Manavgat Şelalesi | Nasıl Gidilir? – Ziyaret ve Giriş Ücreti

Ülkemizin görülmeye değer doğal güzelliklerinden biri olan Manavgat Şelalesi sunduğu manzara ve aktiviteleriyle kesinlikle Gezilmesi Gereken Yeler listenizde olmayı hak ediyor.

Kısa Bilgi: Ayrıca Türkiye’de görülmesi gereken yerler ve Türkiye’deki Şelaleler için oluşturduğumuz gezi listelerimize de göz atabilirsiniz.

Manavgat Şelalesi Detaylı Gezi Bilgileri

Manavgat Şelalesi Detaylı Gezi Bilgileri

Ülkemizin en önemli Turizm merkezi olan Antalya’nın ikinci büyük ilçesi Manavgat sınırları içerisinde bulunan ve adını bu ilçeden alan Şelale her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Yaklaşık 4 metre yüksekliğindeki falezlerden yüksek bir hızla dökülen şelalenin en büyük kaynağı karstik bir yapıya sahip olan Dumanlı Kaynağıdır. Bu karstik yapıya sahip kaynak nedeniyle beyaz renkli sarkıtların oluştuğu şelalede hem akıntı çok güçlü hem de su oldukça soğuk.

Manavgat ilçe merkezine 5 kilometre, Antalya merkeze ise yaklaşık 70 kilometre mesafede bulunan Şelale, şehirden uzaklaşıp, doğaya karışmak isteyenler için oldukça güzel bir seçenek. Trekking ve kamp gibi doğa etkinlikleri için de oldukça uygun bir ortama sahip olduğu gibi dilerseniz muhteşem doğa manzaralı çay bahçeleri, balık restoranı ve kafeteryalarında vakit geçirebilir ya da dinlenme yerlerinde piknik yapabilirsiniz.

Buraya kadar gelmişken muhteşem manzara eşliğinde yürüyüş parkurlarında doğa yürüyüşü yapmanızı, sonrasında yine bu mükemmel manzara ve şelaleden akan suların sesi eşliğinde çayınızı yudumlamanızı hatta fırsatınız olursa taze taze balıkların tadına bakmanızı öneririz.

Burada yapabileceğiniz aktiviteler bu kadar ile sınırlı sanıyorsanız yanıldığınızı söylememize izin verin. Şelalenin debisinin yüksek olması su sporları aktiviteleri yapmanıza olanak sağlıyor. Bu sporların başında ise rafting geliyor. O kadar çok bu işi yaptıran firma var ki siz onları değil onlar sizi buluyor zaten. Buz gibi suya düşmeyi göze alabilenlerdenseniz unutulmaz bir deneyim ve adrenalin keyfinin tadını çıkarabilirsiniz. Yapılabilecek aktivitelerden bir diğeri ise jeep ile safari. Bölgeyi safari yaparak keşfetmek farklı bir göz ile bölgeye bakmakta ayrı bir zevk.

Böylesine eşsiz bir doğal güzellik karşısında bol bol fotoğraf çektirmek isteyebilirsiniz. Bunun için de en uygun yerler bölge içerisindeki seyir ve manzara terasları. Bu teraslardan en güzel kareleri yakalayabilirsiniz.

Sevdikleriniz için de hediye olarak alabileceğiniz çok sayıda ürünün satıldığı hediye dükkanlarını da ziyaret etmeyi unutmayın. Çok uygun fiyatlara çok güzel hediyeler alacağınızdan şüpheniz olmasın.

Ziyaret Günleri – Saatleri ve Giriş Ücreti 2023

Manavgat Şelalesi Giriş Ücreti

Yılın her günü ziyaret edebileceğiniz Şelale’nin ziyaret saatleri yaz ve kış mevsimlerine göre farklılık göstermektedir. Yaz aylarında 08:00-19:30 arasında, kış aylarında ise 08:00-18:00 arasında ziyaret edip bu eşsiz doğal güzelliği görebilirsiniz.

Şelaleye giriş ücreti bizleri aslında şaşırtmadı değil. Giriş ücreti olması normal bir şey değil elbette ama buraya gelen çok sayıda ziyaretçinin arkasından bıraktıklarını temizlemek ve başka hizmetler (tuvalet vs.) gibi hizmetler için Giriş ücreti: kişi başı 30 TL. ödemeyi sonradan düşününce mantıklı olarak karşıladık.

Yakın Konaklama Yerleri

Şelale etrafında konaklama yeri bulunmuyor ama Manavgat merkezde kalarak buraya kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Manavgat merkezde konaklayabileceğiniz birkaç otel ve pansiyon bilgilerini ise;

– River Butik Hotel, Manavgat (0242 746 00 34)

– Cats Catty Garden Hotel, Side (0242 753 23 52)

– Hotel Orange Palace, Side (0242 777 07 17)

– Çenger Beach Resort Hotel, Manavgat (0242 766 43 00)

– Linda Resort Hotel, Side (0242 756 91 30)

Şeklinde sıralayabiliriz.

Manavgat Şelalesi Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Manavgat Şelalesi Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Y. Hisar, Çayyazı – Manavgat / ANTALYA

Ulaşım: Manavgat ilçe merkezine 5 kilometre, Antalya merkeze ise yaklaşık 70 kilometre, Alanya merkeze ise 32 kilometre mesafede bulunan Manavgat Şelalesine ulaşım için özel araç kullanacak olanlar Antalya-Manavgat yolunun kullanarak Manavgat’a geldikten sonra buradan tabelaları takip ederek şelaleye ulaşım sağlayabilirler.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler ise; Antalya ya da Alanya merkezden kalkan Manavgat otobüslerini kullanarak Manavgat’a geldikten sonra buradan şelaleye giden minibüs ya da otobüsleri kullanarak ulaşım sağlayabilirler.

Havalimanından nasıl gidilir?: Manavgat, Antalya havalimanına 68, Alanya havalimanına ise 104 kilometre mesafede bulunuyor. Öncelikle buralara geldikten sonra Havalimanlarından kalkan Manavgat minibüslerine binip Manavgat’a geldikten sonra buradan şelaleye giden minibüs ya da otobüsleri kullanarak ulaşım sağlayabilirler. Konum bilgisi için tıklayın.

Antalya’da biraz daha fazla zamanınız varsa; Sizler için Antalya’da gezilecek yerleri tek tek liste haline getirdik. Bu yazımızı okumadan gezi planı yapmayın. :)