Anadolu Hisarı Müzesi | Nerede, Ziyaret ve Giriş Ücreti – İSTANBUL

Anadoluhisarı Müzesi İstanbul
Anadolu Hisarı Müzesi İstanbul

Anadolu hisarı, İstanbul Boğazı’nın Anadolu Yakası’nda bulunan bir semttir. Tarihi kaleden oluşan Anadolu Hisarı Müzesi Beykoz’a bağlıdır. Anadolu hisarı’nın boğazın güvenliği için son derece önemli olduğundan bahsedebiliriz. Bu kapsamda stratejik bir öneme sahiptir.

Anadolu hisarı Kalesi, 1395 yılında Osmanlı Padişahı Yıldırım Bayezid tarafından yaptırılmıştır. Boğazın kontrolde tutulmasını sağlayan kale, günümüzde restore edilerek müze haline dönüştürülmüştür. Bu noktada tarihi derinliklerinize kadar hissedeceğiniz Anadolu hisarı’nın yeni dönüşümü ile ilgili detayları sizler için hazırladık.

Ayrıca: İstanbul Anadolu Yakası’nda gezilecek yerler yazımıza yada Müzelerin devamı için; İstanbul’daki Tarihi Müzeler listemize mutlaka bir göz atın, pişman olmayacaksınız. :)

Anadolu Hisarı Müzesi Hakkında Tarihi Bilgiler

Anadolu hisarı, bir kule ve bu kulenin etrafındaki surlardan meydana gelmektedir. Yüksek, sağlam bir yapıda olan Anadolu hisarı tarih boyunca birçok kez restore edilmiştir. Günümüzde ise kale ve çevresi restore edilerek turistik bir mekan haline dönüştürülmüştür.

Anadoluhisarı Müzesi Tarihi
Anadolu hisarı Müzesi Restore

Birkaç yıl önce başlamış olan Anadolu hisarı restore çalışmaları sona ermiştir. Restorasyon kapsamında kalede bulunan yapılar onarılmıştır. Ayrıca restorasyon boyunca tarihi dokunun korunması da en temel ilkelerden bir tanesi olmuştur. Restorasyon çalışmaları doğrultusunda Anadolu hisarı tarihi atmosferi ile ziyaretçilerini ağırlamaya başlamıştır.

Anadoluhisarı Yeni Hali
Anadolu hisarı Yeni Hali

Anadolu hisarı İstanbul’un kültürel ve tarihi zenginlikleri arasında yer almaktadır. Bu kapsamda ziyaretçilerini ağırlamaya bağlayan Anadolu hisarı müzesi, eşsiz bir manzara ve deneyim imkanı sunmaktadır. 1395 yılından bu yana İstanbul ile bütünleşmiş bir eser olan Anadolu hisarı, uzun süre kapalı kaldıktan sonra müze olarak faaliyet göstermeye başlamıştır. Anadolu hisarı’nda bahçe düzenlemeleri hale devam etmektedir.

Yapılacak Aktiviteler

Anadoluhisarı müzesi, boğazın en dar bölgesinde yer almaktadır. Rumeli Hisarı’nın tam karşı noktasında yer alan Anadolu hisarı müzesi, henüz tam anlamı ile son halini almamıştır. Yakın tarihte sergi alanlarının ve kafelerin hizmete başlayacağı bilinmektedir.

Anadoluhisarı Manzarası
Anadolu hisarı Manzarası

Anadolu hisarı müzesi, İstanbul’da mutlaka ziyaret etmeniz gereken tarihi mekanlar arasında yer almaktadır. Adeta tarihi bir eser olan Anadolu hisarı Müzesi’ni ziyaret edip gezerek İstanbul’un tarihine şahitlik edebilirsiniz.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti 2023

Ziyaret saatleri: Pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü ziyaret edilebilen müzeyi 09:00 – 19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Giriş ücreti: Müzeye giriş ücreti:

İndirimli bilet: 10 TL

Tam bilet: 40 TL

Yabancılar turist bilet: 80 TL

Ayrıca: Anadolu hisarı ziyaretçilerine müze kart geçerli değildir!

Anadolu Hisarı Müzesi Ulaşım Bilgileri

Nerede?: Anadolu hisarı, İstanbul Boğazı’nın Anadolu Yakası’nda bulunan bir semttir ve Beykoz’a bağlıdır.

Nasıl gidilir?: Bu tarihi kaleyi ziyaret etmek için birçok alternatif ulaşım yöntem bulunmaktadır. Ancak Anadolu hisarı’na en rahat ulaşım şeklinin deniz yolu olduğunu ifade edebiliriz. Anadolu hisarı yol tarifi kısaca şu şekildedir.

Karayolu ile ulaşmak istiyorsanız şu adımları izlemelisiniz; Üsküdar’dan Beykoz’a doğru giden 15 ve 15P numaralı otobüsleri tercih edebilirsiniz. Bu otobüsler ile Anadolu hisarı’nın önüne kadar gidebilirsiniz.

Denizyolu ile ulaşım için ise; Çengelköy-İstinye hattını ya da Anadolu Kavağı-Üsküdar hattını tercih edebilirsiniz.

Son olarak: Daha detaylı bilgi için; İstanbul Nerede, İstanbul’a Nasıl Gidilir? konu başlığımıza bir göz atabilirsiniz.

Konum Bilgisi