Köprülü Kanyon - 01
Köprülü Kanyon - 01

Köprülü Kanyon Isparta şehrinde bağlı Sütçüler ilçesinde bulunur. Bu ilçede başlayıp Antalya’ dan denize dökülen bir akarsu vardır. Akarsu 1973 yıllarında 36.614 ha alan yer Milli Park olarak ilan edilir. Rafting yapmak için uygun olan Akarsu’nun başlangıç noktasına iki tane tarihi köprü vardır. Küçük olan köprünün ustası, diğer köprü ise kalfası tarafından yapılmıştır. Adını bu köprüden almıştır.

Yaz sezonunda rafting alanı olarak kullanılan bu nehrinin su kaynağının içile bilirliği mümkündür. Çevrenin tabiat güzelliği bakımından sayfiye yeri olarak kullanıma imkân sağlar. Kanyonun asıl başlangıç noktası, Isparta’ ya bağlı Kasımlar beldesidir. Nehrin kaynağı Aksu’dan gelen ırmak ve Karaca hisar köyünden çıkan doğal su kaynağı oluşturmaktadır. Kanyon 25 km’lik dar bir parkurdan oluşmaktadır. Başlangıcı Isparta’ nın ilçeleri olan kanyon Antalya’nın Değirmen özü köyünde kadar olan bölümü dar bir vadi yolu izler.  Köyden sonra suyun aktığı alan genişler. Kısa süren bu genişleme tekrar daralır. Bu daralma Kanyon’un antik köprüsüne kadar olan bölümde devam eder. Dar alanın bölümlerinde zor geçişler yaşanır. Vadi dik, fakat bir doğa harikasıdır.

 

KÖPRÜLÜ KANYONDA GEZİLECEK YERLER

Yaylalar

Antalya Yaylalar
Antalya Yaylalar

Torosları ikiye ayıran Köprü çayı vadisinde birçok yayla bulunmaktadır. Köy halkı yaz aylarında yaylalarda bulunan yerlerine göçerler. Yaylalar Gülpınar, Bel oluk yaylaları başta olmak üzere Topal ceviz, Avanos Beliği, Tefekli Bölgesinde Güce, Akça alan Yaylası,  Kesik beli, Dumanlı Yaylası, Demre Yaylaları, İkiz Yaylası olarak bilinir. Yeşilin ve oksijenin bol olduğu bu yaylalarda misafir ağırlama hat safhadadır.

 

 

 

 

Manavgat Şelalesi

Manavgat Şelalesi
Manavgat Şelalesi

Görülmesi gereken yerlerin başında Manavgat şelalesi gelir. Manavgat’ a 3 km uzaklıktaki Manavgat ilçesinde yer alır. Küçük bir yükseklikten akan şelalenin etrafı yemyeşildir. Şelalenin gürül gürül akan su sesi ile bu muhteşem görüntü eşliğinde piknik yapabilirsiniz. Diğer bir seçenek olarak da balık lokantalarıdır. Etrafında bulunan balık lokantalarında taze balığınızı su sesleri içinde huzur içinde yiyebilirsiniz.

 

 

 

Side Antik Kent

Side-Antik-Kent Adından da anlaşıldığı gibi tam bir Antik Kent olan ve Side bulunan bölge Manavgat’a sadece 7 km uzaklıkta yer alır. İ.Ö. 14052 yılında inşa edildiği söylenen Side, birçok medeniyetin egemenliğine şahit olmuştur. Bir bilim ve kültür merkezi olarak inşa edilmesine Suriye Krallığı ön ayak olmuştur. Birçok ülkenin egemenliğine şahit olan bölge Bizanslılar ile son bulmuştur. Kentin ana kapısı iki kule şakulinde inşa edilmiştir. 2 cadde olarak düşünülmüş kentin, başlangıç noktasında sağlı sollu polikler bulunmaktadır. Bu poliklerin araları dükkân olarak kullanılmaktadır. Kent kapısında tarihi ‘’nymuphaeum’’ çeşmesini görebilirsiniz. Antik tiyatronun bitiminde 100 x 100 cm. agora anıtı yer almaktadır. Dükkânlar bu anıtın 3 bir yanını sarmıştır. Pamphylia tiyatrosu 20.000 seyirci kapasitesine sahiptir. Kocaman bir tarihi yapıya sahip bu Antik Kenti anlatmak yetmeyecek. Siz eniyi yolunuz düşerse bu şehri yerinde görerek o atmosferi yaşayın.

 

KÖPRÜLÜ KANYONDA YAPILABİLECEK SPOR ETKİNLİKLERİ

Safari Heycanı

Antalya, Kemer, Side, Alanya’da yer alan birçok seyahat acentesi Jeep ve safari turları düzenler. Turların sabahın erken saatlerinde çıktığınız yolculuğu offroard adrenalini ile akşam sona erer.

Binicilik Keyfi

Otellerin geniş arazilerinde İngiliz, Arap, Haflinger cinsi atlarla nehir boyu yâda dağlarda günlük gezi programlarına katılabilirsiniz. Bu tip gezi programları 3 ila 6 gün arasında bir süre gerektirir. Yâda otelin arazisinde binicilik eğitimi alabilirsiniz. Eğitim süreleri 1 er saatten oluşur. rafting bölgenin öne çıkan spor dallarındandır. Standart çizilmiş güzergâhlarda rafting yapabilirsiniz.

 

Yemek Olanaklarınız

Özel şahsa ait tesisler bulunan bölgede yeme içme ihtiyaçlarınız giderebilme imkânınız mevcuttur.

 

Köprülü Kanyon ‘da Nerede Kalınır?

Kanyon konaklama için size sadece kamp yapabilme olanağı sağlaya bilir. Kendi çadırlarınız ile gelebilir. Nehir boyunca kurulu olan çadırlardan da ücret karşılığı yararlanabilirsiniz. Ücretleri konusunda şuan için bilgi vermeyi okta doğru bulmuyorum. Bu ücretler mevsimsel veya zaman ile değişiklik gösterebilirler.

Bunun yanı sıra Beş konak ve Karabük köyünde bungalovlar ev tipinde olup yatak sayısı sıkıntısı tısı olmadığı süre size imkânları ile yardımcı olacaktır. Bunun dışında yapabileceğiniz, Manavgat, Side, Belek vb. çevresinde konaklama imkânlarını bulunan yerlerden yararlanmaktır. Antalya’ dan günü birlik turlarla da bu imkânlara sahip olabilirsiniz.

 

Köprülü Kanyona Nasıl Gidilir?

Antalya’ dan 90 km uzaklıkta bulunur. Gidiş yolunuz Antalya üzerinden ise Serik ve Manavgat arasındaki yol kullanılarak Toroslara doğru devam etmelisiniz. Bu yola girdiğiniz zaman 38 km sonra köprülü kalyonda olabilirsiniz. Yol eski bir yol olmasından dolayı bozuk bir yapıya sahip dikkatli olunmanızı tavsiye ederiz.

Isparta istikametine daha yakın bir yol güzergâhınız var ise Isparta ilçe sine geldiğinizde kanyon tabelaları size yol gösterecektir. Araba gidiş yolları tehlikeli ve eski olduğu için dikkatli olmanız gerekir. Kanyona vardığınızda size yardımcı olan kişiler bulunmaktadır. Arabanızı bıraktığınız bölgeden sonra 5 dakikalık yürüyüş mesafesinden sonra rafting alanlarına varabilirsiniz. Bu parkur biraz dik olduğu için tırmanma gibide düşünebilirsiniz. Bu yolun bitiminde sizi merdivenli bir bölge karşılar. Merdivenler suyun çıktığı bölgeye kadar devam eder. Raffting yapanların başlangıç noktası olan yer inişlerde tehlike arz ediyor.

 

Köprülü Kanyonu Resimleri

 

 

Köprülü Kanyon Yol Haritası