Alibeyköy Cep Otogarı
Alibeyköy Cep Otogarı

İspark’ın İstanbul’a kazandırmayı planladığı 5 cep otogarından ilki olan Alibeyköy Cep Otogarı ve sunduğu hizmetleri sizler için inceledik.

Alibeyköy Cep Otogarı Yapımı

Esenler Otogarı’nın yetersiz kalmasından dolayı kurulması planlanan 5 cep otogarından birisi olan Alibeyköy Cep Otogarı, İBB’nin iştirak Şirketi İSPARK tarafından yaklaşık 64 dönüm alan üzerinde kurulmuş ve Ocak 1 Ocak 2014 yılında hizmete açılmıştır.

Alibeyköy Cep Otogarı Yapımı

İşletmesinin de İSPARK tarafından yapılan otogar 5 yıllık hizmet süresinde hem yolcular hem de işletmeler tarafından oldukça benimsendi. Büyük bir otogar tarzından farklı olarak daha çok yolcu indirme ve bindirme şeklinde bir ara durak hizmeti veren otogar kurulduğu günden bugüne kadar yaklaşık 8 milyon kişiye hizmet vermiştir. Yapımı devam eden raylı sistemlerle yolculuğun yeni merkezi olması planlanan otogarın temizlik ve güvenlik düzeyi de dikkat çekiyor.

Alibeyköy Cep Otogarı Genel Bilgiler

Otopark, marina, taksi, minibüs işletmeciliği gibi hizmetlerin tamamı İspark tarafından verilmektedir.

Akıllı sistemler ile donatılan otogarı aynı havaalanlarında olan uçakların kalkış ve varış sistemleri gibi sisteme sahiptir. Bu sayede hangi otobüsün ne zaman hangi peronda olacağı gayet anlaşılır bir şekilde takip edilmektedir.

Alibeyköy Cep Otogarı Genel Bilgiler

İlk kalkış ve varış noktası olarak kullanılmasına imkân tanıyan T1 yetki belgesine sahip olan otogarda aktif olarak kullanılabilecek 110 peron bulunuyor.

Günlük otobüs girişinin 750-800 civarında olduğu otogarda bu sayı hafta sonlarında 1100-1200’e, tatil sezonunda ve bayram tatillerinde 2500’ler seviyesine kadar yükseliyor.

Alibeyköy Otopark Ücreti

Yolcu indirme işlemleri için araç ile gelenler ilk yarım saat için herhangi bir ücret ödemezlerken yarım saati aşmaları durumunda İspark’ın normal ücretleri üzerinden ödeme yapmak durumda kalıyorlar.

Alibeyköy Cep Otogarı Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Alibeyköy Cep Otogarı Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Adres: Güzeltepe, Alibeyköy Otogarı – Eyüp / İstanbul

Ulaşım: Metro ile ulaşmak isteyenler; Yenikapı-Hacıosman metrosuna binip Gayrettepe durağında indikten sonra Levent-Sarıyer çıkarak 49Z Hat Numaralı otobüse aktarma yaparak ulaşım sağlayabilirler.

Metrobüs ile ulaşmak isteyenler (Anadolu Yakasından); Zincirlikuyu istasyonunda inip Levent-Sarıyer çıkışından çıktıktan sonra 49Z numaralı otobüse binerek ulaşım sağlayabilirler.

Metrobüs ile ulaşmak isteyenler (Avcılar Yönünden); Edirne istasyonunda inip üst geçitten yolun sağ tarafına geçip Şehitlik durağından 39D veya 39Y Hat numaralı otobüse binmelisiniz. Bu araç ile Öğretmenler sitesi durağına geldikten sonra burada inerek 49Z numaralı otobüse aktarma yapıp ulaşım sağlayabilirler.

Toplu taşıma ile ulaşmak isteyenler (Anadolu Yakasından); 500T ile 4. Levent’e geldikten sonra 49Z numaralı otobüslere aktarma yaparak ulaşım sağlayabilirler.

Toplu taşıma ile ulaşmak isteyenler (Bağcılar-Bayrampaşa Yönünden); 49L ve 49Z Hat numaralı otobüsleri kullanarak ulaşım sağlayabilirler.

Özel araç ile ulaşmak isteyenler; Alibeyköy’e ulaştıktan sonra tabelaları kullanarak ulaşım sağlayabilirler. Konum bilgisi için tıklayın.