Altınköy Açık Hava Müzesi Nerede, Ziyaret ve Giriş Ücreti – Ankara

Ankara’da gezilecek yerlerin sayısı oldukça fazladır. Altınköy Açık Hava Müzesi bunlardan sadece birisidir. Ankara daha çok devlet dairelerinin yer aldığı ve bu nedenle de memur kenti olarak ön plana çıkmıştır. Bu nedenle sosyal hayat ve gezilecek yer sayısının az olduğu sanılan bir kentimiz olarak bilinir. İşin aslı ise bu şekilde değildir.

Müze, köy hayatını merak edenler için harika bir yerdir. Özellikle şehir hayatından sıkılmış veya köy hayatını hiç görmemiş kişilerin mutlaka gezmesi gereken bir müzedir. Altındağ Belediye tarafından yakın bir zamanda yapılan müzede hedeflenilen, eski köy mimarisini ve hayatını nesillere tanıtmak. Bundan dolayı müze alanında 1950’den kalma köy mimarisini ve hayatını yansıtacak her şey bulunuyor.

500 dönümlük bir arazi içerisinde köy kültürü

Altınköy Açık Hava Müzesi, 500 dönümlük bir arazi içerisinde yer alıyor. Burada; köy kahvesi, muhtarlık, ahırlar, keçiler, koyunlar, minyatürler, kedi, köpek, kuş gibi hayvanlar ve köylerde yer alan bahçe kültürleri yer alıyor. Eskiyi ve doğal bir yaşamı oldukça iyi yansıtan açık hava müzesine sık sık öğrenci ziyaretleri gerçekleşiyor. Böylece çocuklara doğal yaşam sevdiriliyor. Hayvan sevgisi kazanmaları için de köyde yer alan kuzu, koyun ve atlarla etkileşim kurmaları sağlanıyor.

Hem ziyaret hem debir eğitim yeri haline gelen Altınköy Açık Hava Müzesi , Ankara’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Köydeki hayatları hayal ederek yaşamak için hayvanlar ve bahçeler arasında özgürce dolaşmalısınız.  Hatta köy kahvesinde dedikodu, çay ve kahve molası da yapabiliyorsunuz.

Köy içerisinde ilgi çeken şeyler şunlar; köy camisi, asma köprüsü, okulu, bakkalı, evleri ve sokakları, kahvesi, ahırları, hayvanların bulunduğu alanlar en çok ziyaret edilen ve ilgi çeken yerler arasında. Köy içerisinde gezintiye çıktığınızda bir saat gibi bir süre içerisinde basılmadık yer bırakmayabilirsiniz.

Doğada ve aynı zamanda bir müzede gezmek için ideal alanlardan birisi olan Altınköy Açık Hava Müzesi, resmiyet arz eden müzelerden oldukça farklı havasıyla çok daha özgür hareket etmenize imkan veriyor.

Altınköy Açık Hava Müzesi Sosyal İmkanları

Açık hava müzesini gezdikten sonra açlık çekmemeniz mümkün değil. Yoğun bir yürüyüşten sonra yemek molası vermek için müze yakınlarındaki restoranları tercih edebilirsiniz. Ayrıca ufak bir çay molası vermek isteyenler köy kahvesini kullanabiliyor. Bununla beraber köyün camisi de ibadet yapmak isteyenlere açık. Açık hava müzesine arabasıyla gelmek isteyenler için otopark hizmeti de bulunuyor.

Altınköy Açık Hava Müzesi 2023 Giriş Ücretleri Ne Kadar?

Altındağ Belediye çok ucuz ücretlerle açık hava müzesini gezmenizi sağlıyor. Öğrenciler için 10 lira olan ücret, öğrenci olmayanlar için sadece 20 liradır. Müze kart geçersizdir. Giriş yaptıktan sonra açık hava müzesindeki köy kahvesi veya camisi gibi yerlere ücretsiz giriyorsunuz.

Altınköy Açık Hava Müzesi Ziyaret Saatleri Nedir?

Her müze gibi, Altınköy’de pazartesi günleri kapalı. Haftanın geri kalanında da ziyaretçilerini ağırlıyor. Sabah 10:00’da başlayan girişler 21:00’da sona eriyor.

Altınköy Açık Hava Müzesi Fotoğrafları

Altınköy Açık Hava Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Adres: Beşikkaya Mahallesi, Altındağ/Ankara, 2044/1. Sk.

Telefon: (0312) 375 15 88

Nasıl Gidilir: Altındağ ilçesinin Beşikkaya mahallesinde yer alan Altınköy Açık Hava Müzesi, oldukça merkezi bir yerdedir diyebiliriz. Özel arabayla ulaşmak isteyenlerin kullanması gereken caddeler şunlardır: Talat Paşa, Plevne, Turgut Özal, Bostancık ve son olarak da Karapürçek güzergahlarını takip etmeleri gerekiyor. Özel arabası bulunmayanlar içinse toplu taşımayla ulaşım rahat bir şekilde gerçekleşiyor. Bunun için Ulus meydandan hareket eden Altındağ otobüslerine binilmesi gerekir.

Konum Bilgisi