Estergon Kalesi Ankara - 01

Ankara gezisine çıkacaklar için öncelikli rotalardan birisi olan Estergon Kalesi, Keçiören Belediyesi sınırları içinde bulunmaktadır. 29 Mayıs 2005 yılında hizmete sunulan Estergon Kalesi’nin içinde müze ile Türk tarihinin kültürünü yansıtan eserler sergilenmektedir. Türk tarihi için büyük bir öneme sahip olan ve Tuna Nehri kıyısında bulunan tarihi Estergon Kalesi’nden adını alan kale, Etnografya Müzesi ve Asya Bahçeleriyle geçmişten günümüze Türk tarih ve kültürünü yansıtan önemli mekanlardan birisi olmuştur. Kalede; dükkan katı, Ören Köşk Katı, seyir terası gibi bölümlerle ziyaretçilerini karşılamaktadır.

Estergon Kalesinin Bölümleri

Kültür Merkezi: Estergon Kalesi’nde bulunan Kültür Merkezi’nde; geleneksel Türk sanatının tüm motifleri bulunmaktadır. Yine dünya sanatının incelikleri de Kültür Merkezi’nde yerini almıştır. Alanya Kalesi’nde bulunan Kızıl Kule’nin sekizgen gövdesinin örnek alındığı Estergon Türk Kültür Merkezi, Selçuklu sultanlarının saç örgülerinden ilham alınarak süslemeleri yapılmıştır.

Ören Köşk (Restoran): Geleneksel Türk – İslam mimarisinden esintiler sunan Ören Köşk’te, ziyaretçilerin muhteşem Ankara manzarasını rahatça görebileceğini söyleyebiliriz.

Taç Kapısı olarak adlandırılan Kültür Merkezi’nin girişi, Türkiye Selçukluları zamanında yapımına başlanan ve 1251 tarihinde tamamlanan Karatay Medresesi’nin giriş kapısından ilham alınarak yapılmıştır. El işçiliğinin en güzel örneklerini sunan Taç Kapı, tamamen mermerden yapılmıştır.

Muhteşem ve dikkat çeken işçiliği ile ziyaretçileri adeta büyüleyen Taç Kapı’dan giriş yapanları Özbekistan’ın Hıva şehrinde bulunan İsfendiyar Han’ın sarayının giriş kapısı ilham alınarak inşa edilen bir kapı karşılamaktadır. Kalenin giriş bölümünde 14 dükkan bulunmaktadır ve çeşitli hediyelik eşyalar da satılmaktadır.

Kalede müze katına inip çıkarken kristal korkuluklardan destek alma lüksüne sahip olacağınızı ve ayak bastığınız merdiven alınlıklarında Kütahya Çini desenlerinin olduğunu hatırlatmamızda fayda var.

 

Estergon Kalesi Ziyaret Saatleri

Estergon Kalesi’ni her gün saat 10.00 – 22.00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

 

Estergon Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Fatih Caddesi, 06280 Keçiören/ANKARA

Telefon: 0312 361 10 65

Nasıl gidilir?: Ankara Keçiören Belediyesi sınırları içinde bulunan Estergon Kalesi’ne toplu taşıma araçlarıyla ya da şahsi aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hareket noktasını Kızılay Meydanı olarak düşünecek olursak, kaleye ortalama uzaklık 10 km’dir. Şahsi aracıyla gitmek isteyenler Tandoğan istikametine doğru sırasıyla; Gazi Mustafa Kemal Bulvarı – Kazım Karabekir Caddesi – Hipodrom Caddesi – Fatih Caddesi – Zileliler Sokak istikametini kullanabilirler. Kulağa biraz karışık gibi gelse de Kızılay’dan ortalama 10 – 15 dk içinde Estergon Kalesi’ne ulaşmış olursunuz.

Toplu taşıma araçlarıyla gitmek isteyenler Keçiören semtine giden ve Fatih Caddesi’nden geçen araçları kullanabilir.

 

Estergon Kalesi Fotoğrafları

 

Estergon Kalesi Krokisi