Altınbeşik Milli Parkı
Altınbeşik Milli Parkı

Türkiye’deki milli parklar arasında karstik oluşumları içeren tek milli parkı olan Altınbeşik Milli Parkı, Antalya‘nın İbradı ilçesinde yer alıyor.

Yazımızda; Altınbeşik milli parkı nerededir? nasıl gidilir?, mağaranın özellikleri nelerdir, ziyaret saatleri ve giriş ücreti hakkında kısaca bilgiler paylaşacağız.

Bilgi: Antalya’da gezecek onlarda yere göz atmak isterseniz sizi şöyle alalım; Antalya’da gezilecek yerler listemize de mutlaka bir göz atın.

Altınbeşik Milli Parkı Hakkında Bilgiler

Milli park ilan edilen bölgenin koruma altına alınmasıyla dünyanın en tipik mağara morfolojisine sahip Altınbeşik mağarası ve çevresi, Antalya turizmi açısından önemli bir merkez haline gelmiştir. Antalya gezilecek rotalar içerisinde mutlaka yer alması gereken mağaranın tipik özeliklerini derledik.

Altınbeşik Milli Parkı Mağara

Milli park içerisinde piknik yerleri, yürüme yerleri ve spor yapabilmek için çeşitli aletlerin yer aldığı noktalar yer alıyor. Bu milli parkı özel ve gizemli kılan en önemli şey ise, Altınbeşik mağarasına ev sahipliği yapmasıdır.

Milli park sınırları içerisinde; kafeler de yer alıyor. Çeşitli ihtiyaçların karşılanabileceği kafeler belediye işletmesi olarak hizmet sunuyor. Bu nedenle çay, simit ve benzeri ürünler oldukça ucuzdur.

Orta Toroslara ait mağara karstik özellikleri dikkat çekiyor. Yine karstik minerallerden oluşan bir gölün üzerinde yükselen mağaranın ilk 200 metrelik kısmı alt seviyeyi oluşturuyor.

200 metreden sonraki kısımları ifade eden üst bölümde değişik karstik sarkıt ve dikili taşlar bulunuyor. 3 kattan meydana gelen mağaranın kesinlikle görülmesi icap eden kısımlarını üst katlardaki doğal sarkıt ve dikitler meydana getiriyor.

Türkiye’deki mağara turizminin giderek gelişmesine binaen Antalya turizmine de kazandırılan mağarayı diğerlerinden ayıran en büyük özellik; mağara girişine ve alt seviyesinden üst bölümüne çıkılabilmesi için botların kullanılmasıdır.

Bu aşamada, milli parkın yer aldığı Altınbeşik civarında botlar ve botları süren görevliler yer alıyor. Botlara can yeleği takarak biniliyor ve kesinlikle göle girilmesi yasaktır.

Mağaraya Su Botlarıyla Giriliyor

Altınbeşik Milli Parkı Bot
Altınbeşik Milli Parkı Antalya

Botlarla mağara girişi ve alt kısım geziliyor. Daha sonra ise, üst katları rahat gezebilmek adına mağara içerisinde yapılan kulelere çıkılıyor.

Rahat ve güvenli bir gezinti sağlanabilmesi için mağara içi olabildiğince aydınlanmış ancak bu aydınlığın mağara gizemini bozmaması için dikkat edilmiş.

Daha çok yürüme parkurlarına kurulan ışıklandırma sistemi, mağara içerisindeki gizemli atmosferi bozmazken; güvenli bir gezintiyi mümkün kılıyor.

Estetik travertenler göz alıcı ve görülmeye değer

Mağaranın alt katında su altı zenginliklerimizin bir örneğini teşkil eden kaynaklar var. Bu kaynaklar, şifalı su olarak da bilinen kaplıcalara akıyor.

Mineral açısından zengin su kaynaklarının çıkış yerlerini daha önce görmeyenler için de mağara gezintisi farklı bir deneyim ifade edebilir.

Mağaranın estetik bir zenginliğe sahip olmasını sağlayan dikit ve sarkıtların yanı sıra; karstik yapın meydana getirdiği irili ufaklı travertenler de mağara bir büyü kazandırıyor.

Ziyaret saatleri ve Giriş Ücreti: 2022

Giriş ücreti: Milli park alanına girişten ücret alınmıyor. Halka açık bir yer olarak kullanılıyor. Ancak Altınbeşik mağarasına girmek için standart müze ücret tarifeleri uygulanıyor.

Öğrenciler için 30 lira, yetişkinler için ise, 50 liralık bir ücret söz konusudur. Müze kartın da geçerli olduğu müzede, yaklaşık yarım saatlik bir gezi düzenleniyor.

Ziyaret saatleri: Mağaraya girişler 09:00 başlıyor. En son giriş ise, 15.30’dur. Hafta içi, pazartesi hariç her gün açıktır.

Altınbeşik Milli Parkı Ulaşım Bilgileri

Adres: Ürünlü, Antalya,İbradi ilçesi, Pk: 07680 – İbradı / Antalya

Nerede?: Milli park ve mağara, Antalya’nın Aydınkent ilçesine çok uzak değildir. Yaklaşık 7 km uzaklıktaki altın parkın büyüklüğü 1156 hektar.

Birkaç tane de girişi bulunuyor. Giriş yerlerinde de otopark var. Milli parka ulaşmak için Ürünlü Köyü yoluna girilmesi icap ediyor. Bu köyün güneydoğusunda milli park yer alıyor.

Konum Bilgisi