İstanbul’da Ramazan Etkinlikleri
İstanbul’da Ramazan Etkinlikleri

On bir ayın sultanı Ramazan ayının ilk günlerinden itibaren başlatılan çeşitli etkinlikler her sene olduğu gibi bu sene de İstanbul’da Ramazan Etkinlikleri, İstanbul’un en önemli meydanlarında yapılıyor. Başta Sultanahmet meydanı olmak üzere; Maltepe sahili, Yenikapı miting alanı, Beyazıt meydanında çeşitli organizasyonlar Ramazan ayının birlik ve beraberlik ruhunu yaşatmak için düzenleniyor.

Ne tür etkinlikler gerçekleşiyor?

Ramazan ayının manevi atmosferine uygun organizasyonların düzenlendiği meydanlarda; geleneksel sanatsal gösteriler, sohbetler, şiir ve musiki dinletileri, çeşitli kültürel aktivite ve etkinlikler yapılıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan güvenlik önlemleri çerçevesinde yürütülen organizasyonlara tüm İstanbullular davetli. Ailecek katılım gösterilen etkinlikler geniş güvenlik önlemleri içerisinde gerçekleşiyor.

İBB, Ramazan menülerine zam yapmadı

İstanbul’da düzenlenen Ramazan etkinliklerine katılmadan önce iftarınızı dışarıda açmak isteyebilirsiniz. Bunun için en uygun restoranlar arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesisleri geliyor. Ailecek mükemmel bir iftar zamanı yaşayabileceğiniz sosyal tesislerde; Türk ve Osmanlı mutfak lezzetleri sunuluyor. Üstelik iftar menü fiyatları 35 liradan başlıyor.

Ramazan ayında gerçekleşen etkinlikler

Ramazan ayını dolu dolu geçirmek için düzenlenen etkinlikler arasında birbirinden farklı organizasyonlar var. İşte onlar…

  1. Asırlık tatlar ve sanatlar çarşısı: Ramazan ayı boyunca açık kalacak sergi, İstanbullu firmaların geleneksel lezzetlerini sergiledikleri harika bir şölene dönüşüyor. Ayrıca sergide; unutulmaya yüz tutan geleneksel sanatlara yönelik bölümler de var. Bu bölümlerde; çini, tezhip, hat ve ebru gibi sanatsal eserlere yer veriliyor. Sergiyi gezmek isteyenler için adres; Sultanahmet meydanı.
  2. Yenikapı etkinlik alanı: İstanbul Belediyesi tarafından bir milyon kapasiteli alan olarak hizmete sunulan Yenikapı miting alanı, Ramazan ayı boyunca çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Hem iftar öncesi hem de iftardan sonra yapılan semazen gösterileri, orta oyunları, sohbet, dinletiler ve sinema gösterileriyle İstanbullulara güzel bir Ramazan yaşatılıyor.
  3. Yenikapı namaz alanı: İstanbul Belediyesi Yenikapı etkinlik alanında 2 bin kişilik mescit yaptı. İftardan sonra teravih namazı için kurulan namaz yerinde market, iletişim noktaları, şadırvan yer alıyor.
  4. Beyazıt meydanı: Ramazan ayının en meşhur meydanlarından birisi olan Beyazıt meydanı, çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Hem iftar öncesi hem de sonrasında düzenlenen sohbet programları, dinletiler ve semazen gösterileriyle Ramazan ayının birlik ve beraberlik ruhunu yaşamak mümkündür.
  5. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı: Her dönem Ramazan ayında açılan ve bu dönemde 36.düzenlenen Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı Beyazıt meydanında ziyaretçilerini bekliyor. Yüzlerce yayınevinin katıldığı fuarda çeşitli sanatsal eserlerin de satışı yapılıyor.
  6. İftar etkinlikleri: İstanbul Belediyesinin ve ilçe belediyelerin düzenledikleri iftar etkinlikleri bu Ramazan da devam ediyor. İftara yetişemeyecek gibi olanlar için İstanbul Belediyesi, mobil iftar araçlarıyla kumanya dağıtıyor. Belli noktalarda kurulan iftar çadırları ve her gün farklı mahallede yapılan iftar programları İstanbulluları bir araya getiriyor.

Kutsal Emanet Cuma günü ziyarete açılıyor

Her Ramazan olduğu gibi bu Ramazan ayında da en çok beklenen ve arzulanan şey; kutsal emanetler arasında yer alan Peygamber efendimizin hırka-ı şeriflerinin ziyarete açılmasıdır. Veysel Karani hazretlerinin 59.kuşaktan torunu olan ve hırka-ı şerifi muhafaza etmekle mesul Barış Samir, 2 Haziran Cuma gününden itibaren Hırka-ı Şerif Camii’nde Peygamber Efendimizin hırka-ı şeriflerinin ziyaretçiye açık olacağını ifade etti.

Hırka-ı şerif camii nerede ve nasıl gidilir?

Ramazan ayında bir milyondan fazla kişinin ziyaretine uğrayan cami, İstanbul’un Fatih ilçesinde yer alıyor. Eminönü’nden 38E numaralı otobüsler Hırka-ı Şerif mahallesi durağından geçiyor. Camiye ulaşmak için 38E’ye binmek ve bu durakta inmek gerekir. Ayrıca Yenikapı metro hattıyla Fatih’e gelmek ve arından 38E’ye binerek camiye ulaşmak da mümkündür.