İstanbul’da Gezilebilecek 17 Ücretsiz Müze

İstanbul’da pek çok ücretsiz müze olduğunu biliyor muydunuz? İşte bu yazımıza sizler için hiç bir ücret ödemeden İstanbul’da gezilebilecek 17 ücretsiz Müze neler? ve bu müzelere nasıl gidilir? tek tek listeledik.

Önemli Bilgi: İstanbul’un keşfedilmemiş yerlerini keşfetmek, tarihi sokaklarında gezmek ve ada plajlarında yüzmek istiyorsanız İstanbul’da gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize de mutlaka bir göz atın. :)

İstanbul’da Gezilebilecek Ücretsiz Müzeler

Müze denildiğinde insanın aklına ilk gelen ücret oluyor doğal olarak. Genel de ücretsiz müze kavramı pek de alışık olduğumuz bir şey değil ama aslında İstanbul’da pek çok ücretsiz müze mevcut. Ve bir çok müze de tarihi açıdan çok önemli anılara tanıklık etmiş. Lafı daha fazla uzatmadan hemen listemize geçelim.

1- Kazım Karabekir Paşa Müzesi – Üsküdar

Kazım Karabekir Paşa Müzesi
Kazım Karabekir Paşa Müzesi

Kazım Karabekir Paşa’nın hayattayken yaşadığı ev vefatından sonra anısına müze’ye çevrilmiş. Her Salı ve Perşembe 09:00 – 16:30 saatleri arasında ziyarete açık.

2- Atatürk Evi – Osmanbey

İnkilap Müzesi - 01
Atatürk Evi – İstanbul’da Gezilebilecek 17 Ücretsiz Müze

Atatürk’e ait kişisel ve özel eşyalarının sergilendiği 3 katlı müze Osmanbey’de bulunuyor. 3 Katlı olsa da yaklaşık 45 dakikada müzenin tamamını gezebilirsiniz.

3- Sait Faik Abasıyanık Müzesi – Burgazada

Sait Faik Abasıyanık Müzesi
Sait Faik Abasıyanık Müzesi

Sait Faik’in Burgazada’daki evi, vefatından sonra müzeye dönüştürülmüştür. Kıyafetleri, notları ve daha pek çok kişisel eşyasını görmeniz mümkün.

4- İş Bankası Müzesi – Eminönü

Türkiye İş Bankası Müzesi
Türkiye İş Bankası Müzesi

İş Bankası’nın tarihi hakkında pek çok eser barındıran Müze, Pazartesileri, 1 Ocak ve Bayramların ilk günleri hariç 10:00 – 18:00 saatleri arasında ziyarete açık.

5- Pera Müzesi – Taksim 

Pera Müzesi
Pera Müzesi – İstanbul’da Gezilebilecek 17 Ücretsiz Müze

Çarşamba günleri yanında bir refakatçi ile engelli vatandaşlar, öğrenciler ve 12 yaşından küçük çocuklar, cuma günleri ise 18:00 – 22:00 arası herkes ücretsiz olarak müzeyi ziyaret edebilirler.

6- Klasik Otomobil Müzesi – Başakşehir

Klasik Otomobil Müzesi
Klasik Otomobil Müzesi

Ülkemizin ilk otomobil müzesi olma özelliğini taşıyan bu müzede 1920-1970 yılları arasın döneme ait 50 klasik otomobili barındırıyor. Cumartesi ve Pazar günleri açık olan müzeyi 10:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

7- Orhan Kemal Müzesi – Beyoğlu

Orhan Kemal Müzesi Giriş Ücreti
Orhan Kemal Müzesi

Ülkemizin en önemli yazarlarından olan Orhan Kemal’in kalemine ve yaşamına dair pek çok bilgi bulabileceğiniz müze hafta içleri 10.00 – 19:00 saatleri arasına açık.

8- Sakıp Sabancı Müzesi – Emirgan

Sakıp Sabancı Müzesi
Sakıp Sabancı Müzesi

Özel müzelerden biri olmasına rağmen çarşamba günleri ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Eşsiz boğaz turu da cabası.

9- İstanbul Modern Sanat Müzesi – Karaköy

İstanbul Modern Sanat Müzesi - 02
İstanbul Modern Sanat Müzesi

Perşembe günleri tamamen ücretsiz olarak ziyaret edebilir ayrıca 17:00’ten sonra rehberli gezilere rezervasyon yaptırarak katılabilirsiniz.

10- Cumhuriyet Eğitim Müzesi – Fatih

Cumhuriyet Eğitim Müzesi
Cumhuriyet Eğitim Müzesi

Cumhuriyet dönemi Türk Eğitim tarihine ait pek çok eser bulunan müze kesinlikle görmeye değer. Cumartesi ve Pazar günleri kapalı olan müzeyi 10:00 – 17:00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

11- Sirkeci Garı Müzesi – Fatih

Sirkeci Garı Müzesi
Sirkeci Garı Müzesi

2005 yılında Sirkeci Garı’nda açılan müze, İstanbul Demiryolu Müzesi olarak da biliniyor. Müzede TCDD’nin geçmişte kullandığı demiryolu aletleri ve haberleşme araçları, fotoğraflar ve daha birçok eşya sergileniyor. Pazar, Pazartesi ve resmi tatiller dışında her gün 09.00-12.30 ve 13.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

12- Salt Beyoğlu ve Salt Galata – Beyoğlu

Salt Beyoğlu ve Salt Galata
Salt Beyoğlu ve Salt Galata

Sergi alanı olarak önce Beyoğlu ardından Galata’da kuruldu. Boş vakitlere denk gelmedğiniz sürece size eşsiz bir sergi deneyimi sunuyor.

13- Osmanlı Bankası Müzesi – Galata

Osmanlı Bankası Müzesi
Osmanlı Bankası Müzesi

Salt Galata’nın altında bulunan müze Osmanlı zamanında alışverişte kullanılan para, sikke ve daha pek çok konu hakkında eser sunuyor.

14- İstanbul Deniz Müzesi – Beşiktaş

İstanbul Deniz Müzesi
İstanbul Deniz Müzesi

Müze öğrenciler için ücretsiz. Denizcilik tarihimiz ile ilgili eserlere hala öğrenciyseniz ve öğrenci kartınız varsa ziyaret etmenizi öneririz. Pazartesi, 1 Ocak ve Bayramlarda kapalı olduğunu hemen hatırlatalım.

15- Ahmet Hamdi Tanpınar Kütüphanesi ve Müzesi – Fatih

Ahmet Hamdi Tanpınar Kütüphanesi ve Müzesi
Ahmet Hamdi Tanpınar Kütüphanesi ve Müzesi

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi 12 Kasım 2011 yılında açılan kütüphanede 1000’i aşkın yazar, 9000 kitap mevcuttur. Resmi tatil ve pazar günleri  hariç diğer günler 10.00-19.00 saatleri arası ziyarete açıktır.

16- Hüseyin Rahmi Girpınar Müze Evi – Heybeliada

Hüseyin Rahmi Girpınar Müze Evi
Hüseyin Rahmi Girpınar Müze Evi

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Heybeliada’da, 1912-1944 yılları arasında yaşadığı evin, Kültür Bakanlığının yaptığı restorasyonla müzeye çevrilmesiyle oluşturulmuştur. Kendi yaptığı el işlerinin de bulunduğu eşyalar ve kitaplar sergileniyor.Pazartesi dışında her gün 10.00-16.00 saatlerinde ziyaret edebilirsiniz.

17- Ruh ve Sinir Hastalıkları Müzesi – Bakırköy

Ruh ve Sinir Hastalıkları Müzesi
Ruh ve Sinir Hastalıkları Müzesi

2008 yılından beri hizmet veren müze ismi ile en dikkat çekici müzelerden birisi. Tedavilerde kullanılan tıbbi cihazlar, teşhis aletleri gibi pek çok eser müzede sergilenmekte. Ruh ve Sinir hastalıkları hastanesinin bünyesinde bulunuyor.

+ Bunlar Dışında Gidebileceğiniz Diğer Ücretsiz Müzeler;

PTT Müzesi – Fatih / İstanbul
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi – Fatih / İstanbul
Yahya Kemal Enstitüsü ve Müzesi – Fatih / İstanbul
II. Bayezid Türk Hamam Kültürü Müzesi – Beyazıt / İstanbul
Galatasaray Müzesi – Beyoğlu / İstanbul

İstanbul’da Gezilebilecek 17 Ücretsiz Müze yazımızın sonuna geldik ama üzülmeyin İstanbul’da gezilecek yerler ve Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken yerler için oluşturduğumuz listeler ile eşsiz mekanlar keşfedebilirsiniz. Başka bir gezide görüşmek üzere mutlu kalın. :)