Artabel Gölleri Tabiat Parkı - Gümüşhane
Artabel Gölleri Tabiat Parkı - Gümüşhane

Gümüşhane‘de nerede olduğu merak edilen Artabel Gölleri Tabiat Parkı, yeşili bol eşsiz parklarından sadece bir tanesi olduğunu söylemekte fayda var. Konum olarak Artabel Gölleri Tabiat Parkı, Gümüşhane’nin Torul ilçesinde yer almaktadır. 1998 yılında tabiat parkı olan ilan edilen Artabel Gölleri Tabiat Parkı, o tarihten beri koruma altına alınan bir doğa harikasıdır.

Hem Gümüşhane halkının hem de Gümüşhane’ye gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Artabel Gölleri Parkı, eşsiz güzelliği ve sağladığı çeşitli aktivite imkanları ile kişilerin ilgisini çekmeyi başarıyor. Şehrin gürültüsünden ve kalabalığından bunalan ve kendini doğaya vermek isteyen pek çok kişinin tercih ettiği park, büyük bir ilgi görüyor.

Artabel Gölleri’nden Kısa Bir Video

Gezimize geçmeden önce Artabel’in en güzel yerinden kısa bir video paylaşmak istiyorum sizlerle. Daha çok video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Ayrıca Fotoğraflar için de:Ali Rıza Akyüz” Teşekkür ederiz.

Artabel Gölleri Tabiat Parkı Hakkında Güncel Bilgiler

Gümüşhane’nin Torul ilçesinde konumlanmış olan söz konusu park, bağlı olduğu ilçeye 60 km uzaklıkta yer almaktadır. Aralarında yürüme mesafesi olan ve son derece ilgi çekici özelliklere sahip olan 3 adet gölgen oluşan park, 5859 hektarlık bir alana sahiptir. Bünyesinde bulunan 3 adet gölün yanı sıra 5859 hektarlık alanda çeşitli jeomorfolojik yapılar, buzul gölleri ve zengin bir flora, faunası bulunmaktadır.

Artabel Gölleri Tabiat Parkı
Artabel Gölleri Tabiat Parkı

Bitki ve hayvan varlığı bakımından oldukça zengin bir bölge olan bu tabiat parkında günlük yaşamınızda karşılaşamayacağınız türlerle iç içe olabilirsiniz. Üstelik kuş gözlemciliği ve doğa fotoğrafçılığı yapan pek çok bireyi bu tabiat parkı içerisinde görebileceğinizi de unutmamalısınız.

Yapılabilecek Aktiviteler

Artabel Gölleri Tabiat Parkı Gümüşhane’de yapılabilecek çeşitli aktiviteler bulunmaktadır. Söz konusu aktiviteleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Artabel Gölleri Tabiat Parkı Nerede?
Artabel Tepesi – Foto: Metin Aydın

Doğa Yürüyüşü: Eşsiz ve doğa ile iç içe bir yürüyüş keyfi yapmak istiyorsanız söz konusu park tam size göre. Birbirinden farklı özelliklerdeki bitkiler eşliğinde doğa yürüyüşü yapabilir ve keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Rahat bir nefes almak adına Gümüşhane halkının tercih ettiği bu doğa harikasında yürüyüş yaparken asırlık ağaçların gölgesinde durup dinlenebilirsiniz.

Yaban Hayatı Gözlemciliği: Yaban hayatı gözlemciliği bilindiği üzere pek çok kişinin son zamanlarda tercih ettiği bir aktivitedir. Yaban hayatı severler daha önce hiç karşılaşmadıkları veya uzun süredir görmeyi umdukları hayvanları gözlemleyerek fotoğraflar. Saatler boyunca eşsiz bir kare yakalamak adına ekipmanları ile bekleyen bir yaban hayatı gözlemcisini gördüğünüzde onları rahatsız etmeden izlemeye özen gösterin.

Piknik: Sevdiklerinizle bir hafta sonu kaçamağı gerçekleştirmek istediğinizde hiç şüphesiz akla gelen ilk seçeneklerden bir tanesi de şehre yakın bir yerde gerçekleştirilecek unutulmaz bir piknik olur. Artabel Gölleri Tabiat Parkı şehre olan yakınlığı ile gerçekten de tercih edilesi mekanların başında geliyor. Kalabalıktan uzak bir piknik isteyenler için eşsiz olan bu bölgeyi siz de gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

Kamp Alanları ve Fiyatları

Artabel Kış Manzarası
Artabel Kış Manzarası

Kamp yapma konusunda arayış içerisinde olanlar için muhteşem bir seçenek olan Artabel Gölleri Tabiat Parkı görselliğinin yanı sıra tertemiz havası ile kamp severleri mutlu etmeyi başarıyor. Çadırınızı istediğiniz yere kurarak kamp atabilecek ve çevredeki sosyal imkanlardan yararlanarak çadırınızda 5 yıldızlı otel konforunu hissedebileceksiniz.

Kamp yapmak için tercih edeceğiniz alanların genişliği sayesinde herkesten uzak bir doğa hayatı yaşayabileceksiniz. Belirli ücretlere tabi olan kamp ve konaklamayı aşağıdaki ücret tarifesinden inceleyebilirsiniz.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti – 2023

Girişlerin belirli fiyatlara tabi olduğu Artabel Gölleri Tabiat Parkı’na giriş yapmak için her hangi bir ziyaret saati sınırlaması yoktur.

7 gün 24 saat boyunca hizmet alabileceğiniz bu parkın girişinde ödemeniz gereken ücretler şu şekildedir;

Şahıs: 15 TL

İndirimli Şahıs: 5 TL

Artabel Gölleri Tabiat Parkı Ulaşım Bilgileri

Adres: Dağdibi Köyü, 29800 – Torul / Gümüşhane

Telefon: (0312) 207 50 00

Nerede?: Gümüşhane’nin en çok tercih edilen doğal güzelliklerinden bir tanesi olan Artabel Göller Tabiat Parkı’na ulaşmak için yaklaşık 30 dakikalık bir yolculuk gerçekleştirmeniz gerekir. Gümüşhane iline yaklaşık 60 km uzaklıkta bulunan bu bölgeye ulaşmak için özel araçlarınızla seyahat etmeniz gerekir.

Nasıl gidilir?: Özel aracınızla Trabzon Gümüşhane yoluna çıktıktan hemen sonra karşınıza gelen İkisu – Şiran yol ayrımından içeri doğru sapın. Gülaçar Köyü yoluna girerek bu yolda devam edin. Yolun sonuna kadar ilerlediğinizde tabiat parkına ulaşmış olacaksınız. Karadeniz’in bu enfes coğrafyasına ulaşmak için kullanacağınız yolun oldukça iyi olduğunu ifade edebiliriz. Bu nedenle aracınız için endişelenmeden bir yolculuk gerçekleştirecek ve tabiat parkına ulaştığınızda unutulmaz dakikalar yaşayacaksınız.

Konum Bilgisi