Antalya Gezilecek Yerler Listesi | Muhteşem 20 Yer (Detaylı)

Antalya Gezilecek Yerler - Gezilmesi Gereken Yerler
Antalya Gezilecek Yerler - Gezilmesi Gereken Yerler

Antalya gezilecek yerler denilince her ne kadar akla ilk olarak deniz, kum, güneş olsa da muhteşem doğal güzelliklerine de ayrı bir parantez açmak gerektiğini düşündük.

Akdeniz Bölgesinin ve ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Antalya, her yıl (özellikle yaz aylarında) binlerce yerli ve yabancı ziyaretçilerin uğrak noktalarından biri. Bizde durmadık Ege’nin incisi Antalya’nın görülmesi gereken yerlerini sizler için listeledik.

Antalya Gezilecek Yerler Listesi

Antalya’ya yolunuz düşerse mutlaka görmeniz gereken muhteşem yerler var. Bu listemizde Antalya’da bulunan önemli turizm noktaları, tarihi yerler ve plajlar hakkında kısa kısa bilgiler vereceğiz. Hadi sizi daha fazla tutmadan Antalya gezilecek yerler listemize hızlıca bir göz atalım.

1- Antalya Hayvanat Bahçesi

Antalya Hayvanat Bahçesi
Antalya Hayvanat Bahçesi

1989 yılından bugüne kapılarını ziyaretçilerine açan Antalya hayvanat bahçesinde 856 adet hayvan türü bulunmaktadır. Her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği hayvanat bahçesi alanı içinde piknik yapabileceğiniz, mangal yakabileceğiniz alanlar da bulunmaktadır.

Hayvanat bahçesi içinde aslandan kaplana, deveden zebraya, evcil ve yırtıcı hayvan türlerinden pek çok çeşit bulunmaktadır. Eğer yolunuz yazın ya da kışın fark etmez Antalya’ya düşecek olursa Antalya Hayvanat Bahçesini gezmenizi tavsiye ediyoruz.

2- Hıdırlık Kulesi

Hıdırlık Kulesi Antalya Gezilecek Yerler
Hıdırlık Kulesi Antalya Gezilecek Yerler

Antalya’nın Kaleiçi bölgesinde bulunan Hıdırlık Kulesi’nin 2. Yüzyılda inşa edildiği düşünülmektedir. 14 metrelik yüksekliğe sahip olan kulenin üst katında gezinti yapabileceğiniz bir alan, alt katında ise dar bir odası bulunmaktadır.

Kulenin kim için ya da kim tarafından yapıldığı net olarak bilinmese de Latin mimarisinden esintiler sunduğunu söyleyebiliriz.Günümüzde ziyarete kapalı olan Hıdırlık Kulesi’nin muhteşem bir deniz manzarası bulunmaktadır.

Kulenin çevresine kurulmuş olan kafelerde muhteşem deniz manzarası eşliğinde birşeyler içebilir ve güneşin batışını seyredebilirsiniz.

3- Karaalioğlu Parkı

Karaalioğlu Parkı
Karaalioğlu Parkı

Antalya’da falezler üzerine kurulmuş olan Karaalioğlu Parkı, muhteşem deniz manzarasına ve insanları rahatça gezip dolaşabileceği geniş bir alana sahip olup Antalya’daki en önemli parklardan birisidir. Yapımına 1940’lı yıllarda başlanan park, 70.000 metrekarelik alanı kaplamaktadır.

Park içinde dolaşırken hem Antalya’nın muhteşem denizinin hem de Beydağları’nın karlı manzarasını seyredebilme şansına sahip olacaksınız.

Park içinde çay bahçeleri, çocuklar için oyun alanlarının da bulunduğunu belirtelim.  Antalya’ya kadar gelmişken Karaalioğlu Parkı’na uğrayıp bir yorgunluk kahvesi içmenizi tavsiye ediyoruz.

4- Selfie Park Antalya

Selfie Park Antalya
Selfie Park Antalya

Antalya’da gezilecek en taze ve enerjik yenilik. Avrupa’nın en büyük Selfie Müzesidir, tüm dekorlar ile etkileşime girerek fotoğraf çekinebileceğiniz ve zaman geçirebileceğiniz 50’den fazla fotoğraf konsept bulunuyor. Her lokasyonda profesyonel stüdyo ışıklandırma sistemi ile çekilen fotoğraflarda kendinizi yeniden keşfedeceksiniz.

Tesis bünyesinde ayrıca taze içeceklerin ve tatlıların tadını çıkarabileceğiniz bir Dospresso Coffee& Donut kafe bulunmaktadır. Selfıe Parkı ziyaret ettiğinizde zamanı unutacaksınız.

5- Olympos Teleferik

Antalya’nın Çamyuva ve Tekirova arasında bir konumda bulunan Olympos Teleferik, deniz seviyesinden 726 metre yükseklikte olup, Antalya’nın eşsiz manzarasına farklı bir bakış açısı sunuyor. 4350 metrelik uzunluğa ve 80 kişi taşıma kapasiteli 2 adet kabine sahip olan teleferik hattının zirve noktası ise 2350 metre.

Antalya şehir merkezine 55 km uzaklıkta olan Olympos Teleferik Hattı’na ulaşım için Antalya’dan düzenli olarak seferler yapılmaktadır. Zirveye çıkan yolculuk yaklaşık 10 dakika sürmekte olup, ödemeniz gereken ücret

6- Noel Baba Müzesi (Kililesi)

Noel Baba Müzesi (Kililesi)
Noel Baba Müzesi (Kililesi)

Antalya’nın Demre bölgesinde bulunan Noel Baba Müzesi, her yıl yerli yabancı ziyaretçilerini ağırlamaktadır. M.S 3. Yüzyılda Aziz Nikolaos anısına yaptırılan kilise, günümüzde müzeye çevrilmiş olup ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Kilise, yapısıyla Orta Bizans mimarisinden esintiler sunmaktadır. Yaz döneminde (1 Nisan – 31 Ekim) her gün, kış döneminde (1 Kasım – 31 Mart) ise pazartesi günleri hariç ziyaret edebilirsiniz. Müzeye kamerayla ya da fotoğraf makinesiyle girmenin serbest olduğunu belirtelim.

7- Kurşunlu Şelalesi

Kurşunlu Şelalesi Antalya Gezilecek Yerler
Kurşunlu Şelalesi Antalya Gezilecek Yerler

Gerek Antalya’nın gerekse ülkemizin en önemli doğal güzelliklerinden biri olan Kurşunlu Şelalesi şehrin merkezinde bulunmaktadır. 1986 yılından sonra turizme kazandırılan Kurşunlu Şelalesi, sunmuş olduğu doğal güzelliklerin yanı sıra çevresinde bulunan piknik alanları, manzara izleme platformları, yürüyüş parkurları ile her yıl binlerce kişiyi ağırlamaktadır.

18 metre yükseklikten dökülen şelalede 8 adet gölcük bulunmaktadır. Şelalenin bulunduğu alanda çeşitli hayvan türleri de yaşam sürmektedir. Antalya’ya kadar gitmişken Kurşunlu Şelalesi’ni görmeden tatilinizi sonlandırmayı düşünmeyiniz.

8- Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon
Köprülü Kanyon

Isparta’nın Sütçüler ilçesinde başlayıp Antalya’ya kadar uzanan Köprülü Kanyon, 25 kilometrelik dar bir parkura sahiptir. Doğayla iç içe olmak isteyenlerin sıklıkla ziyaret ettiği yerlerden biri olan Köprülü Kanyon’da safari turuna da çıkabilirsiniz. Antalya şehir merkezine 90 km uzaklıkta olan Köprülü Kanyon’da rafting yapma imkanına da sahip olabilirsiniz.

Ayrıca kanyon çevresinde bulunan yaylalara çıkarak muhteşem doğa manzarasının da tadını çıkarabilirsiniz. Her ne kadar şehrin biraz uzağında kalmış olsa da Antalya’ya kadar gitmişken uğramanızı tavsiye edebiliriz.

9- Aspendos

Aspendos
Aspendos

Antalya’nın Serik ilçesine bağlı Belkıs Köyü sınırları içerisinde bulunan Aspendos, özellikle amfi tiyatrosuyla dünya çapında bir üne sahiptir ve her yıl yerli yabancı binlerce kişiyi ağırlamaktadır. M.Ö 10. Yüzyılda Akalar tarafından kurulan şehir, dönemin en zengin ve ünlü şehirlerinden birisi konumundaymış.

15 bin kişi kapasiteli tiyatro, ziyaretçilerini gerçekten büyülemektedir. Amfi tiyatrosu dışında su kemerleri, antik çeşmesiyle de tarihi bir havaya sahiptir. Antalya’ya 50 km uzaklıkta olan Aspendos, Antalya gezisinde görmeniz gereken en önemli yerlerden biri konumunda olduğunu düşünüyoruz.

10- Karain Mağarası

Karain Mağarası
Karain Mağarası

Antalya’nın Yağca Köyü sınırları içinde bulunan ve denizden yüksekliği 450 metre olan Karain Mağarası, ülkemizdeki en önemli mağaralardan birisi konumundadır. Bundan 500 bin yıl öncesinde içinde insanların yaşadığı belirtilen Karain Mağarası, bu konuda ülkemizdeki en büyük mağara olma özelliğini taşımaktadır.

Antalya – Burdur yolunun 13. Kilometresinde bulunan Karain Mağarası’na giriş için cüzi miktarda ücret ödemeniz gerekmektedir. Antalya’nın sahip olduğu bir başka doğal güzellik olan Karain Mağarası, turizme açık olup ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

11- Sarısu Kadınlar Plajı

Sarısu Kadınlar Plajı
Sarısu Kadınlar Plajı

Adından da anlaşılacağı üzere yalnızca kadınların girebileceği sosyal tesis olan Sarısu Kadınlar Plajı, sunmuş olduğu imkanlarla kadınlara en iyi hizmeti vermeye çalışmaktadır. Tesiste şezlong, şemsiye, sehpa, duş kabinleri, soyunma odaları, tuvalet gibi imkanlar bulunmaktadır.

Ayrıca tesis içinde kebap evi, balık evi, büfe, market gibi dükkanlarda hizmet vermektedir. Tesislerde cankurtaranlar da dahil olmak üzere tüm çalışanlar bayanlardan oluşmaktadır.

Konyaaltı bölgesinde bulunan Kadınlar Plajı’na ulaşım son derece kolay olup yaz mevsiminde denize girmek için bayanların tercih edebileceği yerlerden birisi konumundadır.

12- Alanya Kalesi

Alanya Kalesi Antalya Gezilecek Yerler
Alanya Kalesi Antalya Gezilecek Yerler

Antalya’nın Alanya ilçesinde yarımada üzerine kurulmuş olan Alanya kalesi, 6.5 km’lik surlarıyla dikkatlerini üzerine çekiyor. Selçuklular Dönemi’nde son şeklini alan kalenin 83 kulesi ve 140 burcu bulunmaktadır.

Kalenin inşa edildiği dönem ise M.Ö 2. Yüzyıla kadar dayanmaktadır. Dönemin su ihtiyaçlarını karşılamak için surların içine inşa edilmiş olan sarnıçlardan bazıları günümüzde halen kullanılmaktadır.

Antalya şehir merkezine 140 km uzaklıkta bulunan Alanya Kalesi, eşsiz güzellikte gün batımı manzarasına sahip olmakla birlikte ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatıyor.

13- Olimpos

Olimpos
Olimpos

Antalya’nın saklı cennetlerinden biri olan Olimpos, muhteşem denizi ve mükemmel havasıyla ziyaretçilerini adeta büyülüyor. Olimpos’ta yüzyıllardır el değmeden korunan eserleri görebileceğiniz alanda doğal güzelliklerin korunması için gerekli gayretler gösterilmiş.

Bölgede inşa edilen pansiyonlar bile ağaç ev şeklinde inşa edilmiş ve ortaya hoş bir manzara çıkmış. Eğer dağcılık sporuna meraklıysanız Olimpos’ta tırmanmak için gerekli alanlar da bulunmakta. Ayrıca yine Olimpos’ta bulunan Yanarkayalar da oldukça dikkat çekici ve görmeniz gerektiğini söyleyebiliriz.

14- Antalya Aquarium

Antalya Aquarium
Antalya Aquarium

Maldiv Adalar’ndan esinlenerek inşa edilen Antalya Aquarium, 5 milyon litrelik ana tank kapasitesiyle Avrupa’da 2, dünyada ise 5’inci büyük akvaryum olma özelliğine sahiptir. 131 metrelik uzunluğa sahip olan akvaryumda 20 binden fazla balık ve su altı canlıları yaşam sürmektedir.

800 metrekarelik alan üzerine inşa edilen akvaryum içinde kar yağan bölümler de bulunmakta. Dışarıda 40 derecelik havadan bir anda – 5 derecelik havaya geçiş yapma şansına sahip olduğunu akvaryum, aynı zamanda dünyanın en berrak akvaryum suyuna sahip olma özelliğini de taşıyor. Merkezi konumda olmasından dolayı akvaryumu dolaşmanızı tavsiye edebiliriz.

15- Manavgat Şelalesi

Manavgat Şelalesi
Manavgat Şelalesi

Antalya’ya yolunuz düşerse ya da planlı olarak giderseniz görmeniz gereken yerlerden biri de Manavgat Şelalesi’dir. Ülkemizdeki en tanınmış şelalelerden biri olan Manavgat Şelalesi, Antalya’nın Manavgat ilçesinde bulunmaktadır ve 3 – 4 metre yükseklikten dökülmektedir.

Özellikle hafta sonları günü birlik ziyaret edebileceğiniz yerlerden biri olan Manavgat Şelalesi’nde piknik yapabileceğiniz alanlar da bulunmaktadır.

Ulaşımın oldukça kolay olduğu Manavgat Şelalesi, Antalya il merkezine yaklaşık 72 km uzaklıktadır. Şelalenin kenarında bulunan restoranlardan balık yiyebilir, heyecan dolu rafting turlarına katılabilirsiniz. Yine Manavgat Şelalesi’ne yakın noktalarda bulunan otellerde de konaklayabileceğinizi hatırlatmamızda fayda var.

16- Düden Şelalesi

Düden Şelalesi
Düden Şelalesi

Antalya sınırları içindeki bir başka doğal güzellik olan Düden Şelalesi, Kurşunlu Şelalesi gibi her yıl binlerce yerli yabancı ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

50 metrelik yükseklikten büyük bir gürültüyle dökülen Düden Şelalesi, Antalya’nın ve ülkemizin sahip olduğu en güzel şelalelerden birisi konumundadır. Şelalenin bulunduğu alanda hediyelik eşya satan tezgahlardan sevdiklerinize sürpriz yapabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi Antalya’yı sadece deniz için ziyaret etmek diğer güzelliklere saygısızlık olacaktır diye düşünüyoruz.  Bize soracak olursanız; eğer tatil planları yapıyorsanız Antalya alternatiflerinizden değil, önceliklerinizden olmalıdır.

17- Altınbeşik Mağarası Milli Parkı

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı
Altınbeşik Mağarası Milli Parkı

Milli park ilan edilen bölgenin koruma altına alınmasıyla dünyanın en tipik mağara morfolojisine sahip Altınbeşik Mağarası Milli Parkı, Antalya turizmi açısından önemli bir merkez haline gelmiştir.

Antalya gezilecek yerler içerisinde mutlaka yer alması gereken bu gizemli yer, bizce Antalya’nın gizli kalmış cennetlerinden bir tanesi.

18- Yalan Dünya Mağarası

Yalan Dünya Mağarası
Yalan Dünya Mağarası

Mağara turizmi son yıllarda oldukça popüler. Bu popülarite de yetkililerin gözünden kaçmamış olacak ki pek çok mağara bakımı yapılarak turizme kazandırılıyor.

Yalan Dünya Mağarası girişi diğer gördüğümüz mağaralara göre kısmen daha dar. Bu dar girişten girdikten sonra büyük bir koridor bizleri karşılıyor. Mağaranın girişinden itibaren başlayan rengarenk sarkıklar ve dikitler ziyaretçilerini resmen büyülüyor.

Yaklaşık 100 metre süren yürüme platformu boyunca görsel şölen devam ediyor. Yürüme platformu bittikten sonra mağara sağ tarafa doğru kıvrılıyor. Ve oradan çıkışa doğru ilerliyorsunuz. Antalya gezilecek yerler listesinde olmazsa olmaz bir yer.

19- Expo Antalya Sergi Alanı

Expo Antalya Sergi Alanı
Expo Antalya Sergi Alanı

Expo Antalya Sergi Alanı Endemik bitkilerle buluşmaya olanak sağlayan doğa ile iç içe bir alan olmasıyla birlikte sahip olduğu eşsiz ülke bahçeleri, müzeler ve teknoloji alanları ile tüm yaş grubu ziyaretçilerin ilgisini çeken keyifli zaman geçirebildikleri 1121 dekarlık bir alandır.

20- Kaş Plajları ve Koyları

Kaş Plajları ve Koyları - Antalya Gezilecek Yerler
Kaş Plajları ve Koyları – Antalya Gezilecek Yerler

Her yıl pek çok yerli ve yabancı turistin tatil için tercihi olan Antalya’nın en güzel beldelerinden birisi olan Kaş’ın mutlaka görülmesi gereken plajlarını sizler için bu listede bir araya getirdik.

Buraya bir çok plajı tek tek yazıp bu listeyi diğerleri gibi uzatabilirdik ama biz listenin daha derli toplu olmasını istedik.

21- Saklıkent Kayak Merkezi

Saklıkent Kayak Merkezi
Saklıkent Kayak Merkezi

Her ne kadar Antalya denilince akla deniz ve şelaleleri gelse de kış turizmi için de önemli bir yere sahiptir. Antalya’ya 50 km mesafede olan ve Beydağları üzerine kurulan Saklıkent Kayak Merkezi’nde kayak sezonu aralık ayında başlayıp mart ayına kadar devam etmektedir.

Ortalama kar kalınlığı ise 100 – 230 cm arasında değişmektedir. Eğer Antalya bölgesine yolunuz kışın düşecek olursa denize giremeseniz bile en azından kayak yapmanızı tavsiye ediyoruz. Amatör ve profesyonel kayakçıların uğrak noktalarından biri olan Saklıkent Kayak Merkezi kış sporlarını sevenler için bulunmaz bir fırsat diyebiliriz.

Antalya’da Nerede Kalınır?

Deniz, kum, güneş dendiğinde ülkemizde akla gelen ilk yerlerden biri de Antalya. Siz de güneşin keyfini çıkardıktan sonra Akdeniz’in mavi sularına kendinizi bıraktığınız keyifli bir tatil yapmak isterseniz Antalya’ya bir şans vermelisiniz. Peki, yolunuz Antalya’ya düşerse nerede kalmalısınız?

Eğer bol bol yüzmek, sakin bir tatil yapmak ve büyük bir oteldense küçük bir pansiyonda kalmak isterseniz Antalya’da rotanızı çevirebileceğiniz en ideal rota şüphesiz Kaş olacak. Dünyanın en güzel plajlarından Kaputaş’ı da bünyesinde bulunduran ilçede hem bol bol dinlenecek hem de şehir hayatının izlerinden arınacaksınız.

Antalya gezilecek yerlerinin birçoğuna yakın olmak isterseniz şehir merkezinde kalmayı tercih edebilirsiniz. Kaleiçi bölgesindeki Antalya otelleri sizin çoğu yere yakın olmanızı ve şehri derinlemesine keşfetmenizi sağlayacak.

Bildiğiniz üzere Antalya otelleri arasında her detayın düşünüldüğü, hizmette sınır tanımayan, büyük ve her şey dahil konseptiyle hizmet veren konaklama birimleri de var. Siz de bol bol dinleneceğiniz ve eşsiz bir hizmet alabileceğiniz bir otelde konaklamak isterseniz Kemer, Manavgat, Alanya ve Side ilçelerini tercih edebilirsiniz.

Lüks bir tatilden çok doğada vakit geçirmek ilginizi çekiyorsa kampçılık, glamping ya da bungalov evlerde konaklama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Bu trendlere uygun konaklama birimleri Antalya’nın Olimpos, Kaş ve Çıralı ilçelerinde bulunuyor.

Umarım Antalya gezinize faydalı bilgiler sağlaya bilmişizdir. Bir Antalya gezilecek yerler listemizin daha sonuna geldik. Ama bitmedi! Antalya hakkında daha fazla yer için sitemizdeki kategorilere göz atabilirsiniz. Atladığımız bir yer olduysa lütfen bize yorum olarak belirtin. Herkese mutlu gezmeler. :)-