Ana sayfa Gezilecek Yerler

Sultangazi Kent Ormanı / İstanbul

Sultangazi Kent Ormanı

Mega kent İstanbul sınırları içerisinde devasa bir yeşil alanı kaplayan Sultangazi Kent Ormanı; piknik alanı, tarihi su kemerleri, kamp alanı, at çiftliği ve teras kulesi gibi özellikleriyle tüm İstanbullular için eşsiz bir mesire alanını ifade ediyor. Doğayla iç içe bir gün geçirmek için mutlaka gezilmesi gereken Sultangazi Kent Ormanı hakkında en çok merak edilen bilgileri derledik!

Sultangazi Kent ormanı mesire alanı

800 dönümlük Sultangazi Ormanı, Alibey barajı ve gölüne hakim bir konumda bulunuyor. Farklı bölümlerden oluşan ormanın uzun bir sahaya yayılan mesire alanlarının olduğunu ifade edebiliriz. Belediye tarafından 2010 senesinde tamamlanan mesire alanı içerisinde oyun parkları, Mescit, kafe ve WC gibi sosyal alanlar yer alıyor. Mesire alanı içerisinde ayrıca; at binme ve yürüme parkuru, balık tutmak için yerler bulunuyor.

Mesire için ormana gelenleri farklı aktivite yapabilecekleri yerler de bekliyor. Futbol, voleybol veya basketbol oynamak için sahalar yer alıyor. At biniciliği eğitimlerinin de verildiği mesire alanı içerisinde amfi tiyatro alanları ve seyir kulesi oldukça ilgi çeken diğer yerler. Ayrıca tarihi eserlere yönelik merakı olanlar için mesire alanından birkaç dakika uzaklıkta su kemerleri bulunuyor. Bu su kemerleri; Mimari Sinan tarafından yapılan Güzelce ve Mağlova’dır.

Seyir terası keyfi

Kent ormanına gelip de seyir terasına çıkmamak olmaz. Alibeyköy barajı dahil tüm kent ormanını kuşbakışı izleyebileceğiniz seyir kulesi 3 kattan oluşuyor. Yaklaşık 17 metre yüksekliğindeki seyir terası sayesinde harika bir doğa manzarası sizleri bekliyor.

At çiftliği ve at binme keyfi

Belediye tarafından at biniciliğinin teşvik edilmesine yönelik bir faaliyet olarak kent ormanı içerisinde at çiftliği yapıldı. Burada temel at biniciliği dersi alabilir ve ardından da ilk at binme deneyimini yaşayabilirsiniz. Belli bir parkur üzerinde orman içerisinde de atla seyir faaliyetleri düzenleniyor.

Kent Ormanı Giriş Ücreti

Ormana yaya girişi ücretsiz olup araç ücreti 10 liradır.

 

Sultangazi Kent Ormanı Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Adres: Cebeci Mahallesi, 34270 – Sultangazi / İstanbul

Nasıl gidilir?: Sultangazi’nin Zübeyde Hanım mahallesinde bulunan kent ormanına Sultangazi Belediyesi tarafından servis hizmeti sunuluyor. Ancak özel araçlarıyla kent ormanına gitmek isteyenler İstanbul Çevreyolu üzerinden Gaziosmanpaşa’ya daha sonrada Cumhuriyet, Feyzi Çakmak ve Gazi Caddelerini izleyerek Zübeyde Hanım Mahallesine giriş yapmalılar. Gazi Caddesi boyunca devam edildiğinde kent ormanına ulaşmak mümkün olacaktır. Araçlar için ücretsiz otopark vardır.

2 YORUMLAR

  1. Ne bicim bir belediye var burada gazi kent ormanina giriş yaptim girşyerinde nakit ödeme yapılır ibaresi yok hiç bir uyarı levhasi yok sadece kapiya ucret cikişta alinir diyor çıkısta kartla odemek istedim uzerimde nakit olmadigi ici arabamın plakasına ceza olarak yazdi onlarin sorumsuzlugu yuzunden neden ben ceza oduyorum neden pos cihazi koyulmuyor bu devirde herkes nakit parayla dolasacak diye bir şeymi var

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.