Yıldız Şale Köşkü (Yıldız Sarayı) Nerede ve Tarihi Bilgiler

Yıldız Sarayı - İstanbul
Yıldız Şale Köşkü - İstanbul

Yıldız Sarayı’nın bir parçası olan ve Fransızca ‘chalet’ kelimesinden gelen, ‘dağ evi’ anlamı taşıyan Şale Köşkü, Osmanlı mimarisinin en dikkat çeken eserlerinden birisi konumundadır. Gelin hep beraber bu köşkü yakından inceleyelim.

Yıldız Şale Köşkü Kısaca Tarihçesi

500.000 metrekarelik bir alan üzerinde bulunan Yıldız, Beşiktaş, Ortaköy ve Balmumcu arasında muhteşem boğaz manzarasının olduğu yerde Bizans Dönemi’nden kalma bir koruluk olarak günümüze kadar gelmiştir. İstanbul fethedildikten sonra ‘Kazancıoğlu Bahçesi’ olarak adlandırılmıştır.

Sultan IV. Murad ve III. Selim zamanlarında da ilgi odağı olan bu alana III. Selim tarafından annesi Mihrişah Valide Sultan adına ‘Yıldız’ ismiyle inşa ettirdiği köşkten dolayı bu şekilde anılmaya başlanmıştır.

İlerleyen yıllarda sırasıyla Sultan III. Mahmud, Sultan Abdulmecid ve Sultan Abdulaziz dönemlerinde eklemeler yapılan köşk, son olarak Sultan Abdülhamid zamanında Yıldız Sarayı adını alarak dördüncü yönetim merkezi olarak kullanılmıştır.

Köşkün Bölümleri

Yıldız Şale Köşkü - 03
Yıldız Şale Köşkü

Etrafı yüksek duvarlarla çevrilmiş olan bahçe içinde bulunan köşk, farklı dönemlerde inşa edilen yapılardan oluşmaktadır. Üç ana yapıdan oluşan köşkün birinci bölümü 1880’de, ikinci bölümü 1889’da, üçüncü bölümü ise 1898 yılında yapıldığı belirtilmektedir. Yapılan son iki bölüm dönemin Alman İmparator’u II. Wilhelm’in İstanbul ziyaretlerinde konaklaması için yapılmıştır. Bundan dolayı Şale, Yıldız Sarayı’nın en önemli yapılarından birisidir ve ‘devlet konukevi’ özelliğine sahiptir.

Yıldız Sarayı, bodrum katı dahil üç katlıdır ve ahşap yapıdadır. Osmanlı mimarisini sonuna kadar yansıtan eser, dışarıya yedi kapı ve ahşap pancurlu pencerelerle açılmaktadır. Şale içindeki mermer ve ahşap merdivenlerle üst kata çıkabilirsiniz. Toplamda 60 oda ve 4 salondan oluşan köşkte kaybolmanız çok uzak bir ihtimal olmadığını belirtelim.

Köşkün zemininde 400 metrekareden daha büyük tek parça halinde Hereke halısı kaplamaktadır. Yine tavanı altın süslemelerle kaplı olan köşkün duvarında büyük boy aynalar da dikkat çekmektedir. Sarı Salon’un tavanında bulunan manzara resimleri de ziyaretçilerin ilgisini en çok çeken eserlerden bazılarıdır. Avrupa ülkelerinden getirilen değerli eşyalar, çini sobalar, vazolar köşkün bir bütün olmasında önemli küçük ayrıntılar olduğunu belirtelim.

Günümüzde Şale Köşkü

Cumhuriyet’in ilk yıllarında kısa süreliğine kumarhane olarak işletilen köşk, sonrasında konukevi olarak birçok önemli ismi ağırlamıştır. Günümüzde ise Şale Köşkü, Milli Saraylar’a bağlanmıştır ve müze – saray olarak ziyaretçilerine kapılarını açmaktadır.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti 2023

Ziyaret saatleri: Yıldız Şale Köşkü’ne Pazartesi ve Perşembe günleri hariç diğer günler ziyaret edebilirsiniz.

Kış Dönemi (1 Ekim – 28 Şubat): 09.30 – 16.00

Yaz Dönemi (1 Mart – 30 Eylül): 09.30 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Giriş ücreti:  Yıldız Şale Köşkü’ne giriş için ödemeniz gereken ücret ise; tam 50 TL.

Şuanda geçici olarak kapalı!

Yıldız Şale Köşkü Nerede ve Nasıl gidilir?

Adres: Yıldız Mahallesi, Beşiktaş/ İstanbul

Telefon: 0212 259 89 77

Nasıl gidilir?: Yıldız Parkı’na yakın bir konumda olan Yıldız Köşkü’ne Eminönü – Beşiktaş, Sarıyer – Beşiktaş sahil yolu üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Yine Anadolu tarafından gelecek olanlar Boğaziçi Köprüsü’nü geçtikten sonra Beşiktaş sapağından ilk olarak Yıldız Parkı tabelalarını takip ederek köşkün yanına ulaşabilirsiniz. Yıldız Köşkü ile Yıldız Parkı’nın yan yana olduğunu belirtelim.

Konum Bilgisi