Ana sayfa Ankara Çankaya

Tabiat Tarihi Müzesi – Çankaya / Ankara

2
MTA Tabiat Tarihi Müzesi
Tabiat Tarihi Müzesi

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ile 1935 yılında kurulan MTA (Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü), bünyesinde bulundurduğu Tabiat Tarihi Müzesi, 7 Şubat 1968 yılında Ankara‘da hizmete açmış ve MTA içerisinde 4000 m2 alan üzerine kurulmuş olan bu tarihi müze 3 kata yerleştirilmiş 5 bölümden oluşmaktadır.

Müzenin en alt katı, Türkiye’de yaşamış – yaşamakta olan hayvan, bitki örneklerinin bulunduğu kısımdır. Burada 100’ e yakın örnek olup, soyu tükenmiş hayvan ya da bitki türleri doğa ortamına uygun bir şekilde sergilenmektedir.

Giriş kat tamamen Paleontoloji’ye ayrılmış ve toplam 6400’ e yakın fosil materyal sergilenmektedir. ABD’ den satın alınan etobur bir dinozorun fosil iskeleti, Fransa Tabiat Tarih Müzesi tarafından armağan edilen 15 milyon yıl önce Fransa’ da yaşamış fillerin atalarından birisine ait mulaj kalıp ve bunların yanı sıra Kahramanmaraş/ Gâvur gölünde M.Ö. 1000. Yılın 2. Yarısında yaşamış Maraş filinin iskeleti bulunmaktadır.

Müzenin birinci katı mineralojik – petrografik örneklerle süslenmiş ve 3300’ den fazla uluslararası standartlara uygun bir şekilde sistematik olarak sergilenmektedir.1972 yılında Aya giden bir Amerika’ lı tarafından getirilen Ay Taşı, 1989 yılında en büyüğü Sivas/ Yıldızeli-Sulh Halil köyüne düşmüş olan irili ufaklı göktaşı, Türkiye’ nin zengin mermer örnekleri gibi ilginç doğa yapıtları bu katta yer almaktadır.

MTA Tabiat Tarihi Müzesi Ankara
MTA Tabiat Tarihi Müzesi Ankara

Müzenin diğer bölümlerinde ise MTA’ nin kuruluşundan bu yana arazi laboratuvar çalışmalarında kullanılan araçp ve gereçler sergilenmektedir.

Yılda ortalama 40-50.000 kişi tarafından ziyaret edilen bu müze, ziyaretçilerini hayrete bırakıyor. Uzun süre etkisinden çıkamayacağınız bu müzeye giriş ücretsiz olup gününüzün nasıl geçtiğini bile anlayamayacağınız sizleri bekliyor.

Tabiat Tarihi Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Giriş ücreti: Müzeye Giriş için her hangi bir ücret alınmamaktadir.

Ziyaret saatleri: Haftanın her günü 09:00 – 17:00 arası ziyarete açıktır. Müzenin açık otoparkı da  bulunmaktadır.

Tabiat Tarihi Müzesi Nerede Nasıl Gidilir?

Adres: Üniversiteler Mahallesi Dumlupınar Bulvarı No: 139 – Çankaya / Ankara

Telefon: 0(312) 201 23 96

Nasıl Gidilir?: Ankara- Çankaya İlçesine bağlı Çukurambar Mh.’ sinde yer almaktadır. Öğretmenler Cd. üzerinden direk giriş yapabilirsiniz. Ulaşımı oldukça kolaydır. Yol Haritası bölümümüzden de detaylı bilgi edinebilirsiniz.

EGO Otobüs hatları:

132: ODTÜ – Çukurambar Yüzüncü Yıl- Ulus
133: ODTÜ – Çukurambar Yüzüncü Yıl- Ulus
Kızılay Güvenpark’tan binilebilir.

Minibüs – Dolmuş Hatları:

Ulus – Yüzüncü Yıl – Çiğdem mahallesi
Kızılay – Yüzüncü Yıl – Balgat
Sıhhiye – Yüzüncü Yıl – Balgat

Konum Bilgisi

2 YORUMLAR

  1. Ankara’da böyle bir müze olduğundan habersiz dik. İnternette gezilecek yerlere baktığımızda tabiat tarihi müzesini fark ettik ve ve kızımla gezmeye karar verdik. Anadolu topraklarının fosil ve maden zenginliği ve bunları bu kadar güzel sergileyen bir müze olması bizi çok şaşırttı. 4 katlı bu çok geniş mekanı tam anlamıyla gezemedik. Çünkü yorgunluktan bittik. Başka bir zaman tekrar gelmeğe karar verip ayrıldık. Bu muhteşem eseri bizlere hediye eden bilim insanlarına yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

  2. İyi günler, Dünya’da nesli tükenmekte olan, Çöl Varanı Şanlıurfa Bozova ilçemizde, vatandaşımız tarafından telef edilmiştir. Amerika New York Doğa Tarih müzesini gezme imkanımız oldu, Anadolu’da bulunan Doğa eserleri sanırım birçok yerde bulamayız, Şanlıurfa Çöl Varanını Müzenizde sergilemeniz biz Doğa sevenleri memnun edecektir. Saygılarımla,

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.