Alaçatı Plajları ve Koyları
Alaçatı Plajları ve Koyları

Türkiye’nin tatil beldesi Çeşme‘nin doğa harikası Alaçatı plajları, nerede olduğu merak konusu olan koyları ve giriş ücretlerini bir liste haline getirdik. Yaz sezonu açılırken tatil severlerin aklına gelen ilk mekanlardan bir tanesi olan Çeşme’de; güneş, deniz ve kumun tadını çıkarmanın, sakin ama bir o kadar da eşsiz plaj ve koyların masmavi sularında keyifli dakikalar yaşamanın tam zamanı!

Alaçatı Plajları ve Koyları

Ege’nin en çok rağbet gören mekanlarından bir tanesi olan Alaçatı’da keyifli bir tatil planlaması yaparken hangi koy ve plajda zaman geçireceğinize karar veremiyorsanız size yardımcı olacak bir liste hazırladık. Alaçatı plajları ve koyları listemizde hem bu yörenin en dikkat çekici lokasyonlarını keşfedebilecek hem de buralarda ne tür olanakların bulunduğunu yakından görebileceksiniz.

Önemli Bilgi: İzmir’i yeni baştan keşfetmek istiyorsanız İzmir’de gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize yada Sadece Çeşme bölgesinde olacaksanız Çeşme plajları listemize bir göz atabilirsiniz.

1- Alaçatı Çark Plajı

Alaçatı Çark Plajı
Alaçatı Çark Plajı

Çeşme bölgesi dendiğinde akla gelen ilk plajlardan bir tanesi olan Alaçatı Çark Plajı, bölgeye tatile gelen çoğu tatil severin öncelikli tercihi oluyor. Çeşme’nin güney kısmında yer alan ve Ege’nin berrak suları ile altın sarısı kumlarını bütünleştiren bu plajda sevdikleriniz ile keyifli saatler yaşamanızı öneriyoruz. Koy manzarası ile büyülenirken plajın çok geniş alanında dilediğiniz etkinliği gerçekleştirebilmenin ayrıcalığını hissedeceksiniz. Üstelik mavi suların berraklığı karşısında büyüleneceğinizi şimdiden söylemek gerekiyor.

Olanaklar

Alaçatı gibi yaz turizminin çok ciddi seviyelere ulaştığı bir bölgede bir plajdan beklentileriniz neyse size onları sunana Alaçatı Çark Plajı; sosyal imkanların yanı sıra çeşitli aktivitelerin de gerçekleştirilebileceği bir yer. Plaj içerisinde duş alanları, giyinme kabinleri, tuvalet ve ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz küçük de bir market var. Üstelik rüzgarların hakim olduğu plajda sörf yapmak için de çeşitli imkanlar olduğunu vurgulamaka gerekir.

Giriş Ücreti – 2023

Plaj Giriş Ücreti: 250 TL

Şemsiye Kiralama: 80 TL

Şezlong Kiralama: 100 TL

Ulaşım Bilgileri

Çalışma saatleri: 08:00 – 18:00

Adres: Alaçatı, Uğur Mumcu Cd. 16/a, 35930 – Alaçatı, Çeşme / İzmir

Yol haritası: Konum bilgisi için Tıklayın!

2- Kleopatra Koyu Plajı

Kleopatra Koyu - Alaçatı Plajları
Kleopatra Koyu

Adı nedeniyle Akdeniz’de bulunan Kleopatra Adası ile sık sık karıştırılan ve bu nedenle tatil severler tarafından Güvercinlik Koyu olarak da anılan bölgede plaj konusunda harika bir seçenek ile buluşabileceğinizi vurgulamak gerekiyor. Özellikle temiz olması ve burada geçireceğiniz dakikaların doğallık kokması nedeni ile burada plajın tadını çıkarmanızı şiddetle öneriyoruz. Pek çok tatil sever tarafından sosyal imkânlar bakımından zayıf kabul edilen plajın temiz ve sakinliği nedeniyle görülmeye değer olduğu bir gerçektir. Üstelik plajın çok bilinmemesi kalabalıktan uzak olmanızı da sağlıyor.

Olanaklar

Alaçatı plajları ve koyları konusunda olanak anlamında en zayıf seçeneklerden bir tanesi olsa da plajın ve deniz suyunun temizliği bu plajın tercih edilmesindeki temel faktör oluyor. Bu anlamda olanakları zayıf diye bu plajı tercih etmemezlik yapmamalısınız. Plaja yakın olan Özpınar Sitesi’ne ait şezlong ve şemsiyelerin bulunduğu plajda işletme konusunda eksiklikler oldukça fazladır. Burada karnınızı doyurmak ve atıştırmalıklar konusunda mutlu olmak için plaja doğru yola çıkmadan hazırlık yapmanızı öneriyoruz. Ayrıca burada kamp yapmak istediğinizde enfes bir manzaraya karşı kamp olanaklarının da sizi beklediğini vurgulamak gerekir.

Giriş Ücreti – 2023

Plajın bir işletmeye ait olmaması nedeniyle girişler ücretsizdir.

Ulaşım Bilgileri

Çalışma saatleri: 08:00 – 18:00

Adres: Ovacık, 35930 – Çeşme / İzmir

Yol haritası: Konum bilgisi için Tıklayın!

3- Ilıca Halk Plajı

Ilıca Halk Plajı
Ilıca Halk Plajı

Çeşme ve Alaçatı yöresinin en ünlü plajları arasında kabul edebileceğimiz Ilıca Plajı; adını plaj sınırları içerisinde bulunan sıcak su kaynaklarından almıştır. Deniz keyfini fazlası ile yaşayabileceğiniz üstelik sığ olması ile yüzme deneyiminizi oldukça iyileştirecek olan bu plajda sıcak su kaynaklarının varlığı deniz suyu sıcaklığının ılık denebilecek düzeyde olmasına neden olur. Genellikle yüzme konusunda çok deneyimli olmayanlar ve çocuklu aileler için öncelikli seçeneklerden bir tanesi olan bu plajda sevdikleriniz ile eğlenceli dakikalar yaşamak hiç de zor değil. Özellikle İzmir ve çevresinde yaşayanların daha çok tercih ettiği bu plajda sizler enfes anlar bekliyor.

Olanaklar

Ilıca Plajı; bir halk plajı olması yönüyle olanaklar bakımından ziyaretçilerini memnun etmeyi başarıyor. Giyinme kabinleri, duş alanları ve tuvalet ihtiyacının karşılanması için oluşturulmuş alanların bulunması tatil severlerin yaşadığı deneyimi farklı noktalara taşıyor. Plaj içerisinde kendi sandalye ve eşyalarınızı getirmenize imkan verilirken bu tarz ihtiyaçlarınızı ücretli şezlong ve şemsiye imkanlarından yararlanarak da giderebilirsiniz.

Giriş Ücreti – 2023

Ilıca Halk plajı olduğundan girişler ücretsiz

Şezlong ve Şemsiye Kiralama: 180 TL

Ulaşım Bilgileri

Çalışma saatleri: 08:00 – 18:00

Adres: Ilıca, Pk: 35930 – Çeşme / İzmir

Yol haritası: Konum bilgisi için Tıklayın!

4- Delikli Koy

Delikli Koy
Delikli Koy

Delikli Koy; Alaçatı’da tatil severlerin farklı bir deneyim yaşamak adına tercih ettiği en bilindik koylardan bir tanesidir. Adını sahilinde bulunan delikli kayalardan alan ve bu yönü ile görsel bir şölen sunan koyun farklı arayışlarda olan tatilseverler için çeşitli imkanlar sunduğu bir gerçek. İster günübirlik bir tur yaparak bu koyun enfes sularında yaz sıcaklıklarının boğucu etkisini üzerinizden atabilir ister burada kamp yapmak adına hazırlıklara girişebilirsiniz. Sahil kısmında çakıl taşları bulunsa da soğuk suları ile tatil severleri memnun eden koyun ulaşım konusunda sadece özel araçla seyahatae imkan tanıması bir nebze zorlayıcı olabilir.

Olanaklar

Delikli Koy’a giderken burada bir işletme bulunmamasından dolayı çeşitli ihtiyaçlarınızı karşılayamayacağınızı bu nedenle tedarikli gitmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Bir nebze saklı bir koy olması ve plajının herkesçe bilinmemesi nedeniyle kalabalıktan uzak olan bu bölgede geçireceğiniz dakikaların oldukça keyifli olacağını ifade etmek gerekir. Yiyecek, içecek ve sandalye gibi olanakları kendiniz sağladığınız sürece bu bölge vazgeçilmez bir tatil alanı oluyor. Üstelik burada kamp yapmanız için de eşsiz alanlar olduğunu söylemek gerekiyor.

Giriş Ücreti – 2023

Her hangi bir ücret alınmamaktadır.

Ulaşım Bilgileri

Çalışma saatleri: 08:00 – 18:00

Adres: Ovacık, 35930 Çeşme/İzmir

Yol haritası: Konum bilgisi için Tıklayın!

5- Alaçatı Halk Plajı

Alaçatı Halk Plajı
Alaçatı Halk Plajı

Alaçatı dendiğinde tatil severler için akla gelen öncelikli tercihlerden bir tanesi hiç şüphesiz Alaçatı Halk Plajı olur. Hem yerli hem de yapancı tatilciler tarafından tercih edilen bu mekânın ön plana çıkmasında rol oynayan en önemli unsur deniz suyunun oldukça temiz ve berrak olmasıdır. Sahil kısmında kumların bir nebze taşlı olması sevdikleriniz ile vakit geçirirken dikkatli olmanızı gerektirse de kaliteli bir tatil için burayı tercih etmenizi öneriyoruz. Bölgede gölge konusunda çok geniş imkânlar bulunmaz. Zira ağaç olmaması plajı açık bir güneşlenme alanı kılar. Ancak yanınızda getireceğiniz gölgeliklerin kaliteli tatil deneyiminizi iyileştirebileceğini söyleyebiliriz.

Olanaklar

Alaçatı Halk Plajı; adından da anlaşılacağı üzere bir halk plajı olması nedeniyle imkânların kısıtlı olduğu plajlardan bir tanesidir. Burayı işleten bir firmanın olmaması plaja gelen tatil severler için hazırlıklı olmayı gerektiriyor. Çevrede seyyar olarak çeşitli ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz yerler olsa da işinizi şansa bırakmayıp plaja gelirken tedarikli olmanızda yarar var.

Giriş Ücreti – 2023

Halk plajı olduğundan giriş için ücret alınmamaktadır.

Ulaşım Bilgileri

Çalışma saatleri: 08:00 – 18:00

Adres: Alaçatı, Uğur Mumcu Cd. 16/a, 35930 Alaçatı / Çeşme İzmir

Yol haritası: Konum bilgisi için Tıklayın!

6- Piyade Koyu

Piyade Koyu - Alaçatı Plajları
Piyade Koyu – Alaçatı Plajları

Alaçatı ruhunu fazlası ile yansıtan ve Alaçatı gezilecek yerler dendiğinde listelerin başında yer alması ile bilinen alanlardan bir tanesi de hiç şüphesiz Piyade Koyu’dur. Alaçatı’da bulunan belki de en gösterişli alanlardan olan bu koyda mavi ve sarının en özel tonlarını bir arada keşfetme imkânına sahip olabileceksiniz. Üstelik plaj boyunca pek çok işletmenin kendilerine özel konseptlerle hazırladıkları gölgelik alanlar size sanki Karayipler’de tatil yapıyormuşsunuz hissi verecek. Sıcak yaz günlerinde serinlemek adına tercih edebileceğiniz bu koyda sizi bekleyen fırsatlar oldukça fazla!

Olanaklar

Piyade Koyu’nun çine kadar arabanızla gelebilir ve aracınızı park ettikten hemen sonra deniz keyfini sürmeye başlayabilirsiniz. Oldukça iyi bir konumda olmasının yanı sıra plaj çevresinde bulunan işletmelerden yiyecek, içecek ve temizlik ürünleri satın alabilirsiniz. Üstelik tuvalet, giyinme alanları ve duş kabinleri gibi sosyal ihtiyaçlarınızı da burada karşılayabilirsiniz.

Giriş Ücreti – 2023

İşletmelerin çeşitliliği giriş ücretlerinde farklılık ortaya koysa da Piyade Koyu’nda uygulanan ücretler genellikle şu şekildedir.

Giriş: 250 TL

Şemsiye: 60 TL

Şezlong: 80 TL

Ulaşım Bilgileri

Çalışma saatleri: 08:00 – 18:00

Adres: Alaçatı, Pk: 35930 – Çeşme / İzmir

Yol haritası: Konum bilgisi için Tıklayın!

7- Boyalık Plajı

Boyalık Plajı
Boyalık Plajı – Alaçatı Koyları

Ilıca Plajı’na oldukça yakın bir mesafede bulunan Boyalık Plajı; Ilıca Plajı’ndaki yoğunluktan kaçıp kurtulmak isteyen kimselerin öncelikli tercihi oluyor. Çevresindeki eşsiz plajların varlığı bu plaja ilgiyi biraz azaltsa da bu durum sevdikleri ile sakin bir ortamda keyifli dakikalar yaşamak isteyen kimseler adına vazgeçilmez oluyor. 2 km uzunluğundaki sahil şeridi sayesinde insanların doyasıya eğlenebildikleri bu plajda suların temiz ve berrak olması tatil severlerin memnuniyet katsayısını yükseltiyor. Sıcak yaz günlerinin bunaltıcı etkisinden kurtulabileceğiniz bu plaj sizleri bekliyor.

Olanaklar

Plaj çevresinde ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz pek çok işletme bulunurken şezlong ve şemsiye ihtiyacınızı da yine buradaki imkanlar dâhilinde giderebiliyorsunuz. Sosyal ihtiyaçlar konusunda da oldukça tatmin edici bir plaj olan Boyalık; tüm ihtişamı ile sizlerle buluşacağı an için sabırsızlanıyor.

Giriş Ücreti – 2023

Giriş: 150-250 TL arasında değişiyor.

Ulaşım Bilgileri

Çalışma saatleri: 08:00 – 18:00

Adres: Çeşme, İzmir

Yol haritası: Konum bilgisi için Tıklayın!

8- Zio Beach

Zio Beach
Zio Beach

Alaçatı’da farklı bir plaj deneyimi yaşamak ve Alaçatı ruhunu hissetmek istediğinizde sizler için öncelikli tercihlerden bir tanesi de hiç şüphesiz Zio Beach olacaktır. Çark Plajı’na yakın bir noktada bulunan ve sosyal imkânları ile hemen herkesi memnun edecek türdendir. 5 bin m2 alan üzerine kurulu ve Alaçatı’nın en büyük plajlarından bir tanesi olma özelliği taşıyan Zio Beach 1000 kişiye aynı anda hizmet sunabiliyor.

Olanaklar

Beach Club ile göz kamaştıran ve denizin hemen yanı başında enfes imkanlar sunan Zio Beach’te gölgelikler, çim alanlar ve diğer sosyal ihtiyaçlarınıza yönelik enfes seçenekler var. Üstelik bu plaj lüks ve konforu bir araya getiriyor.

Giriş Ücreti – 2022

Giriş: 250 TL

Ulaşım Bilgileri

Çalışma saatleri: 08:00 – 18:00

Adres: Alaçatı Mahallesi, 1800 sokak No:8, 35937 – Çeşme / İzmir

Yol haritası: Konum bilgisi için Tıklayın!

9- Escape Beach

Escape Beach
Escape Beach

Beirut Alaçatı ismi ile de bilinen ve Alaçatı’da eğlencenin merkezi olarak adlandırılan Escape Alaçatı’da sevdiklerinizle çok keyifli anlar yaşayabileceksiniz. Özellikle temizliği ve konforu ile Alaçatı’da tatil severlerin vazgeçilmezlerinden olan bu plaj aynı anda 450 kişiye hizmet verebiliyor.

Olanaklar

Escape Beach ile alakalı dile getirilmesi gereken en önemli detaylardan bir tanesi hiç şüphesiz burada gerçekleşen DJ etkinlikleridir. Bir plajdan ne bekliyorsanız size sunarken hem akşam hem de gündüz saatlerinde eğlencenin tadını doyasıya çıkarmanıza imkan sağlıyor. Bu plaj olanaklar konusunda Alaçatı’nın en iyilerinden bir tanesi!

Giriş Ücreti – 2023

Giriş: 250 TL

Ulaşım Bilgileri

Çalışma saatleri: 08:00 – 18:00

Adres: Alaçatı, Pk: 35930 – Çeşme / İzmir

Yol haritası: Konum bilgisi için Tıklayın!

10- Ayayorgi Koyu

Ayayorgi Koyu
Ayayorgi Koyu

Alaçatı’da eğlence arayanların en çok tercih ettiği lokasyonlardan bir tanesi Ayayorgi Koyu’dur. Ege’nin berrak suları ve harika manzarası ile tatil severler için değişilmez bir adres olan bu koyda eğlenceye doyacağınızı ifade edebiliriz.

Olanaklar

Çeşitli işletmelerin olduğu bu koyda sosyal imkanların yanı sıra müzik ve eğlencenin de gün boyu devam ettiğini söyleyebiliriz.

Giriş Ücreti – 2023

Pek çok işletmenin bulunduğu Aya Yorgi Koyu’nda girişler ücretlidir. Ortalama fiyatları: 250-300 TL arasında değişmektedir.

Ulaşım Bilgileri

Çalışma saatleri: 08:00 – 18:00

Adres: Sakarya, Ayayorgi Yolu No:14, Pk: 35930 – Çeşme / İzmir

Yol haritası: Konum bilgisi için Tıklayın!

Umarım bir nebze de olsa tatiliniz için bir kaç fikir oluştura bilmişizdir. Sizinde Alaçatı plajları listemizde görmek istediğiniz yerler varsa lütfen bize yorum olarak yazın. Başka bir tatil planında görüşmek üzere mutlu kalın. :)