Ülkemizde mağara turizmi oldukça yaygınlaşmakta. Turizme kazandırılan mağaralardan birisi olan Oylat Mağarası bu yazımızın konusu. Oylat Mağarası özellikleri, giriş ücreti, ziyaret saatleri, nerede? ve nasıl gidilir? bilgileri ve daha fazlasını sizler için kaleme aldık.

Oylat Mağarası Oluşumu ve Özellikleri

Oluşumu binlerce yıl süren mağara hala oluşmaya devam etmektedir. Mağara içerisinde tavandan damlayan su damlacıkları, mağara içerisinde pek çok damlataş göletcikleri oluşmasına sebep olmuştur.

Oluşumu 2 farklı bölümde ele alınır. Birinci bölüm dar galerilerden oluşan, 2-5 metre arası genişliği olan ve yüksekliği de 15 metre kadar olan bölümdür. Bu bölüm giriş kısmından başlar ve çöküntü salonuna kadar olan kısmı kapsar. Burada çakıl depoları ve damlataş havuzları geniş yer kaplar.

İkinci bölüm ise büyük bir çöküntü salonundan oluşan bölümdür. Bu bölümün başladığı yer ile bittiği yer arasındaki tavan yükseklik farkı 95 metreyi bulmaktadır. Genel özellik olarak da genişlik 20 – 25 metre, tavan yüksekliği de 2.5 – 13 metre arasında gidip gelmektedir.

Özellikleri

Toplam uzunluğu 665 metre olan mağara ziyarete açılan en uzun 3. Mağara olma özelliğini taşır.

Mağara, birbirine bağlı 2 kattan oluşmaktadır.

Mağara içinde dolaşım sadece yapılan merdivenli yollar ile sağlanmaktadır.

Mağara içerisinde yarasalar da dahil olmak üzere pek çok canlı yaşamını sürmektedir.

Mağaranın ön kısmında çay kahve içilebilecek bir kafesi bulunmaktadır.

Oylat Mağarası Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Ziyaret Saatleri: Mağara haftanın her günü 08:00 – 21:00 arası ziyarete açıktır.

Giriş Ücreti: Özel bir firma tarafından 30 yıllığına yap-işlet-devret modeli ile turizme açılan mağaraya 7.5 Lira ödeyerek gezebilirsiniz.

Oylat Mağarası Fotoğrafları

Oylat Mağarası Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Hilmiye Mahallesi – İnegöl / Bursa

Nasıl Gidilir: Özel Araç İle; İnegöl’ü 15 kilometre geçtikten sonra Domaniç – Oylat yol ayrımından girilir. Yol boyunca Oylat Mağarası tabelalarını takip ederek mağaraya ulaşabilirsiniz.

Toplu taşıma ile; gelmek isteyenler de önce İnegöl’e gitmelidirler. Buradan mağaraya servisler mevcut. Servis ücretleri 10 Lira. Kışın bu servisler akşam 6’dan sonra mağaraya sefer yapmıyorlar. Konum bilgisi için tıklayın.