İstanbul Sokakları tarihi dışında içerisinde barındırdıkları Sokak Lezzetleri ile de çok farklı. Bizde sizler için bu Sokak Lezzeti listemizi hazırladık.

1- Pilav

Pilav yapmak öyle her yiğidin harcı değildir. Hele bizim ülkemizde, akşamları evlerin %90’ında pilav olan ülkede yaptığınız pilavı beğendirmek hiç kolay değildir. Ama bazı pilavcılar var ki yıllardır lezzetinden ödün vermeden bu işi yapıyorlar. Ortalama 6-8 Lira arası değişen fiyatları ile pilavcılar özellikle taksici ve öğrencilerin dostu.

2- Simit

Pazar kahvaltılarımızın olmazsa olmazlarından. Hele bir de sıcaksa beyaz peynir ile birlikte tadından yenmez olur. Simit – Ayran veya çay günü kurtaran en güzel kahvaltılardan birisi. Simit yanında içecek ile birlikte 3 Lirayı bulabiliyor.

3- Midye Dolma

Lezzetli mi lezzetli ama yapımı da bir o kadar zor olan midye dolma sokaklarımızın vazgeçilmez lezzetleri arasında kendisine yer buldu. Midye tava da bir o kadar lezzetli ancak el arabası ile satılması pek mümkün görünmüyor.  Midyenin boyutlarına göre 3 liraya kadar fiyatları çıkabiliyor.

4- Kokoreç / Köfte

Son zamanlarda sıkça görür olduğumuz kokoreççilere artık bir rakip çıktı diyebiliriz. Köfteciler de artık sokaklardaki yerlerini nefis lezzetleri ile almaya başladılar. Yarım ekmek 6 – 8 arasında değişen kokoreç fiyatlarına, yarım ekmek 5-7 lira arasında değişen köfteler cevap veriyor.

5- Mısır

Bu bölümü artık iki kısma ayırmak gerekiyor. Süt mısır, közde mısır ve artık bardak mısır. Her üç lezzet birbirinden güzel. Bazıları suda haşlama mısırı tercih ederken yeni nesil artık iyice bardak mısıra yönelmiş durumda. Közde mısırın ağız kısmında bıraktığı siyah lekeler büyük dezavantaj elbette ama alıp evde yerseniz bunun bir önemi kalmıyor. Bardakta mısırın fiyatı, bardak boyuna göre 2,2.5 ve 4 Lira arasında değişirken, haşlama mısır 2 Lira, közde mısır 3 liraya alıcı buluyor.

6- Kestane

Soba olan evlerde hala gözleme yapılırken, doğalgazlı evlerde maalesef bu lezzetle kaybolmuş durumda. Ama Kestane Kebapçılar sokaklarımızda bizlere bu lezzeti sunmaya devam ediyorlar. 100 gramı 4 liradan alıcı bulan kestane kebap Taksim’in en meşhur lezzetlerinden.