Ağlayan Kaya Yeşildere Şelalesi Hocanın Yeri

Ağlayan Kaya Hocanın Yeri | Yeşildere Şelalesi Nasıl Gidilir?

Ağlayan kaya şelalesi diğer adıyla yeşildere şelalesi, denizli ilinin en eski ve en çok ziyaret edilen yerlerinden birisidir. Alabalıkların ve kümes hayvanlarını yetiştirildiği, yeşilin ve şelalenin bol olduğu bir yer. Doğal güzellikleri nedeniyle görülmeye değer.

Ağlayan kaya denmesinin sebebi ise, bölgede bulunan Yeşildere Şelalesinin ağlayan bir kayayı andıran doğa harikasını meydana getirmiş olması. Sırf bunu görmek ve nasıl bir espri olduğunu anlamak içinde buraya gelenler var.

Gelmeden önce biraz kaygı yaşayabilirsiniz acaba ne göreceğim veya memnun kalacak mıyım diye, ancak geldiğinizde mükemmel bir tesis ve doğa manzarasıyla karşılaşınca, mutlu oluyorsunuz.

Tesis buraya 40 yıl önce kurulmuş. Doğal bir mimari tasarım sayesinde yeşille dost, doğayla eş bir mekan haline gelmiş. Birçokları buraya tur düzenleyerek geliyor ve tesis içerisinde üretilen alabalıklardan tadıyorlar. Sadece alabalık değil, özenle yetiştirilen kümes hayvanlarından da tadıyorlar.

Kısa Bilgi: Ayrıca Türkiye’de görülmesi gereken yerler ve Türkiye’deki Şelaleler için oluşturduğumuz gezi listelerimize de göz atabilirsiniz.

Ağlayan Kaya Yeşildere Şelalesi Özellikleri

Ağlayan kaya bölgenin ismi. Yazın sıcağında bu bölgeye geldiğiniz bir serinleme hissediyorsunuz. Bölgedeki şelalelerin soğukluğu sizi titretiyor adete. Elinizi yüzünüzü bu soğuk suyla yıkadığınızda kendinize geliyorsunuz. Yol boyunca yaşadığınız stresi ve yorgunluğu biranda atlatıyorsunuz. Alabalıkların bulunduğu havuzları gezmeni gerekir. Daha sonra da kümes hayvanlarının yetiştirildiği yerleri.. Buradaki tesislerde çok özel hazırlanmış konaklama ve dinlenme yerleri var. Doğayı ve sadeliği sevenler için mükemmel bir yer. İnsan fıtratıyla tamı tamamına uyumlu bir yer.

Buradaki insanlar da gayet güler yüzlü ve bölge hakkında sorduğunuz her şeye cevap verip anlatıyorlar. Bir yorgunluk kahvesi içerek dinlenebilirsiniz. Doğayı biraz izleyerek, güzelliklerin içerisinde hayallere dalabilirsiniz. Sonra ise mükemmel bir alabalık keyfi!

Ağlayan Kaya Hocanın Yerinde Ne Yenir?

Ağlayan Kaya Yeşildere Şelalesi Hocanın Yeri

Buraya geldiğinizde sizi tek bir işletme karşılıyor. adı Hocanın Yeri. Etrafta başka tesis yok. Varsa da biz göremedik. Ancak ağlayan kaya ile özdeşleşen tesis hocanın yeri denilen ve alabalık üretimi yapılan yer. Tesiste dikkatimizi birde fiyatlar çekiyor.Oldukça ucuza alabalık yemek isteyenler mutlaka buraya gelsinler diyebiliriz.

Burada en taze balıklar ve mezeler sizleri bekliyor olacak. Menüde sadece alabalık yok. Balık yemeyenler içinde kiremitte köfte ve tavuk var.  Alabalık iki şekilde servis ediliyor. Izgara da ve kiremitte. Kiremitte almanızı tavsiye edebiliriz. Bol tereyağlı olarak servis ediliyor. Birde ustalar maharetli olunca, tadı damağınızda kalıyor.

Genel olarak buradan bahsetmek gerekirse alabalıklar tarafından doğal yaşam olarak kabul edilen soğuk sular, bu balıkların etlerini çok lezzetli yapıyor. Bu nedenle ülkenin birçok yerindeki restorana buradan alabalık gönderiliyor. İşin merkezinde alabalık yemenin ise tadı daha başka oluyor.

Denizli’den ve çevre illerden çok kez buraya alabalık yemeye gelenler oluyormuş. Aynı zamanda ülkenin çeşitli yerlerinde denizli iline ziyaret eden kişiler, buraya mutlaka uğrarmış. Bilindik ve duyulduk bir yer.

Ağlayan Kaya Yeşildere Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Adres: Sakızcılar Köyü,  Çal / Denizli

Telefon: 0258 765 1120 — Gsm: 536 522 4601

Nasıl gidilir?: Denizli merkeze yaklaşık olarak 35 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Ağlayan Kaya‘ya Pamukkale yolundan yada Çal ilçesi üzerinden gitmek mümkün. Minibüsler ağlayan kaya yolu üzerinden geçiyorlar.

Kendi arabanızla da gidebilirsiniz; Yol boyunca “Ağlayan Kaya – Yeşildere Şelalesi Hocanın Yeri” tabelaları bizi yönlendirdi. Denizli Merkezden ortalama yolculuk 37-40 km – 1 saat kadar sürüyor.

1.Güzergah: Korucuk –> Irlıganlı –> Güzelpınar  –> SAKIZCILAR (Bizim tercihimiz)

2.Güzergah: Korucuk –> Pamukkale –> Karahayıt –> Haytabey –>Uzunpınar –> SAKIZCILAR

İlginizi çekebilecek benzer makaleler