Arnavutluk Ksamil Plajları
Arnavutluk Ksamil Plajları

Okullar kapandı, hava ısındı, tatil ve deniz sezonu açıldı. Başta Ege ve Akdeniz olmak üzere son zamanlarda popüler olan tüm destinasyonlar yerli ve yabancı turistler ile dolmaya başladı. Hal böyle olunca biraz sakinlik, dinlenme ama aynı zamanda güzel bir deniz ve tatil arayışında olanlar için işler biraz zorlaştı diyebiliriz. Ancak halen öyle noktalar var ki keşfedilmemiş, gizli kalmış, popüler rotaların aksine sakin ve huzurlu kalabilmiş. İşte o noktalardan birisi bu yazımızın misafiri. İstikametimizi yurtdışına çeviriyoruz ve sizi Arnavutluk’un bembeyaz kumsalları ve cam gibi denizi ile ön plana çıkmış sahil kasabası Ksamil ile tanıştırıyoruz. Ksamil nerededir? Ksamil’de yapılacaklar nelerdir? Ksamil’de nerede kalınır? Ksamil’in ünlü plajları nerelerdir? Tüm bu soruların yanıtı yazımın içerisinde.

ksamil
ksamil

Arnavutluk ve Arnavutluk Ksamil Plajları

Ksamil’den önce Arnavutluk ülkesi hakkında kısa bir bilgi sahibi olmak gerekir diye düşünüyoruz. Öncelikle Arnavutluk, vizesiz gidebileceğiniz ülkeler listesinde yer alıyor. Ucuz bir uçak bileti bulduğunuz takdirde pasaportunuz ile rahatlıkla gidebileceğiniz Arnavutluk ülkesi uzun bir süre kendi içerisinde kapalı bir ülke olarak kalsa da son zamanlarda ucuz olması ve muhteşem denizi sayesinde turistlerin keşif rotalarından birisi oldu.

Arnavutluk para birimi nedir diye soracak olursanız ülkede para birimi olarak ‘Lek’ kullanılır. 1 Türk Lirası ortalama 18,50; 1 euro ise 122 Arnavut Lekine denk gelmektedir. (Haziran 2019). Arnavutluk’ta otel ve yeme-içme fiyatlarının ucuz olmasının sebebi para birimi değerinin diğer para birimlerine oranla düşük olmasıdır.

Arnavutluk’un başkenti Tiran küçük bir şehirdir, beklentilerinizi yüksek tutmamakta fayda var. Ancak Arnavutluk’un en güzel sahillerine Tiran’dan otobüs ve özel araçlarla rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Size küçük bir ipucu verelim; eğer taşlık bir sahil seviyorsanız kuzeye doğru; kum seviyorsanız güneye doğru ilerlemelisiniz.

Ksamil Plajları Nerededir?

Şimdi gelelim Ksamil kasabasına. Bembeyaz kumsalları ve turkuaz renkli denizi ile kendinizi Maldivlerde hissedebileceğiniz Ksamil, Arnavutluk’un en güneyinde yer alıyor.  Yunanistan sınırına çok yakın bir mesafede konumlanan Ksamil, karşısında en ünlü Yunan adalarından biri olan Korfu ile komşudur.  Nüfusu yalnızca 3000 civarında olan Ksamil, son zamanlarda popülerleşmesi ile birlikte turistlerin uğrak noktalarından birisi haline gelmiş durumda. Plajlarıyla ünlü olan ancak denizi haricinde doğası ve mutfağı ile de kendisine hayran bırakan Ksamil’in tek olumsuz yani şehir merkezi diyebiliriz. Şehir merkezinde çarpık yapılaşmanın hâkim olduğu bu şehir; ünlü bir tatil cenneti olan Korfu Adası’na çok yakın olmasından dolayı uzun bir süre keşfedilmemiş.

Ksamil Plajları
Ksamil Plajları

Ksamil’e Nasıl Gidilir?

Peki, hem ucuz hem harika bir deniz ve doğanın bizi beklediği Ksamil’e nasıl gidebiliriz? Ksamil’e gitmek öncelikle Arnavutluk’un başkenti olan Tiran’a uçmak gereklidir. Vizesiz bir şekilde seyahat edebileceğiniz Tiran, yaklaşık 1 saat 20 dakikalık bir uçuş sonrası ulaşabileceğiniz noktada.

Tiran’dan Ksamil’e nasıl giderim derseniz; bunun en iyi yolu bizce araba kiralamak olacaktır. Havalimanından rahatlıkla kiralayabileceğiniz bir araç ile ister iç taraftaki yolu kullanarak isterseniz de sahil yolunu kullanarak yaklaşık 4 saatlik bir yolculuk ile Ksamil’e ulaşabilirsiniz.

Tiran’dan Ksamil’e gitmek için otobüs tercihini kullanmak isteyenler Tiran’dan Sarande’ye kadar oradan yine otobüsle Ksamil’e ulaşabilirler. Otobüs için Tiran’da, Dogana Otobüs Terminali’ni kullanmak gerekiyor.

Ksamil Gün Batımı
Ksamil Gün Batımı

Ksamil’in En İyi Plajları Ve Restoranları

Arnavutluk’un sahil kasabası olan Ksamil, birbirinden güzel ve tertemiz plajlara ev sahipliği yapıyor. Özellikle Çeşme, Alaçatı, Bodrum’da olduğu gibi girişte fahiş fiyatların talep edilmediği bu plajlara ücretsiz girebileceğiniz gibi içerideki restaurantlarından yeme-içme ihtiyacınızı makul fiyatlar ödeyerek gidebilirsiniz.

Ksamil’in En İyi Plajları
Ksamil’in En İyi Plajları

1- Abiori Bar Restaurant

Ksamil’in en güzel plajlarından birisi olan Abiori Bar & Restaurant;  tam ortasındaki ahşap bir iskele ile ikiye ayrılmış vaziyette. Suyun oldukça temiz olması ve restaurant kısmının çok başarılı olması da bu plajın en büyük artılarından ikisi. Temiz, şık ve güzel bir deniz istiyorsanız burayı mutlaka gidilecekler listenize eklemelisiniz.

Abiori Bar & Restaurant Ksamil
Abiori Bar & Restaurant Ksamil

2- Guvat Bar Restaurant

Ksamil’in en güzel plajları arasında yer alan Guvat Bar & Restaurant; plajı küçük olmasına rağmen hem turkuaz renkli denizi hem de kaliteli yiyecekler sunan restaurant bölümü ile ön plana çıkıyor.

Guvat Bar & Restaurant
Guvat Bar & Restaurant

3- Tre Ishujt Bar Restaurant

Büyük bir plaja sahip olan bu işletmenin üç farklı adaya manzarası bulunmakta. Denizi çok temiz olmasına rağmen diğer plajlara oranla burasının daha taşlık olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Tre Ishujt Bar Restaurant
Tre Ishujt Bar Restaurant

4- Panorama Restaurant

Ksamil’in en çok tercih edilen plajlarından birisi olan Panorama Restaurant; turkuaz renkli denizi ve beyaz kumlu sahili ile sizi cezbediyor.

Panorama Restaurant
Panorama Restaurant

5- Lori Plajı

Diğer plajlara oranla deniz suyu daha bulanık olan Lori Plajı, işletmesinin güzelliği sayesinde daha çok güneşlenmek ve akşamüzeri bir şeyler içip eğlenmek amacı ile uğranabilecek plajlardan birisidir.

Ksamil Plajları - Lori Plajı
Ksamil Plajları – Lori Plajı

Ksamil’de Nerede Kalınır?

Son zamanlarda artan turist sayısı ile birlikte konaklama alternatiflerinde de çeşitlilik bulunan Ksamil’de lüks otellerden butik küçük otellere kadar pek çok işletme mevcuttur. Ayrıca en lüks otelde bile konaklama fiyatı yurtdışına oranla oldukça uygun bir fiyatla gerçekleştirilebilir.