Akdağ Tabiat Parkı ve Akdağ Göleti
Akdağ Tabiat Parkı ve Akdağ Göleti

Afyonkarahisar’daki Sandıklı Akdağ Tabiat Parkı içerisinde bulunan Akdağ Göleti, Tokalı Kanyonu, Kurtini Mağarası gibi doğal güzellikleri yanı sıra ev sahipliği yaptığı yırtıcı kuşlar ve parkın sembolü haline gelmiş Kızıl Geyik ve Yılkı Atları ile tam bir cennet. Akdağ Tabiat Parkı nerede? nasıl gidilir? bilgileri yanı sıra çalışma saatleri, giriş ücreti gibi ihtiyaç duyacağınız bilgileri bu yazımızda sizlerle.

Akdağ Tabiat Parkı Genel Bilgiler

Akdağ Tabiat Parkı Genel Bilgiler
Akdağ Tabiat Parkı Genel Bilgiler

Orman ve Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 2000 yılında Tabiat Parkı ilan edilen alan içerisinde pek çok jeolojik yapıyı barındırıyor. Tokalı Kanyonu, Kurtini Mağarası gibi doğal olan yapıların yanı sıra 90 gün gibi kısa bir sürede tamamlanan Akdağ Göleti de tabiat parkı sınırları içerisinde bulunmakta.

Oldukça zengin bir bitki örtüsüne sahip tabiat parkında kızılçam, karaçam, meşe ve ardıç çeşitleri hâkim türlerdir. Yeşilin her tonunu bizlere sunan bu ağaçlar pek çok kuş türüne de ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle koruma altındaki kuş türlerinden kara akbaba, kızıl akbaba, sakallı akbaba ve küçük kartal gibi yırtıcı kuşlarla yuva olmaktadırlar.

Tabiat parkının en dikkat canlıları ise Kızıl geyik ve yılkı atları. Bu canlıları doğal ortamlarında gözlemlemek ve fotoğraflamak oldukça keyifli.

Doğa severlere oldukça cömert davranan park alternatif turizm açısından önemli bir potansiyele sahip.

Bu yılın sonunda 45 yatak kapasiteli “Av Köşkü”nün yapılacağı parkın, yeni bungalov evler, kır lokantası, kır kahvesi ve sosyal alanların ilave edilmesiyle doğa turizmi açısından önemli bir cazibe merkezi haline gelmesi planlanıyor.

Akdağ Göleti: Afyonkarahisar’daki Sandıklı Akdağ Tabiat Parkına Orman ve Su İşleri Bakanlığınca 90 günde kazandırılan Akdağ Göleti, yeşil ve mavinin buluştuğu doğal güzelliği ile doğaseverlerin ilgisini çekiyor.

Akdağ Göleti
Akdağ Göleti

Tokalı Kanyonu: Kanyon, 12-13 km uzunluğunda, genişliği 10-15 metre (yer yer 1-1,5 metreye kadar daralan) Tokalı Kanyonu’nda; zaman zaman yüzmek, kayadan kayaya atlamak zorunda kalabilirsiniz. Ortalanma 7-8 saat yürüyüş sonunda geçilebilen kanyon, geniş bir vadiyle son bulmaktadır.

Tokalı Kanyonu
Tokalı Kanyonu

Kurtini Mağarası: Karstik bir fosil mağara olan Mağara Kocayayla’nın 6 km güneyinde bulunur. Mağara sarkıt ve dikitleriyle büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Akçay Deresini takip ederek üçüncü küçük köprüden sola doğru 10-15 dakikalık tırmanıştan sonra mağaraya ulaşabilirsiniz.

Kurtini Mağarası
Kurtini Mağarası

Hangi Aktiviteler Yapılabilir?

Akdağ Tabiat Parkı Konaklama
Akdağ Tabiat Parkı Konaklama

Fotoğrafçılık: Dağ, kanyon, vadi, mağara gibi jeolojik oluşumlar ile zengin bitki örtüsü fotoğraf tutkunları için bulunmaz bir peyzaj sunmakta.

Kamp: Doğal hayatı gözlemleyebileceğiniz doğa ile iç içe unutulmaz bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz.

Doğa Yürüyüşü: Akdağ Tabiat Parkında “Zorluk Derecesi Yüksek Yürüyüş Güzergâhları” bulunmakta ve “Karanlık Dere-Tokalı Kanyonu Yürüyüş Güzergâhı ile Sığır Kuyruğu-Akkale Tepe Zirve Yürüyüş Güzergâhı” mevcuttur.

Piknik: Sığırkuyruğu Yaylası ve Kocayaylalarının kullanım alanlarında günübirlik piknik yapılabilir.

Yaban Hayatı Gözlemleme: Tabiat parkı içerisinde yaşayan Kızıl Geyik, Kurt, Yılkı Atları, Kızıl Akbaba, Kara Akbaba, Sakallı Akbaba, Akkuyruk Kartal, Kaya Kartalı ve Küçük Kartal Gibi Yırtıcı Kuşlar ile diğer yaban hayvanlarının gözlemi yapılabilir.

Akdağ Tabiat Parkı Giriş Ücreti 2022 

Kişi Başı : 3,5 TL

İndirimli : 1,5 TL

Araç ile Giriş : 10 TL

Çadır Kampı : 20 TL

Karavan Kampı : 30 TL

Akdağ Tabiat Parkı Çalışma Saatleri

08:00 – 22:00 arası hizmet vermektedir. Kamp yapmak isteyenler ya da Kır evlerinden bir tanesini kiralayanlar geceyi burada geçirebilirler.

Akdağ Tabiat Parkı Konaklama

Tabiat Parkı içerisinde Kır Evleri bulunmaktadır. Bu evleri günlük 250 TL kiralayıp doğa ile içi içe unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz. Evler 2 kişilik. İçerisinde elektrik ve su mevcut. Şu an için sayıları az olsa da bu konuda çalışmaların devam ettiğini söylemekte fayda var.

Akdağ Tabiat Parkı Nerede? ve Nasıl Gidilir?
Akdağ Tabiat Parkı Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Akdağ Tabiat Parkı Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Adres: Çamoğlu Köyü – Sandıklı / Afyonkarahisar

Telefon: 0272 512 00 70

Ulaşım: Sandıklı – Akdag arası mesafe yaklaşık olarak 35 Kilometredir. Bu yolculuk arabayla tahminen 1,5 saat sürmektedir. Konum bilgisi için tıklayın.