Aqua Vega Akvaryum - 01
Nata Vega Akvaryum - 01

Başkent Ankara’da deniz olmasa da dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan her türden deniz canlılarını bünyesinde barındıran Nata Vega Akvaryum, diğer ismiyle Aqua Vega Akvaryum Ankara’ya denizi değil tüm okyanusu getirmiş desek yanılmış olmayız. Nata Vega Akvaryum nerede nasıl gidilir? adres ve iletişim bilgileri, giriş ücreti ve ziyaret saatleri ile ilgili detaylar yazımızın devamında.

Akvaryum Genel Bilgiler

Aqua Vega Akvaryum - 03

Ankara’nın Mamak ilçesi Doğukent Bulvarı üzerinde bulunan Nata Vega Outlet içerisinde bulunan Akvaryum, Türkiye’nin en büyük Avrupa’nın ise ikinci en büyük tünel akvaryumu olma özelliğine sahiptir.

Toplamda 21 bölümden oluşan akvaryumun yapım süresi ise 1 yıldır. 23 Nisan 2012 yılında ziyarete açılan akvaryum, Nata Vega Outlet içinde 5.000 metrekarelik alan üzerine kurulmuştur. Akvaryumda onlarca tatlı su ve deniz suyu canlıları dışında 30’a yakın türde sürüngen de ziyaretçilere gösterilmektedir. Yine akvaryum içinde Çankırı ilinde bulunan tuz mağarasından esinlenerek oluşturulan tuz mağarası da ziyaretçilerini beklemektedir.

Bölümler

2 katlı olan Aqua Vega’nın ilk katında; adrenalin dünyası, hediyelik eşya, cafe, tuz mağarası, dalış okulu, bilet gişesi, pet shop, akvaryumlar, fotoğraf çekim alanları, koi balıkları, akvaryum restaurant ve deniz kabukları müzesi bulunuyor.

Aqua Vega Akvaryum - 05

İkinci katta ise tünel akvaryum, aqua cafe, amfi alanı, dokunma havuzu bulunmaktadır. Akvaryum tankı toplamda 3,5 milyon litre su almaktadır. Yani akvaryumu tam olarak doldurmak için 15 gün gibi bir zaman gerekiyor.  Akvaryumda olan yerel balıklar, işletme sahibinin Balıkesir Edremit’teki balık tesisinden özel olarak getirilmiştir.

Ankara gezisi için farklı rotalardan biri olan Aqua Vega Akvaryum, görülmesi gereken yerlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Akvaryumda Bulunan Canlı Türleri: Akvaryumda 11.500 balık ve omurgasız hayvan haricinde 120 de sürüngen türü bulunuyor.  Balıklar ve omurgasız hayvanlar 21 akvaryumda, 120 sürüngen ise 30 akvaryumda yaşıyor.

En Çok Merak Edilen Canlılar: Akvaryumda en çok merak edilen ve ilgiyle karşılanan canlıların başında 1,5 metrelik kum köpekbalığı geliyor. Yine yaşayan fosil olarak anılan ve evrimini 450 milyon sene evvel tamamlayan mavi kanlı ‘at nalı yengeci’ de bulunuyor. Dev kral yengeçlerini de akvaryumda görebileceğinizi hatırlatalım.

Nata Vega Akvaryum Ziyaret Saatleri

Hafta içi 10.00 – 20.00 saatleri arasında,

Hafta sonları ise 11.00 – 21.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Nata Vega Akvaryum Giriş Ücreti

Türkiye’nin en büyük Avrupa’nın ikinci en büyük akvaryumunu gezmenin de bir bedeli var elbette. Akvaryuma giriş ücretleri aşağıdaki gibidir:

0 – 3 yaş çocuklar için giriş ücretsiz!

Yetişkin: 58 TL.

Öğrenci: 48 TL.

Akvaryum Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Nata Vega Outlet, Doğukent Bulvarı Mamak/ANKARA

Telefon: 0312 554 28 28

Nasıl gidilir?: Ankara’nın Mamak semtinde Doğukent Bulvarı üzerinde bulunan Nata Vega Alışveriş Merkezi’nin zemin katında bulunan akvaryuma ulaşımın kolay olduğunu söyleyebiliriz. Akvaryuma toplu taşıma araçlarıyla da ulaşım sağlayabilirsiniz. Kızılay bölgesinden ‘339’ ve ‘340’ numaralı otobüslere bindikten sonra Metro Gros Market yanında inip, yaklaşık 250 metre yürüdükten sonra Nata Vega Alışveriş Merkezi’ne ulaşmış olacaksınız.

Nata Vega Akvaryum Resimleri

Nata Vega Akvaryum Krokisi