80 Binde Devri Alem Parkı
80 Binde Devri Alem Parkı

Konya’nın en büyüğü 80 Binde Devri Alem Parkı ziyaretçi akınına uğruyor. Bu gezimizde parkın nerede olduğu, en güzel yerleri ve giriş ücreti gibi bir çok bilgiye yer vereceğiz.

Konya sınırları içerisinde bulunan ve her yaştan insanın keyifle gezip görebileceği adreslerden bir tanesi olan 80 Binde Devri Alem Parkı; 2014 yılının 23 Nisan’ında açılmış ve o tarihten bu yana milyonlara ulaşan ziyaretçi sayısı ile Konya’nın en çok tercih edilen bölgelerinden bir tanesi olmayı başarmıştır. Konya’ya gelen hemen her seyahat severin mutlaka görmek istediği bu konsept park, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin özel çabaları ile faaliyete girmiştir.

3 farklı park konseptinin bir arada yer alması özelliği ile Türkiye’de kendi alanında ilk olma unvanını taşıyan 80 Binde Devri Alem Parkı; Konya’nın İç Anadolu’da parlayan bir yıldız olmasında ciddi manada önemlidir. Siz de Konya seyahatiniz esnasında kesinlikle bu parkı listenize eklemelisiniz.

Kısa bilgi: Bu şehre gelmişken en güzel yerlerini keşfetmek istiyorsanız. Konya’da gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize mutlaka bir göz atın.

80 Binde Devri Alem Parkı Hakkında Bilgiler

80 Binde Devri Alem Parkı Nerede
80 Binde Devri Alem Parkı Nerede

Konya’nın merkez ilçelerinden bir tanesi olan Meram Belediyesi sınırları içerisindeki bu park yıl içinde binlerce ziyaretçiyi ağırlaması ile biliniyor. Toplamda 3 farklı konseptin bir arada olması ile farklı ilgi alanlarına sahip olan bireylerin parkı ziyaret etmesine neden olur. Tarih Öncesi Dönem, Cihan-ı Türk Bölümü ve Masallar Diyarı Bölümü kısımları bulunan parkta birbirinden özel yapı ve heykeller bulunuyor. Parkın kısımlarını incelemek gerekirse aşağıdaki durumları ifade etmek gerekir;

T-Rex Parkı

T-Rex Parkı
T-Rex Parkı

Adından da anlaşılabileceği üzere T-Rex Parkı; tarih öncesi dönemlerde yaşayan varlıkların sergilendiği dinozorların bulunduğu alandır. 50 adet sesli ve hareketli dinozorun bulunduğu bu alanda çocukların ve gençlerin ilgisini çekecek pek çok eser vardır. Tarih öncesinde yaşayan canlıların asıllarına uygun bir şekilde şekillendirildiği bu alanda bilime ve dinozorlara ilgisi olan kimselerin ilgisi çekilir.

Pamuk Şekeri Parkı

Pamuk Şekeri Parkı
Pamuk Şekeri Parkı

Çocukların hayal dünyasını şekillendirmeye yardımcı olacak bir park alanı oluşturmak adına ortaya konan Pamuk Şekeri Parkı; sadece Pamuk Prenses değil masal dünyasında bulunan hemen her kahramanı keşfetmek mümkün. Pek çok masal kahramanı ile birlikte fotoğraf çekinme şansına sahip olabileceğiniz bu alanda çocuklarınızı mutlu edebilmek gerçekten çok daha kolay olacak!

Cihan-ı Türk Parkı

Cihan-ı Türk Parkı
Cihan-ı Türk Parkı

Türk dünyasının en önemli mimari eserlerinin minyatür şeklinde sergilendiği bu kısımda 120 farklı minyatür bulunduğunu ifade edebiliriz. Tac Mahal’den Sırçalı Medrese’ye kadar hem yurtiçindeki hem de yurtdışındaki eserleri bulabileceğiniz bu alanda 6 farklı dilde size park ile ilgili bilgi veren makinelerden de yararlanabilirsiniz.

Alan olarak oldukça büyük olan 80 Binde Devri Alem parkında gezerken yorulmamanız adına sizler için oluşturulmuş kısımlarda dinlenebileceğinizi de unutmamalısınız.

Gezi Bilgileri

Konya’nın oldukça merkezi bir noktasında bulunan ve bu yönü ile oldukça dikkat çekici özelliklere sahip olan bu parka ulaşım ve gezi konusunda sorun yaşamadan ulaşabilirsiniz. Park içerisinde yürüyerek kat edeceğiniz mesafe oldukça fazla olsa da hem yapay su alanları hem de dikkat çekici mimariler sizi oldukça memnun edecektir. Bu anlamda son yıllarda ilgi çekici olan 80 Binde Devri Alem Parkı; yılda binlerce turistin akınına uğrar. Özellikle girişlerin ücretli olması belediye açısından ciddi bir gelir kaynağı olarak görülür.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti 2022

Giriş ücreti: Şehit yakınları, gazi yakınları ve 65 yaş üzeri bireylerin girişi ücretsizken diğer bireyler için girişler ücretlidir.

Kişi Başı : 10 TL

Öğrenci Bileti : 3 TL

65 Yaş Üstü : Ücetsizdir

Ziyaret saatleri: 80 Binde Devri Alem parkının girişleri ücretli olduğu gibi giriş saatlerinin de belediye tarafından belirlenmiş saatlerde gerçekleştiği vurgulanmalıdır. Bu anlamda 09.00 ile 17.30 arasında parkı ziyaret etmeniz mümkündür.

80 Binde Devri Alem Parkı Ulaşım Bilgileri

Adres: Durunday, Dutlu Cd. No: 139, Pk: 42140 – Meram / Konya

Telefon: (0332) 327 00 61

Nerede?: Konya’nın Meram ilçesinde bulunan ve merkezi bir konumda bulunması nedeni ile insanların akınına uğrayan bu parka siz de çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Özel aracınızla parkı ziyaret etmek istediğinizde Konya – Antalya çevre yolunu takip ederek ilerlemelisiniz. Daha sonra Dutlu Caddesi yönünde sağa dönerek devam etmelisiniz. Yaklaşık 3 km ilerledikten sonra park sağ tarafınızda kalacaktır.

Nasıl gidilir?: 80 Binde Devri Alem parkına ulaşabilmek için toplu ulaşım araçlarını da kullanabileceğinizi unutmamalısınız. Konya’da toplu ulaşımın oldukça gelişmiş olduğu düşünüldüğünde burada toplu ulaşım sayesinde hemen her yere ulaşmak mümkündür. Alaaddin Tepesi’nde bulunan duraklardan 74 numaralı otobüse bindiğinizde sizi 80 Binde Devri Alem Parkı’na götürecektir.

Konum Bilgileri