Keçiören Teleferik - 01

Bu haftaki yazımızda sizlere başkent Ankara’da bulunan Keçiören Teleferik tanıtmak istedik. Bundan önceki yazılarımızda sizlere  Atakule AVM ve Nega Center Akvaryum hakkında bilgiler vermiştik. Bu yazımızda ise Ankara’yı kuşbakışı bakmanızı sağlayan ve Ankaralılar tarafından çok sevilen Keçiören Teleferikleri hakkında bilgiler vermek istiyoruz. Teleferik nerede, nasıl gidilir?, çalışma saatleri ve Keçiören teleferik fiyatları hakkında bilgiler ve detaylar bu yazımızın devamında.

Genel Bilgiler

Başkent Ankara’nın Keçiören semtinde bulunan teleferikte toplam 16 gondol var ve her bir gondol da 8 kişi taşıma kapasitesine sahiptir. Keçiören Teleferik’te Botanik Bahçesi ve Tepebaşı Mevkii Güçsüzler Yurdu olmak üzere 2 istasyonu olan teleferik, 1653 metre istasyon arası bulunmaktadır ve toplam 3303 metrelik kullanım alanıyla ülkemizdeki en büyük şehir içi teleferiği olma özelliğine sahipti. Teleferik yolculuğu yaklaşık 20 dakika sürüyor ve Ankara’ya bambaşka bir manzaradan bakma imkanı sunuyor.

Keçiören Teleferik Çalışma Saatleri

Keçiören Teleferiklerine binmek için hafta içi 12.00 – 20:00, — hafta sonu ise 13.00 – 21:00 saatleri arasında kullanabilirsiniz.

Keçiören Teleferik Fiyat Bilgileri

Güncelleme Tarihi: 13.2.2020

Ankara’ya kadar gelmişken başkenti bir de kuşbakışı görmenizi tavsiye ediyoruz. Bunu da yapabileceğiniz en mantıklı ve güzel yer hiç şüphesiz Keçiören Teleferiği olduğunu söyleyebiliriz. Fiyat tarifeleri ise şu şekilde:

Yetişkin: 5 Lira

20 kişi ve üstü grup: 3,25 Lira

7 – 12 yaş arası: 2,5 Lira

0 – 6 Yaş arası: Bedava

Teleferik Teknik Özellikleri

Kecioren-Teleferik-05Teleferikle ilgili teknik bilgilere de değinecek olursak şu rakamlar ortaya çıkıyor:

Yatay Hat Uzunluğu: 1653 metre (Toplam uzunluk 3306 metre)

Yükseklik farkı: 65,5 metre

Hidrolik Tip Halat Gergi

Kabin Sayısı: 16

Kabin Yolcu Taşıma Kapasitesi: 8 kişi

Hız: 0 – 5 metre

Saatte Yolcu Taşıma Kapasitesi: 384 kişi

Motor Gücü: 160 kw

(Gezi yazısı olarak ele aldığımız bu makalede teknik bilgiler çok fazla gerekli olmasa da yine de meraklı okuyucularımızı bilgilendirmek istedik)

Keçiören Teleferik Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Fatih Caddesi Atatürk Yürüyüş Parkı İçi, Keçiören/ANKARA — Cumhuriyet İstasyonu (İkinci adres)

Telefon: 0312 359 79 88

Nasıl gidilir?: Keçiören Teleferik, Atatürk Bahçesi ile Estergon Kalesi arasında yer almaktadır. Teleferiğe ulaşmak için Keçiören otobüslerine binip Atatürk Bahçesi’nde indikten sonra ulaşabilirsiniz.

Keçiören Teleferik Resimleri

Keçiören Teleferik Yol Haritası

</div