Ana sayfa Gezilecek Yerler

İstanbul’daki Sosyal Tesisler (İBB Sosyal Tesislerin Detaylı Listesi)

İBB Sosyal Tesislerin Listesi
İstanbul'daki Sosyal Tesisler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından işletilen pek çok Sosyal Tesis halka hizmet sunmaktadır. İstanbul’daki sosyal tesisleri sitemizde tek tek tanıttıktan sonra toplu bir liste halinde de yayınlamaya karar verdik. Sosyal Tesisler Kahvaltı Fiyatları ve Ulaşım Bilgileri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz yazı başlıklarına tıklayarak ilgili tesis hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

İstanbul’daki Sosyal Tesislerin Listesi

Eşsiz manzarası ve uygun fiyatları ile beğeni toplayan İstanbul’daki Sosyal tesisleri sizler için listeledik. :)

1- Arnavutköy Sosyal Tesisleri

Arnavutköy Sosyal Tesisleri
Arnavutköy Sosyal Tesisleri

Arnavutköy Sosyal Tesisleri: Arnavutköy sosyal tesisine geldiğiniz de ilk olarak sizi eşsiz boğaz manzarası karşılıyor olacak. İster kahvaltı ister öğle yemeği isterseniz de sadece kahve içmek için gelin eşsiz boğaz manzarasına hayran olacağınızdan eminim. Böylesine özel ve güzel bir şehirde yaşadığımız için çok şanslı olduğumuzu düşünenlerdenim. Boğazın eşsiz manzarası ve denizin sakinliği sizi stresten uzaklaştırmak için ellerinden geleni yapıyor. Kesinlikle başarılı olduğunu da söylemeliyim.

2- Avcılar Sosyal Tesisleri

Avcılar Sosyal Tesisleri
Avcılar Sosyal Tesisleri

Avcılar Sosyal Tesisleri: İstanbul’un Avcılar sahili ile kucaklaşan bu güzel tesiste çayınızı yudumlarken temiz havanın ve dinlenmenin keyfine varacaksınız. 2008 yılında hizmete açılan bu tesis pek çok davet ve organizasyona da ev sahipliği yapmıştır. Tesisin toplam kapasitesini merak edenler için de hemen belirtelim kafeterya ve restoran kısmı aynı anda toplam 430 kişiye hizmet vermektedir.

3- Beykoz Koru Sosyal Tesisleri

Beykoz Koru Sosyal Tesisleri
Beykoz Koru Sosyal Tesisleri

Beykoz Koru Sosyal Tesisleri: Tesis Abraham korusu ya da daha bilindik adıyla Beykoz korusu içerisinde bulunmaktadır. Yaklaşık 150 dönüm büyüklüğü ile boğazın en büyük korularından birisidir. Beykoz ile Paşabahçe sırtlarından başlayarak Riva’ya kadar uzanır. Koru içerisinde iki büyük mağara, beş havuz ve bir saray kalıntısı bulunur. Tesis, 2006 yılından beri ziyaretçilerine hizmet vermektedir. Asırlık çınar ağaçları, yemyeşil dokusu ve masmavi boğazı ile misafirlerini büyüleyen tesis aynı zamanda düğün, nişan, sünnet, mezuniyet töreni gibi pek çok organizasyona ev sahipliği de yapmaktadır.

4- Beykoz Sahil Sosyal Tesisleri

Beykoz Sahil Sosyal Tesisleri
Beykoz Sahil Sosyal Tesisleri

Beykoz Sahil Sosyal Tesisleri: İstanbul’un en eski sosyal tesislerden birisi olma özelliğini taşıyan bu yer 1999 yılından bu zamana kadar hizmet vermeye devam etmekte. Deniz hemen yanı başında 2 katlı olarak inşa edilmiştir. 1050 metrekare açık, 1300 metrekare kapalı alanı ile oldukça büyük ve ferah bir ortamda hizmet veren tesis Karadeniz’in serin sularının sahille buluştuğu Beykoz Sahilinde bulunmaktadır. Koru içerisinde bulunan yemyeşil ağaçlar da ortama ayrı bir güzellik katmakta.

5- Büyükçekmece Sosyal Tesisleri

Büyükçekmece Sosyal Tesisleri
Büyükçekmece Sosyal Tesisleri

Büyükçekmece Sosyal Tesisleri: İBB Sosyal tesisleri arasında en küçük olanlardan birisi diyebilirim. İstanbul, Büyükçekmece Sahili’nde bulunan tesis diğer tesislere nazaran biraz daha sakin. Güne iyi bir kahvaltı yaparak başlamak ya da güneşli günlerin tadını bir fincan çay ile çıkartmak isteyenlerdenseniz sakin ve ferah ortamı ile bu tesis sizin için en uygun yerlerden birisi. Kahvaltınızı yaparken ya da çayınızı yudumlarken boğazı manzaraya dalıp uçsuz bucaksız yerlere dalıp gidebilirsiniz. Büyükçekmece sahilinde yeşillikler arasında 2014 yılından beri hizmet veren tesis 70 kişilik bahçe ve 30 kişilik kapalı kafeteryası ile toplam 100 kişiyi ağırlama kapasitesine sahip. İster ailenizle isterseniz de arkadaşlarınızla gönül rahatlığı ile gelip güzel vakit geçirebilirsiniz.

6- Çamlıca Sosyal Tesisleri

Çamlıca Sosyal Tesisleri
Çamlıca Sosyal Tesisleri

Çamlıca Sosyal Tesisleri: İstanbul, Üsküdar’da kurulan bu tesis 3 farklı bölümden oluşuyor. Bu bölümler; Kapalı Restoran, Osmanlı Kahvehanesi ve Bahçe Kafeterya.  Bunların haricinde yürüyüş parkuru bulunan tesiste ufak bir gezintiye çıkabilirsiniz. Bu gezinti esnasında köşkler, çeşmeler, anıt ağaçları ve pek çok çiçek yol boyunca size eşlik etmekte. Derin bir nefes alarak içinizi bol bol oksijenle doldururken aynı zamanda bolca enerji de toplayacağınızdan emin olabilirsiniz.

7- Cihangir Sosyal Tesisleri

Cihangir Sosyal Tesisleri
Cihangir Sosyal Tesisleri

Cihangir Sosyal Tesisleri: İstanbul’un Yeşil ile mavinin kesiştiği tarihi bir nokta olan Tophane’de bulunan tesis Osmanlı Mimari yapısına göre dizayn edilmiştir. Estetik bir yapı olarak bile dikkat çekmeyi başaran tesis ahşap yapısı ile de göz alıcı bir güzelliktedir. Osmanlı motifleri tesiste göze çarpmaktadır. Tesis 100 kişilik kapalı alanı ve 60 kişilik terası ile toplam 160 kişiye aynı anda hizmet verebilmektedir. Teras katı daha öne belirttiğimiz gibi eşsiz bir seyir zevki sunmaktadır. Panoramik olarak İstanbul’u resmetmek isteyenlerin sıkça ziyaret ettiği Cihangir Sosyal Tesislerine uğrayıp bu eşsiz keyfi siz de bir an önce deneyimlemelisiniz.

8- Dragos Sosyal Tesisleri

Dragos Sosyal Tesisleri
Dragos Sosyal Tesisleri

Dragos Sosyal Tesisleri: Tesis 2007 yılında İstanbul, Kartal’da Dragos Tepesi’nin sahil kısmına bakan bölümünde hizmete girmiştir. 582 metrekare açık alan 325 metrekare de kapalı alan olmak üzere toplam 907 metrekare alan üzerine inşa edilmiş olup aynı anda 440 kişiye hizmet verebilmektedir. Açık alan olarak hizmet veren bölüm kahvaltı severlerin uğrak noktası haline gelirken kapalı olarak hizmet veren bölüm de öğle ve akşam yemeği için sıkça tercih edilmektedir.

9- Fethipaşa Sosyal Tesisleri

Fethi Paşa Korusu
Fethi Paşa Korusu

Fethipaşa Sosyal Tesisleri: Koru, Fethi Ahmet Paşa’nın 1858 yılında ölümünden sonra varisleri arasında paylaşılmasının ardından 1960-1980 yılları arasında kaderine terk edildiği için bakımsız bir görünüme büründü. Paşanın varislerinden Avukat Şevket Mocan, kendi hissesini 1958 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesine devretti. Bu tarihten sonra bir süre “Mocan Korusu” olarak adlandırılan Fethi Paşa Korusu’ndaki diğer hisseli yerler daha sonra belediye tarafından istimlak edildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından içerisindeki iki köşk restore edilerek, 2003 yılında sosyal tesis olarak İstanbullular’ın hizmetine sundu.

10- Florya Sosyal Tesisleri

 İBB Florya Sosyal Tesisleri
İBB Florya Sosyal Tesisleri

Florya Sosyal Tesisleri: Florya Sosyal Tesisinde; dingin ve huzurlu bir ortamda şehrin stresin kurtulup rahat bir nefes almak ve ailece güzel bir gün geçirmek mümkün. İstanbullunun huzura açılan kapısı olan Florya Sosyal Tesisleri; modern mimarisiyle göz kamaştıran restaurant bölümü, hemen karşı tarafta deniz manzarası eşliğinde çay ve kahvenizi yudumlayarak gezintiyi taçlandırabileceğiniz “Şahin Tepesi”, her türlü düğün ve davet gibi organizasyonların yapılabildiği kapalı ve açık salonları, geniş gezi parkurları, deniz kıyısı boyunca yer alan yaya yolları, yürüyüş ve spor alanları ile sınırsız hizmet sunuyor.

11- Gözdağı Sosyal Tesisleri

Gözdağı Sosyal Tesisleri
Gözdağı Sosyal Tesisleri

Gözdağı Sosyal Tesisleri: Marmara Denizi, Yalova ve Adalar’a hakim eşsiz bir manzaraya sahip olduğunu hemen söyleyelim. Sizleri nelerin beklediğini bilmenizi isterim. Böylesine büyülü bir manzara özellikle fotoğraf severlerin ilgisini çekebilir.206 metre rakımı bulunan korunun etrafında piknik alanları, seyir çardakları, çocuk parkı ve gezi alanları mevcut. Çocuklu aileler özellikle bu nedenler ile burayı tercih edebilirler. Çocuklarınız eğlencenin tadını çıkarırken sizlerde sessiz ve sakin bu tesiste haftanın tüm yorgunluğunu atabilirsiniz. Tesis, 150 kişilik restoran bölümü, 80 kişilik çardak salonu, 250 kişilik çay bahçesi ve 100 kişilik teras restoranı ile toplam 580 kişiye aynı anda hizmet verebilmektedir. Ahşap yapının tesise ayrı bir güzellik kattığını da belirtelim.

12) Haliç Sosyal Tesisleri

Haliç Sosyal Tesisleri
Haliç Sosyal Tesisleri

Haliç Sosyal Tesisleri: 879 metrekare alan üzerine kurulu tesis aynı anda 340 kişiyi ağırlayabilmektedir. Mimari yapısında Türk mimarisi yapı tarzı dikkat çekmektedir. Balat’ın tarihi dokusuna uygun olarak dış kısmı ve iç kısmının büyük bölümü ahşap olarak yapılmıştır.

Biraz da manzarasından bahsedelim. Haliç kıyısında bulunan tesise pek çok tarihi yapı komşuluk etmekte. Bunların başında Galata Kulesi ve Galata Köprüsü gelmektedir. Tarihi yarımadaya karşı uzun uzun seyirlere günün yorgunluğunu çıkarabilirsiniz.

13) İstinye Sosyal Tesisleri

İstinye Sosyal Tesisleri
İstinye Sosyal Tesisleri

İstinye Sosyal Tesisleri: İstinye Sosyal Tesisleri hem açık alan hem de restoran bölümü olmak üzere 2 farklı bölümü mevcuttur. Tesis 2 kattan oluşur ve katlar yerden tavana kadar camekan yapıya sahiptir. Bu da bizlere eşsiz boğaz manzarası eşlinde kahvaltı ya da yemek olanağı sunmaktadır.

14) Kasımpaşa Sosyal Tesisleri

Kasımpaşa Sosyal Tesisleri: Zarif mimari yapısı ile Haliç’in güzelliğine güzellik katan Kasımpaşa Sosyal Tesisleri Beyoğlu Cezayirli Hasan Paşa Parkı içerisinde bulunuyor. Tesis 600 metrekarelik açık alanı ve 250 metrekarelik restoran bölümüyle aynı anda 325 kişiye hizmet verebiliyor. Konumu itibari ile parkın iç kısımlarında kaldığı için ve dışarıdan bakınca çok şatafatlı bir mekân olduğundan pek çok kişi burayı özel organizasyon için tutulan bir mekân sanabilmekte. Evet organizasyonlar yapılıyor ama aynı zamanda vatandaşların da hizmetinde bir tesis. Hatta Sosyal Tesis oluğu için fiyatlar oldukça ucuz, Belediye tarafından işletildiği için de yemekler oldukça lezzetli. Kasımpaşa Sosyal Tesisleri’nin 2004 yılından beri ziyaretçilerine restoran hizmeti verdiğini hatırlatarak burada bir kahvaltının kişi başı ne kadara mal olacağını hesaplama kısmına geçiyorum.

15) Küçükçekmece Sosyal Tesisleri

Küçükçekmece Sosyal Tesisleri
Küçükçekmece Sosyal Tesisleri

Küçükçekmece Sosyal Tesisleri: İstanbul’da bulunan bu tesisin göl manzarası harika. Yeşillikler içinde olması da cabası. Kahvaltınızı kuş sesleri arasında yaparken şehrin gürültü ve stresinden tamamen arınıyorsunuz. İnsana huzur veren müthiş bir sakinlik ve dinginlik. Kahvaltıdan sonra göl kıyısında yürüyüş yapıp hem yediklerinizi eritmek hem de bol oksijene kavuşmanın değeri para ile ölçülemeyecek kadar değerli.

Günün her saatinde eşsiz doğasıyla ayrı bir keyif sunan tesiste öğle ve akşam yemeklerinde aileniz ve dostlarınızla bir arada kendine özgü lezzetlerin ve manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

16) Safa Tepesi Sosyal Tesisleri

Safa Tepesi Sosyal Tesisleri
Safa Tepesi Sosyal Tesisleri

Safa Tepesi Sosyal Tesisleri: 2015 yılında hizmete açılan tesis 380 metrekarelik restoran, 1.300 metrekarelik seyir terası ve 26 metrekarelik 2 adet büfeden oluşmaktadır. Burayı en çok seyir terası için görmeye geldiklerini garsonlardan duyduk. Gerçekten de muazzam bir İstanbul manzarası olduğunu belirtmeden edemeyeceğim. İstanbul’u seyre dalıp çayınızı yudumlayabilir ya da kahvaltınıza böyle bir manzarayı eklemek isteyebilirsiniz.

17) Sultanbeyli Gölet Sosyal Tesisleri

Sultanbeyli Gölet Sosyal Tesisleri
Sultanbeyli Gölet Sosyal Tesisleri

Sultanbeyli Gölet Sosyal Tesisleri: Tesis, 200.000 metrekarelik Sultanbeyli Gölet Parkı projesi kapsamında 2014 yılının Şubat ayından bu yana İstanbullulara kafeterya ve restoran hizmeti vermektedir. 750 metrekarelik açık alan ve 200 metrekarelik restoran alanıyla aynı anda toplam 470 kişiye hizmet verilebilen tesis Gölet Parkın en büyük tamamlayıcısı olarak dikkat çekmektedir. Önemli Not: Tesis Salı günleri hizmet vermemektedir.

18) Nurtepe Sosyal Tesisleri

Nurtepe Sosyal Tesisleri: Kağıthane Belediyesi sosyal tesisleri arasında bulunan bu tesis ziyaretçilerin en güzel şekilde ağırlanabileceği şekilde dizayn edilmiş bir mekandır. Güzel bir manzaraya sahip olması ve Hasbahçenin eşsiz manzarasına da hakim olması ise tesisin en güzel avantajdır. Çeşitli etkinlikler için oldukça uygun olan tesiste düğün, toplantı,  nişan gibi birçok etkinliği yapmak mümkün oluyor.

19 İsmetpaşa Parkı Sosyal Tesisleri

İsmetpaşa Parkı Sosyal Tesisleri
İsmetpaşa Parkı Sosyal Tesisleri

İsmetpaşa Parkı Sosyal Tesisleri: Eşsiz ve mükemmel bir peyzaj ile misafirlerini karşılayan parkı değerli kılan ağaçlar, göletler ve dinlenme alanları var. Ailecek huzurlu bir hafta sonu geçirmek isteyenler için şehrin kalabalığından kaçıp, sığınılacak bir yeşil alanı karşılayan parkın içerisinde bulunan sosyal tesislerde kahvaltı yapabilir, daha sonra ise parkı gezebilirsiniz.

Ve son olarak Sosyal tesisler sizi kesmediyse şöyle bir İstanbul turuna çıkmak isterseniz; İstanbul gezilecek yerler için oluşturduğumuz listeye de mutlaka bir göz atın derim. Başka bir gezide görüşmek üzere kendinize iyi bakın. :)