Vizesiz Arjantin – Gezilecek Yerleri – Gezi Rehberi

Arjantin, Güney Amerika’da bulunan bir Latin ülkesidir. Yaklaşık 45 milyon nüfus barındıran bu ülkenin resmi dili İspanyolcadır. İspanyollar bu topraklara, gümüş yani Latince adı Argentum olan madeni bulma umuduyla geldikleri için bu ülkenin adı Argentina olmuştur.

Vizesiz Arjantin – Gezilecek Yerleri – Gezi Rehberi

Başkenti Buenos Aires olan ülkenin toprakları o kadar fazladır ki, dünyadaki en fazla toprağa sahip ülkeler sıralamasında 8. sırada bulunur. Ayrıca para birimlerinin adı da Peso’ dur.

Vizesiz Arjantin / Perito Moreno Buzulu

Bu buzul, Arjantin’deki görülmeyi hak eden yerlerden biri.  Dünya üzerindeki bütün buzullar küçülürken, Perito Moreno buzulu büyümeye hızla devam ediyor. Bu durumun nedeni ise : Büyük Okyanustan gelen bulutların And dağları üzerine çok kuvvetli yağışlar bırakıyor olmasıdır.

Vizesiz Arjantin / La Boca

La Boca, Arjantin’in başkenti olan Buenos Aires’teki 47 şehir semtinin en ünlüsüdür. Bu semt kendine özgü evleri ile ünlenmiştir. Batık ve eski gemilerin saçları kullanılarak yapılan bu evler tekne boyası ile boyanmıştır. Ayrıca “ağız” anlamına gelen Boca, nehrin ağzında bulunduğu için bu adı almıştır. Futbol izleyenler belki bilebilir, La Boca’ ya ün katan etkenlerden biri de futbol kulübü Boca Juniors’un futbol stadı La Bombonera’ dir.

Vizesiz Arjantin / Cueva de las Manos

Cueva de las Manos, yani Türkçe anlamıyla Eller Mağarası… Santa Cruz eyaletinde bulunan bu mağarada bir takım resimler ve el izleri bulunuyor. M.Ö 11 bin ile M.Ö. 7 bin yılları arasında yapıldığı tahmin edilen birçok eseri bünyesinde barındırmaktadır. El izlerini yaparken kırmızı, sarı ve siyah olmak üzere üç renk boya kullanan insanların, neden bu 3 farklı rengi kullandığı ve bu renklerle neyi ifade etmek istedikleri halen gizemini korumakta.

Vizesiz Arjantin / Obelisco de Buenos Aires (Buenos Aires Dikilitaş)

Buenos Aires’in kuruluşunun 400. yıl dönümünde, yani 1936 yılının Mayıs ayında inşa edilen anıtın toplam yüksekliği 67 metredir. 49 metrekarelik bir alan kaplayan anıtın inşaatı 4 hafta kadar kısa bir sürede tamamlanmıştır.

Arjantin’de gezilmesi gereken diğer yerler: MALBA, Plaza de Mayo, Fortabat Art Collection, Palacio Barolo