AOÇ
Atatürk Orman Çiftliği

Atatürk Orman Çiftliği, 1925 senesinde Ankara’nın batısında yer alan ve Mustafa Kemal Atatürk’e hediye edilen bir arazi üzerine, Atatürk’ün kendi isteği ile kurulmuştur. Türkiye tarımına da öncülük eden Atatürk Orman Çiftliği, 1937 senesinde Atatürk’ün talimatı doğrultusunda hazineye bağışlanmıştır. Günümüzde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı olarak tüzel kişiliğe bağlı bir kuruluş olarak varlığını sürdürmektedir. Atatürk Orman Çiftliği’nde Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesi, Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evin bir benzeri, tarihi Karadeniz Havuzu ve Devlet Mezarlığı gibi önemli alanlar da bulunmaktadır.

102 bin hektarlık alan üzerine kurulan çiftliğin müdüriyet binasının girişinde yer alan ve kule şeklinde olan saatin 1926 yılında, çiftlikte çalışan işçilerin çalışma saatlerine uymaları için yapıldığı düşünülüyor. Bu konuda kesin bir bilgi olmamakla birlikte, saat günümüzde halen çalışmaktadır.
Atatürk Orman Çiftliği, 1922 senesinde 1. Derece Sit Alanı olarak tescillenmiştir. Çiftlik içinde bulunan ve Gazi Tesisleri olarak bilinen 46 hektarlık alan, 2011 senesinde 3. Derece Sit Alanı olarak yeniden düzenlenmiştir.

 

Atatürk Orman Çiftliği’nde Görmeniz Gereken Yerler

Atatürk Evi: Mustafa Kemal Atatürk’ün 100. Doğum günü etkinlikleri kapsamında 10 Kasım 1981 yılında törenle ziyarete açılmıştır. Selanik’te bulunan Atatürk Evi’nin bir benzeri olan eve girişler ücretsizdir.

Atatürk Orman Çiftliği Müze ve Sergi Salonu: İlk yıllarda şarap fabrikası olarak kullanılan bina, restorasyon çalışmalarının ardından müze ve sergi salonu olarak ziyarete açılmıştır. Müzede çiftlikte kullanılan eski alet, makine ve ekipmanlar sergilenmektedir. Müzeye girişler ücretsiz olup 08.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Gazi Orman Çiftliği Parkı: 6 dönümlük alan üzerine kurulan parkta, çocuk oyun alanları, oturma alanları, çeşitli ağaç türleri, gül bahçesi, havuz ve mevsimsel çiçekşer bulunmaktadır.

 

Atatürk Orman Çiftliği’nde Neler Yapabilirsiniz?

Atatürk Orman Çiftliği’ne yolu düşenlerin mutlaka kokoreç yemelerini tavsiye ediyoruz. Hayvanat bahçesinin bir süredir tadilatta olmasından dolayı orman çiftliğinde piknik alanlarını kullanarak keyifli bir hafta sonu geçirebilirsiniz.

 

Atatürk Orman Çiftliği Ziyaret Saatleri

Çiftliğe kış döneminde 08.30 – 17.00 saatleri arasında, yaz döneminde ise hafta içi 08.30 – 18.00, hafta sonu 08.30 – 19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

 

Atatürk Orman Çiftliği Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü 06560 Gazi / ANKARA

Telefon: 0312 211 01 70

  • Çiftliğe şahsi aracıyla gitmek isteyenler için, Ankara Yenimahalle ilçesinde Emniyet Mahallesi üzerinde bulunmaktadır.
  • Çiftliğe belediye otobüslerini kullanarak gitmek için EGO B1, EGO B2, EGO 519, 542, 220, 221 numaralı belediye ve halk otobüslerini kullanarak gidebilirsiniz.
  • Çiftliğe banliyö treni ile gitmek için Kayaş – Sincan Banliyö Treni’ni kullanıp Gazi İstasyonu’nda indikten sonra çiftlik, 10 dakikalık yürüyüş mesafesindedir.
  • Çiftliğe dolmuş kullanarak girmek için İstanbul Yolu – Çiftlik Kavşağı istikametinden geçen dolmuşları kullanabilirsiniz.

 

Atatürk Orman Çiftliği Korkisi