Ankara Etnografya Müzesi - 01

Ankara Etnografya Müzesi Başkentin önemli gezi noktalarından biridir. Ankara’ya gittiğinizde burayı mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Kurtuluş Savaşı Dönemi’nden kalma eserlerin de sergilendiği müze, geçmişten günümüze pek çok önemli eseri bünyesinde barındırıyor. Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunan Etnografya Müzesi, Kurtuluş Savaşı döneminde Cuma namazlarının kılındığı Namazgah Tepesi’nin bulunduğu yerde kurulmuştur. İlk olarak Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmak istenmiş, sonrasında Resim Heykel Müzesi olarak kullanılmasına karar verilmiş, son olarak resmi açılışın ardından günümüzdeki halini almıştır.

Mimari Yapısı

Etnografya Müzesi binası, Cumhuriyet döneminin en önemli mimarlarından olan Arif Hikmet Koyunoğlu tarafından inşa edilmiştir. Dikdörtgen planlı olan bina tek kubbelidir. Taş duvarlar küfeki taşı ile kaplanmış olup alınlık kısmı ise oyma mermerler ile süslenmiştir.

Müzeye 28 basamaktan oluşan merdivenle çıkılıp kapıdan içeri girdiğinizde iç avlu adı verilen sütunlu bölüme gelirsiniz.  Buranın ortasında mermerden yapılma bir havuz vardır ve çatı bölümü açık bırakılmıştır.  Sonraki dönemde bu iç avlu Mustafa Kemal Atatürk için geçici kabir olarak ayrılmış ve havuz bahçeye nakledilerek çatısı örtülmüştür.

Müzenin önündeki at sırtında duran Atatürk Heykeli hemen dikkat çekmektedir. Bu heykel 1927 yılında İtalyan sanatkar Pietro Canonica tarafından yapılmıştır.

 

Sergilenen Eserler

Ankara Etnografya Müzesi - 03Etnografya Müzesi’nde Selçuklu Dönemi’nden günümüze kadar Türk sanatının esintileri sunulmaktadır. Anadolu’nun çeşitli bölgelerinden toplanmış halk giysileri, ayakkabıi süs eşyaları, takunya çeşitleri, çoraplar, oyalar, uçkurlar, çevreler, bohçalar, yatak örtüleri, traş takımları, gelinlikler gibi Türk kültürünü yansıtan eserler sergilenmektedir.

Yine müzede Türklere özgü teknik ve aletlerle dokunan Anadolu’nun çeşitli yörelerine ait halı ve kilimler de sergilenmektedir. 15. yüzyıldan kalma Memlük kazanları, Osmanlı şerbet kazanları, sahanlar, taslar, sini, kahve tepsisi, mum makasları gibi çeşitli madeni eserler de sergilenmektedir.

Yine Osmanlı döneminden kalma; ok, yay, tüfek, kılı., çakmaklı tabanca, Sultan II. Nahmud tuğralı Osmanlı Devleti arması da müzede sergilenen eserler arasındadır.

Kütahya porselenleri, Türk çini porselenleri, tasavvuf ve tarikat ile ilgili eserler, Türk yazı sanatının çeşitli örnekleri de müzede sergilenmektedir.

Müzenin en önemli eserlerinden bazıları da; Selçuklu Sultanı III. Keyhüsrev’in tahtı, Ahi Şerafettin Sandukası, Siirt Ulu Cami Mimberi, Merzifon Çelebi Sultan Medrese Kapısı gibi eserlerdir.

 

Ankara Etnografya Müzesi Ziyaret Saatleri

Ziyaret Günleri: Hergün açık

Ziyaret Saatleri: 08.30 – 17.00 (25 Ekim – 15 Nisan arası)

08.30 – 17.30 (15 Nisan – 25 Ekim arası)

 

Ankara Etnografya Müzesi Nerede, Nasıl gidilir?

Adres: Hacettepe Mahallesi Türkocağı Sokak No:4 Opera / Sıhhiye / ANKARA

Telefon: 0312 311 30 07 – 0312 310 87 95

Ankara gezi yazılarında hareket noktası olarak Kızılay Meydanı’nı seçiyoruz. Etnografya Müzesi de Kızılay Meydanı’na oldukça yakındır ve ortalama 2 – 2,5 km’dir. Eğer yürüyerek gitmek isterseniz Kızılay Meydanı’ndan Gençlik Parkı istikametine doğru yürümeniz gerekecek. Parka varmadan Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan TRT Ankara Radyosu’nun hemen arkasında Etnografya Müzesi vardır.

Müzeye toplu taşıma araçlarıyla da rahatça ulaşabilirsiniz. Ortalama 5 dk sürecek yolculuğun ardından müzeye ulaşabilirsiniz. Güven Parkı istikametine giden araçları kullanabilirsiniz.

 

Müze Fotoğrafları

 

Krokisi