Radyo ve Demokrasi Müzesi İzmir | Ziyaret ve Giriş Ücreti

İzmir’in Konak ilçesinde yer alan Radyo ve Demokrasi Müzesi, Konak Belediyesi tarafından yürütülen butik müzecilik çalışmalarının en önemli meyvelerinden biri. Dünya’da 350 tane radyo müzesinin olduğu söyleniyor. Türkiye’de ise, sadece bir adet var ve 2013’de açıldı. Burada, 100’den fazla radyo modeli ve tasarımı var. En eski radyo modellerinden günümüze denk gelen radyo ürünlerine kadar kronolojik şekilde sıralı halde yer alıyor. Bu müzeyi önemli kılan bir özelik de, Avrupa’nın en iyi 16 müzesinden biri olma unvanını taşıması.

Müzesi Giriş Kapısı
Müzesi Giriş Kapısı

Müze Avrupa’daki muadillerinden farklı. Öncelikle interaktif bir müze. Radyonun ait olduğu döneme dair bilgi sahibi olmanızı sağlıyor. Siyasilerin, o döneme ait şarkı ve bestelerin çalındığı müze, adeta konuşan bir tarih tüneli. Bu bakımdan tüm İzmirlilerin ilgisini çekmeyi başaran ve geçmişten günümüze radyoculuk tarihini en iyi şekilde yansıtan nadide müzeler arasında yerini alıyor. Radyo ve Demokrasi müzesi denmesinin nedeni ise, eski dönemlerde demokrasi mücadelesinin önemli örneklerinin radyo kanalı ile veriliyor olması. Buna yönelik birçok siyasinin konuşmaları, haberler ve radyo tartışmaları var.

Önemli Bilgi: İzmir’in keşfedilmemiş yerlerini keşfetmek, tarihi sokaklarında gezmek ve en güzel koylarında yüzmek istiyorsanız İzmir’de gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize mutlaka bir göz atın, pişman olmayacaksınız. :)

Radyo ve Demokrasi Müzesi Hakkında Bilgiler

2013’de açılışı gerçekleştirilen müze için temin edilmesi gereken radyoların kimlerden toplandığı  merak konusu olabilir. Öncelikle tüm radyoların orijinal olduğunu ve farklı dönemleri yansıtan radyo tasarımlarının günümüz atölyelerinde yapılmadığını not edelim. Hemen hepsi, radyo koleksiyoncularından toplanan, milletten bağış olarak temin edilen gerçek ve orijinal radyo ürünleri. Sadece radyolar değil, sergilendikleri Asmalı Ev de Osmanlı döneminden kalma bir yapı olması, müzenin ayrı bir önem kazanmasını sağlayan etkenlerden biri.

Radyo ve Demokrasi Müzesi Nerede ve Tarihi Bilgiler
Radyo ve Demokrasi Müzesi Nerede ve Tarihi Bilgiler

Müze de sadece radyo bulunmuyor. 150’den fazla radyonun yanı sıra, pikap ve gramofon da yer alıyor. ayrıca eski dönemlere ışık tutan radyo haberleri de müzede sergilenen önemli eserler arasında. Bu haliyle müzenin hem radyo hem de yayıncılık tarihine ışık tutan bir yöne sahip olduğu söylenilebilir. Müzenin altı odası var, bir de kütüphanesi bulunuyor. Bu odaların bazıları önemli etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Ünlü radyocularla gerçekleştirilen söyleşiler, bunların yanı sıra, film gösterimleri ve radyoculuk atölyeleri düzenleniyor.

Asmalı Ev

Klasik müzeleri unutun, Demokrasi müzesi şaşalı plazalar içerisinde değil. Çok daha otantik mimariye sahip bir Osmanlı evinin içerisinde. Öncelikle bir bahçeye giriliyor, daha sonra eve ve kısa bir holden sonra sizi radyolar karşılıyor.  Evin iki katı bulunuyor ve radyoların hemen hepsi ilk katta. Diğer katlarda ise, söyleşiler ve birtakım etkinlikler var. Bazen değişik sergilerin de yapıldığı dönemlere rastlamanız mümkün. Müzeyi önemli kılan diğer bir husus ise, kronolojik sıralama. Böylece, her dönemin siyasi figürlerini tanımak, onların demokrasi konuşmalarını radyodan yeniden dinlemek, ayrı bir zevk veriyor.

Radyo ve Demokrasi Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti
Radyo ve Demokrasi Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Burayı çocuklar için eğlenceli kılan ise, radyolara dokunabilmek. Böylece, dönemin tasarımını, radyo modellerini daha yakından tanıma fırsatı bulunuyor. Radyoların sergilendiği her odanın duvarlarında da o günün manşetlerinin yer aldığı ve dönemin önemli olaylarına yer verilen bilgiler var. Yetişkinlere eskiyi hatırlatan, yeni neslin de eskiyi canlı olarak görmesini ve anlamasına yardımcı olan müzeye okul dönemlerinde sınıfça ziyaretler gerçekleşiyor.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Ziyaret saatleri: Müze, pazar ve pazartesi hariç her gün ziyaret edilebilir. Ziyaret saatleri ise, 9:00 ila akşam 17:00 arası.

Giriş ücreti: Müzeye şuanda ücretsiz olarak giriş yapılabilmekte. Bir ücret alımı olduğunda burada sizlerle paylaşacağız.

Radyo ve Demokrasi Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Altınordu, 967. Sk. No:16, 35240 – Konak / İzmir

Telefon: (0232) 484 53 00

Nasıl gidilir?: Müze, Basmane Konak tarafında yer alıyor. 967.sokaktaki tarihi konağa ulaşmak için en uygun izlenilecek yol şöyle: Metro ile Basmane istasyonuna gelin ve fuar çıkışından meydana inin. Anafartalar Caddesi takip edin ve 10 dakikalık bir yürüyüş ile 967.sokağın girişine ulaşın. Konum bilgisi için tıklayın.