 – 0216 425 06 03 – 0216 425 06 04

Nasıl Gidilir: Şehir dışından buraya ulaşmak isteyenler en pratik yöntemlerinden birisi Çengelköy, İstinye ve her iki semtin arasında diğer semtleri birbirine bağlayan şehir hatları vapur seferleri ile Kanlıca’ya gelerek ardından buradan  otobüs ile ya da yürüyerek İsmail Paşa Korusu’na gelebiliriz.

İkinci bir alternatif ise Eminönü, Kabataş ya da Beşiktaş’tan Üsküdar’a vapurla geçilip sonrasında Beykoz istikametine giden dolmuş veya otobüslerle Kandilliye ulaşım ile mümkün olmaktadır. Üsküdar ile Çubuklu arası 15 km’dir.